Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на документални поредици. Съосновател е на SandStone Global - компания за телевизионни, филмови и аудиопродукции. Филмите на компанията се излъчват в най-гледаното време на BBC, National Geographic, Viasat History, Discovery, Amazon и Netflix.
В първия от епизодите, създаден през 2023 година, става дума за Казанлъшката гробница, Бузлуджа, Базиликата в Пловдив, Хераклея Синтика, Рилския манастир, Рилските езера, Археологически музей – Варна, където е изложено най-старото обработено злато в света, Варненското езеро, нестинарските ритуали в село Кости и ритуали на жители от село Рибново. Във втория епизод, по който е работено през април тази година, са заснети Пловдив, Велико Търново, Белоградчик, Созопол, пещерата "Магура". Бетани Хюз обаче не смята да спре дотук.
"Ще се завърна в България, за да направя два хубави филма за София и Пловдив, като живея в тези вълнуващи, модерни , съвременни градове и пътувам назад във времето, като откривам оставеното от тях наследство, техните корени, чрез съвременна техника и достъп до археологията и наследството. Това е моят план и ще се опитаме да го реализираме през 2025 година", споделя тя пред БНР.
"Това е нов проект, наречен "Най-великите градове на Земята". И как да не включиш в него България?! А важността на София и Пловдив като културни центрове през всички тези времена през различни цивилизации е голяма. Аз държа пръстите си сключени, защото мисля, че тази вечер постигнахме сделката това да се случи, но искаме да се завърнем и сме твърдо решени да направим тези два филма в България догодина", разказва британският документалист.
"Финансите са нещо като пъзел. Получаваме някаква подкрепа от каналите и медиите, за които се филмира предаването, от международни дистрибутори, от местните власти. Аз съм много лоша бизнес-дама и често работя безплатно или с отложени плащания, но ако става дума за нещо добро, което трябва да се случи, най-важното е то да се случи. Ето защо ще направим всичко възможно, за да направим тези филми."
Запитана какво би отличила в България, за предаването "Хоризонт до обед" тя коментира:
"Труден е въпросът, защото има толкова много неща. Обичам топлотата на посрещането. Обичам космополитния характер на страната. Харесвам факта, че можете да видите тракийска, гръцка, римска, византийска, отоманска и българска култура в България. Харесвам факта, че това е страна и нация, която не просто е на кръстопътя между Изтока и Запада, но е създала културата на Изтока и Запада. България е много специално място. За мен е чест, че мога да работя с българските археолози и историци и ще направя всичко, което е по силите ми, да разкажа тези истории на по-широкия свят. Удоволствие е да работя в България. Много съм развълнувана, защото преди малко научих, че моята книга за Седемте чудеса на света е преведена на български."
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..
В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията. Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..