Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите. Според психолозите освен с децата, трябва да се работи и с родителите.
Основните емоции, разпознаваеми от тийнейджърите са били страх и гняв. Страх от нищо и никого и без признаване на авторитети, без спазване на граници в общуването.
Четиримата психолози, работили по проекта, са се срещнали с над 300 деца.
"Ако психиката не е наред с децата, то се отразява и върху физическото им състояние", коментира Боян Боев, президент на организацията.
"Те знаят, че родителското тяло не е винаги правилният модел за подражание, това е хубаво – всяко поколение да вижда грешките на предходното. Няма значение видът на гимназията и нейният престиж относно дисциплината на учениците", споделя впечатленията си от проекта той.
Първият извод е, че голяма част от децата не разпознават палитрата от емоции, освен страх и гняв, отбелязват психолозите Даниела Стоянова, Елка Йорданова и Маргарита Гецова.
"По-голям процент не могат да разпознават емоциите. Изключително малък процент от децата вкъщи разговарят за емоциите, а това е важно."
"Децата споделяха, че това е модел на поведение от семейството, те се оприличаваха на единия от своите родители. Гневът е изразен като поведение, а по отношение на страха казват, че не изпитват страх от нищо, нищо и никой не ги плаши."
Психолозите откриват, че с проявата на непукизъм обикновено се прикрива защитна агресия, а когато има такава агресия, отдолу стоят неосъзнати страхове.
След срещите с учениците става ясно, че момичетата са били по-активни при обсъждането на емоциите, както и че деца, които имат видим проблем, мълчат.
Добрата новина е, че психолозите работят индивидуално с деца, водени от родителите, но и че в гимназиалния етап тийнейджърите проявяват самоинициатива.
"Родителите обичат да водят децата, когато видят проблема при децата, без да осъзнават, че проблемът тръгва от тях."
Ако са емоционално образовани и психически стабилни, родителите ще намерят време за децата си, смятат психолозите.
Причините за проблемите, които възникват в семейството между родители и деца, са и тема на новооткритото в началото на месеца "Училище за родители", чиято втора сесия ще се проведе на 12 декември.
По инициатива на Ротари клуб – Силистра преди година бяха прегледани около 600 деца от пети до седми клас за гръбначни изкривявания, а преди две години близо 900 деца преминаха офталмологични прегледи.
Повече чуйте в звуковия файл.
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..