Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време"

Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението не са обект на проверка от експертите към КС

"Ако някой е преправял бюлетини и ги е пуснал в чувала, вещите лица няма да се занимават с това"

| Интервю
Цветелина Пенева
Снимка: Стопкадър, bTV

Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени.

Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта:

"Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време. Крайният срок на експертите е 10-и януари".

Юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия, ще работят по ключовата експертиза, която ще изследва резултатите от вота в общо 2219 секции. Те имат срок до 10-и януари 2025 г., за да преброят повторно гласовете в 1777 секции и да проверят протоколите за недействителните бюлетини в 442.

"Основната задача е да се установи дали има несъответствие между бюлетините, които ще намерят в чувалите, и това, което е вписано в изборните книжа - протокол на СИК. ... Експерти, които са математици и статистици, ще се занимават с друга задача - -да установят съответствия между паметите на машините, в секциите, където е имало машинно гласуване, и данните от изброените от СИК машинни бюлетини, вписани в протоколите", уточни тя.

Цветелина Пенева подчерта, че данните от видеонаблюдението в секциите няма да бъдат предмет на изследване от вещи лица в обсега на експертизата, възложена от Конституционния съд, а ще се водят само по документите.

"Самите видеозаписи няма да служат като доказателство за тези експертизи, които сега са възложени. Вещите лица, изследвайки съдържанието на чувалите и вписаното в изборните книжа, ще се водят само от документи. Ако някой е преправял бюлетини и ги е пуснал в чувала, вещите лица няма да се занимават с това, те само ще установят какво е намерено в чувалите и ще направят повторно броене, включително и на бюлетини, които може да са компрометирани, съобразно данните от видеонаблюдението".

Интервюто на Снежана Иванова с Цветелина Пенева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Дейвид Лами потвърди, че британец е ранен при удар срещу комплекс на ООН в Газа

Британският външен министър Дейвид Лами потвърди, че британски хуманитарен служител е бил ранен при удар срещу комплекс на ООН в Газа. Дейвид Лами каза, че изглежда, че 18 март е бил "най-смъртоносният ден за палестинците от началото на войната". Той уточни, че най-малко 400 палестинци са били убити при удари, повечето от тях жени и..

публикувано на 20.03.25 в 15:34

Нова планета откри международен екип, ръководен от българин

Нова планета от типа свръхземя откри международен екип от учени, ръководен от българския астрофизик Атанас Стефанов, завършил в Лондон, а сега докторант в Института по астрофизика на Канарските острови. Проектът е част от международната програма HADES, целяща да изследва планетарни системи около червени джуджета чрез..

публикувано на 20.03.25 в 15:22
Поща

С. Лазарова за идеята "храни в пощите": Служителите нямат търпение за още един експеримент

Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите работещи там, но и потребителите на държавната куриерска компания. За бъдещето й  беше очертана възможността в пощенските станции да се настанят и държавни магазини за по-евтини български храни...

публикувано на 20.03.25 в 15:20

Погребват жертвите от пожара в Кочани

В Северна Македония погребват жертвите на пожара в град Кочани. 59 души, повечето от които младежи, загинаха в дискотека в ранните часове на 16 март. Над 150 ранени се лекуват в болници в България и в други държави. Повечето от загиналите в пожара в Кочани са на възраст между 14 и 25 г. Жертвите на пожара в Кочани ще бъдат погребани на 20..

публикувано на 20.03.25 в 15:17

Русия потвърди информация за украински въздушни удари

За два украински въздушни удара -  на руска територия - потвърдиха от Москва. Това се случва след телефонния разговор между Володимир Зеленски и Доналд Тръмп, за който украинският президент ще говори днес пред европейските лидери. Според местните власти в руския Саратовски регион, 10 души са леко ранени при украинското нападение с дронове..

публикувано на 20.03.25 в 15:05
Борислав Сарафов

Прокуратурата сезира МВР за проверки на нощни заведения и концертни зали

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов сезира министъра на вътрешните работи Даниел Митов за започването на незабавни проверки на нощни заведения, концертни зали и места с голямо струпване на хора.  Очаква се да стане ясно дали се спазват правилата за пожарна и аварийна безопасност.  Главният прокурор е изискал информация за резултатите от проверката и..

публикувано на 20.03.25 в 15:04
Орлин Колев (вдясно) и Йонко Грозев (вляво на втори план) на заседанието на Народното събрание на 20 март 2025 г.

Opлин Koлeв е избран за ĸoнcтитyциoнeн cъдия

Opлин Koлeв, пpeпoдaвaтeл пo ĸoнcтитyциoннo пpaвo, нoминиpaн oт ГEPБ - CДC, бе избран за ĸoнcтитyциoнeн cъдия oт пapлaмeнтapнaтa ĸвoтa. Той заема мястото в КС на Константин Пенчев. Депутатите избират управител на НЗОК и съдия в КС От ПП-ДБ поискаха отлагане на дебата за избор на съдия в КС. Не ги подкрепиха 127 депутати гласуваха "за",..

публикувано на 20.03.25 в 15:04