Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Милитаризирахме мисленето, действията и говореното, и се премина към ядрена риторика"

Валерий Тодоров: Прекалената амбиция на украинския президент не дава възможност за спокойни решения

"Конфликтът в Украйна е само част от едно домино, което може да се разпадне и да причини верига от конфликти"

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: Ани Петрова

Прекалено милитаризирахме мисленето, действията и говореното и се премина към ядрена риторика – ядрени удари, ядрено оръжие, това е като Станиславски – щом има пушка на стената, тя трябва да гръмне. Нека не си играем с ядрената риторика, предупреди Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР, БНТ и БТА в Москва и бивш генерален директор на БНР, в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира 1000 дни от войната в Украйна. 

Според него се спекулира с твърденията, че светът е на прага на Трета световна война:

"Но истината е, че границата става по-тънка, расте напрежението и в други географски точки, и това при отсъствието на правила за всеобща сигурност, създава зони със силен дефицит на доверие и гаранции за успокояване". 

Тодоров предупреди, че "конфликтът в Украйна е само част от едно домино, което може да се разпадне и в даден момент да причини верига от конфликти, които да дадат повод да говорим, че има предпоставки за Трета световна". 

Той посочи, че конфликтът в Украйна ескалира, използва се всеки предлог, за да се търси нова ескалация и върви взаимно изнудване, а доверие - никакво. 

"На практика се появява интересен синдром, близо до Стокхолмския – ясно е, Русия е агресорът, а от друга страна – целият Запад работят в подкрепа на Украйна. Русия се превръща в жертва на заговор и виждате как в определени среди на различни страни се появяват хора, които симпатизират на Русия, като на жертва. Тази русофобия, която се разви и смеси политиката, народа, отношението, дори руската опозиция се почувства предадена, защото всички руско се превърна в лошо и сатанинско. Вместо да се приложи една диференцирана политика, се появи глобален вариант на отрицание на всичко, което може да носи признаците руско, включително се стигна до културата. Мисля, че макар и бавно, ние се отблъскваме от тази вариант", анализира журналистът. 

Той смята, че са преувеличени очакванията, че управлението на републиканците в САЩ може да промени много. И посочи, че тези 2 месеца, когато се предава властта в САЩ, са рисков период и има хипотезите за все мрачни сценарии. 

"Ще има пренастройване на очакването за сигурност. В Близкия изток има симптоми на успокояване, а в Украйна ситуацията е в двата полюса на очакванията и действията, както от страна на Русия, така и на западния свят", каза Валерий Тодоров.

Той коментира вариантите за преговори, вариантите, както и присъствието на чуждестранни военни наемници на територията на Русия и Украйна и определянето на демилитаризирани зони.

"Трябва да се тръгне към условия за преговори и примирие. Прекалената амбиция на украинския президент, който вижда защитата на Украйна в тотална война с Русия, не дава възможност за спокойни решения", смята Тодоров. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Държим да има повторни изследвания за чума. Няма протестна готовност

Фермерите не са в протестна готовност. Държим да има повторни изследвания за чума .  Това каза пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите, като уточни, че в момента участва в среща във Велинград с министъра на земеделието, кмета на общината, представители на БАБХ и собствениците на овцете. "Искам да..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

ЕК все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България

Европейската комисия (ЕК) все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България, стана ясно при оповестения днес есенен пакет от Европейския семестър. Такива планове не са получени също от Австрия, Белгия, Германия и Литва. Комисията се е съгласила те да бъдат представени по-късно. Това е предвидено и от..

публикувано на 26.11.24 в 17:03

Съдът не уважи искането за спиране на действието на постановлението за минималната заплата

Върховният административен съд (ВАС) остави без уважение искането за спиране на действието на постановлението на Министерски съвет за определяне размера на минималната работна заплата.  Съдът остави без уважение искането на Асоциация на индустриалния капитал в България за спиране на действието на Постановлението на правителството за определяне размера на..

публикувано на 26.11.24 в 16:59

Три републикански пътя в област Велико Търново ще зимуват в ремонт

Три републикански пътя, които минават през област Велико Търново, ще зимуват в ремонт, съобщи директорът на Областното пътно управление Венцислав Ангелов. Изцяло е подготвен Проходът на републиката и на него вече са монтирани червените ограничителни колчета срещу неправилно изпреварване. Единият от пътищата, които ще зимуват в ремонт, е..

публикувано на 26.11.24 в 16:57

Неофициално: Унгарското председателство е изготвило документ за България и Румъния в Шенген

По неофициална информация Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген от 1 януари 2025 г.  Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван на срещата на министрите на..

публикувано на 26.11.24 в 16:55

Малките магазини за хранителни стоки формират 10% от БВП на страната

Малките търговски обекти за хранителни стоки формират 10% от брутния вътрешен продукт на страната. За първи път тази година, традиционната търговия расте по-бързо от модерната на фона на тенденцията от последните 10 години, когато са затворени 10 000 семейни търговски обекта.  Въпреки конкуренцията на хипермаркетите, малките семейни хранителни магазини..

публикувано на 26.11.24 в 16:41

КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини

Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание.  КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10-и..

публикувано на 26.11.24 в 16:37