Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Преброителните центрове са прекрасна идея"

Елисавета Петрушева: Има хора, които не би трябвало повече да попадат в избирателни секции

Обучението на членове на СИК следва да е задължително и да полагат изпит, смята тя

| Интервю
Елисавета Петрушева
Снимка: Таня Милушева

"Очевидно има хора, които не би трябвало повече да попадат в избирателни секции. Имаме проблем с вида и качеството на хората, които участват в СИК."

Това каза пред БНР Елисавета Петрушева, дългогодишен член на секционна избирателна комисия в столичния 23 МИР. Тя е част от подписалите отворено писмо десетки членове на СИК, които предлагат промени за подобряване на изборния процес. Писмото е отправено до ЦИК, Обществения съвет към ЦИК, граждански организации и до медиите.

Най-важното е институциите и всички участници в изборния процес да имат воля първо за разбиране на истинските причини защо процесът е с много грешки, с голямо недоверие към него, заяви Петрушева.

По думите ѝ, част от предложенията изискват промяна на Изборния кодекс.

Едно от основните предложения е да се подобри системата за  обучение на членовете на СИК.

В момента обученията се организират на районно ниво – РИК отговаря за тях, но тези обучения не са задължителни, подчерта Елисавета Петрушева.

"В идеалния вариант обучението трябва да има задължителен характер, включително да завършва с полагането на тест."

В рамките на деня на изборите членовете на СИК, излъчени от политическите партии, са длъжностни лица по силата на НК и носят отговорност, напомни тя.

Снимка: Ани Петрова

Ако човек е нов член на СИК, то той излиза от сегашното обучение тотално неподготвен, изрази мнение Петрушева. Затова според нея то би трябвало да е структурирано по друг начин и да има специална част, посветена на членове на СИК, които се явяват за първи път.

Би могло да се мисли и за диференциране на възнагражденията на членовете на секционните комисии – например за хората, които отиват да предават изборни книжа, каза още тя. Сред предложенията, отправени в отвореното писмо, са да има рейтинг и регистър на членовете на СИК.

Относно избирателните списъци Петрушева е категорична, че те трябва да отговарят на броя на хората с право на глас.

"Да тръгнем от тази база – колко сме ние, които можем да избираме."

Други предложения за подобряване на изборния процес са първите 6 цифри на ЕГН да бъдат подготвени, за да става по-бързо и когато има два вида избори, да се работи с един избирателен списък, но с две графи за подпис.

По-съвестните комисии остават да работят по-дълго, за да са сигурни, че документите им са изрядни, после чакат по-дълго при предаването на книжата. При бързане да се тръгне по-рано се дописва на крак, разказа още Петрушева. В отвореното писмо се посочват и варианти за оптимизиране на документацията.

Преброителните центрове са прекрасна идея, смята тя.

"Не съм сигурна дали мнозинството от нашите т.нар. политици искат да имаме реално отчитане на гласовете, прозрачен изборен процес", коментира Елисавета Петрушева в предаването "Преди всички".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия. Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34
Отец Валтер Горра с рождественския макет.

Католиците в Русе посрещат Рождество с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера

Католическата общност в Русе посреща Рождество Христово с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера, поставен в храма "Св. Павел от Кръста". Още през горещия август започнала работата по макета и в дейностите се включили 15 семейства от енорията. Макетът представя сцени от живота във Витлеем, а център на композицията е..

публикувано на 24.12.24 в 13:29
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Над 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция

Повече от 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция, след като сирийският президент Башар Асад беше свален от власт, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая. Той посочи, че ще бъде създадена миграционна служба в турското посолство в Дамаск и консулството в Алепо, където ще бъдат съхранявани регистрите на завръщащите..

публикувано на 24.12.24 в 13:21