Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

| Репортаж
Снимка: Евелина Стоянова

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници. Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че търговията с домашни любимци се е превърнала в бизнес за милиони, като страната ни активно участва в него.

6 милиона кучета на година са необходими, за да се задоволи търсенето на домашни любимци в Европа. Това показват данните от последния доклад на Международната организация за защита на животните "Четири лапи". Изследването е посветено на нелегалната търговия с кученца. Непредставителна анкета, проведена в София, показа, че един от четири човека са попаднали на неблагонадежден продавач.  

Ивелина Иванова от фондация "Четири лапи" обясни, че нелегалната търговия започва с развъждането на кучета в нелицензирани развъдници. След това животните се търгуват или от дилъри, или от самите развъдчици, като не се спазват правила нито при отглеждането им, нито при търговията им.

Радмила Ковачева, Марина Радкова и Юлия Иванова сами са подали около 350 сигнала за развъдени кученца, които се продават в интернет. Ковачева подчерта, че в почти 100% от случаите на нелегално развъждане става дума за стопани, които извън рамките на закона са развъдили домашните си кучета.

Освен, че няма регистрация, развъдчикът не може да предостави и документ на кучето, което продава.

За регистрацията на кучетата и развъдниците са отговорни както самите стопани и развъдчици, така и общините, които трябва да водят регистри с броя на домашните кучета, също и областните дирекции към Агенцията за безопасност на храните, но тези дейности не се следят и не се изпълняват, категорична е Радмила Ковачева. Според нея проблемът не е в законодателството. По думите ѝ законите ни са добри, но е необходимо да има контрол, а за да има такъв, трябва да има гражданска активност по подаване на сигнали.

Ивелина Иванова обаче е на различно мнение. Проблемът, според нея, произлиза от това, че законодателството, свързано с търговията и развъждането на животни в Европейския съюз, не е уеднаквено.

Друг начин да се предотвратят измамите е като се подават сигнали.

Най-честите канали, по-които се осъществява покупко-продажбата на незаконно развъдени кученца, е онлайн. Проверка, направена от фондация "Четири лапи", установява, че всеки ден активните обяви за домашни любимци у нас са повече от 5000.

Оказва се, че освен недобросъвестни развъдчици, има и ненадеждни стопани. Поне по втория въпрос в Холандия, когато искаш да си вземеш куче, първо трябва да отговаряш на определени изисквания.

Целия репортаж на Виктория Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. "Причината е некомпетентност и неправилна работа . Дали работниците не са подготвени, наемат се..

публикувано на 19.11.24 в 10:32

Антимикробната резистентност ще бъде приоритет за новата ЕК

България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици , сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията . У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават..

обновено на 18.11.24 в 19:20

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв.  "От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи , като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е..

публикувано на 18.11.24 в 11:28

Брезник и село Ноевци минават на воден режим

От днес и жителите на град Брезник и село Ноевци минават на воден режим. Кранчетата ще пресъхват за времето от 22.00 до 05.30 часа.  Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Красава", който захранва Брезник и няколко села в общината. Разликата между мъртвия обем и наличния е под 700 хил. куб. метра .  Към днешна дата във водоема има..

публикувано на 18.11.24 в 06:53

ЕК обръща специално внимание на България за намаляване употребата на антибиотици

България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската..

публикувано на 18.11.24 в 03:09