Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса

На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса?

Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има съглашения за край на войната. Тогава хората ще се върнат към нормалния си живот и ще инвестират не само в потребление, но и за възстановяване на разрушеното и в нови бизнеси. Борсата отчита изменената геополитическа обстановка и ситуацията на фронтовете. Дефицитът на Израел нарасна, но той е по-малък от предвиждания. Не казвам, че не съществуват причини, които след края на войната да намалят оптимизма на борсата. На първо място, откъде ще се намерят средства за възстановяването на Севера и Юга, а и за покриване на натрупания дълг? Как ще процедира икономиката при силно намаляла квалифицирана работна ръка - много убити, пострадали физически или от пост-травма? Има необходимост от обновено въоръжаване, в случай, че отново бъдем нападнати. Не е понятен и начинът на формиране на държавния бюджет?

Не е ли странно, че в края на тази година спестяванията на хората и финансовите отчети на много от предприятията и банките бележат висок ръст? Не се ли влияят от войната?

Ако говорим за цялото население, не всички поравно се радват на печалби. Много бизнеси фалираха. Много хора загубиха домовете си във войната и ще трябва да започнат от нула, за да изградят повторно жилищата си. За работещите в централната част на страната годината е оптимистична. Процентът на безработица, никога не е бил толкова нисък. В много отрасли обаче се чувства липса на работна ръка.

Като дългогодишен брокер какъв е вашият съвет как да управляваме и влагаме спестяванията си, когато на много места в света има войни?

Трябва да сме внимателни. През 80-те години на миналия век Япония бе втората по големина икономика в света, но последва спад на икономиката ѝ и вече почти половин век тя не може да достигне базовата стойност на купените навремето акции. През 90-те години във възход бе и един от израелските фармацевтични концерни. Но времената се променят. Сега и чужди, и местни инвеститори са привлечени от акции на високотехнологични фирми, защото това са приоритетите на днешния ден. Кой би предположил преди трийсет години зависимостта на човечеството от мобилния телефон? Дали така ще бъде и с новия тренд изкуствен интелект, можем да предполагаме.

Репортажа на Феня и Искра Декало в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25