Разгорещен спор предизвикват промени за сечта в две наредби за гората. Заповедта на зам.-министъра на земеделието е от февруари т. г., имало е работна група, която през юли излиза с вариантите за промени и проектите са пуснати за съгласуване. Промените трябва да бъдат одобрени от Министерски съвет, стана ясно в предаването "Хоризонт до обед".
Повече сеч с повече оголени площи в гората или просто механизиране на сечта и контрол, ще е ефектът от предложените промени?
Според лесовъда и бивш зам.-министър на МОСВ Тома Белев промените в 2 наредби - за сечите и строителството в горските територии, ще оголят 600 000 хектара и "от гора ще се превърнат в голи площи".
"Промишлеността иска повече сеч и това е ясно, но да се оплакват, че сечите не стигат прираста, зависи от нея. Ако няма търсене на дървесина, няма защо да се сече. Защото дървесината ще изостава по складовете и ще бъде наложено да пада цената", каза Тома Белев.
Той твърди, че промените се правят заради дърводобивни фирми, които са закупили машини за 1,5 млн. лв. да секат на голо, а лесовъдската практика не позволява тези машини да влязат в българските гори.
"Защото са тесни просеките. Горите са индивидуални не може да се прилагат мерки от тайгата в България и обратно", посочи той.
"Промяната в тези 600 000 хектара включват всички налични просеки и пътища, и тези, които ще се изградят. Това означава, че в момента нови ще се правят до тези 17%, само, ако старите са по-малко", контрира го инж. Тони Кръстев, директор в Изпълнителната агенция по горите.
Той заяви в регистъра на МЗ общо са 92 машини, "не са 15":
"Идеята е, че влизането на една такава техника изисква и квалифициран персонал, имаме го. Това се казва социална превенция, един оператор на харвестер трудно би си позволил нарушение. С тези машини ще има по-голяма доходност и по-ниска цена на дървесината. Държавните предприятия трябва да акумулират средства да се борят с горските пожари."
Според инж. Кръстев гората иска активна човешка дейност, "съзерцанието в природата е бездетно, човекът търси и резултатът да е полезен".
"Наредбите в тази част ще са една протегната ръка. Има още 3 седмици да се обсъждат промените в двете наредби. Бизнесът върви ръка за ръка с опазването на горите. Опазването на горите без бизнеса не е възможно, иначе се увеличава интересът за бракониерска сеч. Горските пътища са възможност за стопанисване на гората, няма да се върнат кончетата и воловете", категоричен е инж. Тони Кръстев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Германия се готви за политическа промяна: председателят на ХДС Фридрих Мерц вероятно ще бъде избран за нов федерален канцлер на 6 май. Според информации от няколко германски медии, подготовката за гласуването за канцлер в Бундестага вече е в напреднала фаза. Все още обаче не е получено официалното одобрение на коалиционния договор между..
Радиолокационна система за сваляне на дронове ще бъде закупена за нуждите на "Гранична полиция". Това обяви във Враца министърът на вътрешните работи Даниел Митов. По думите му, с наближаване на лятото се очаква засилване на миграционния натиск, а справянето с нелегалната миграция е един от приоритетите на вътрешното министерство. Митов..
Испанската обществена телевизия RTVE поиска да се обсъди участието на Израел в конкурса "Евровизия". В отворено писмо медията призовава Европейския съюз за радио и телевизия за дебат по темата. В писмото си директорът на RTVE Хосе Пабло Лопес посочва, че различни групи в гражданското общество в Испания са изразили загриженост за..
Прессекретарят на Белия дом Керълайн Левит заяви на брифинг, че утрешните преговори между САЩ и Иран в Оман ще бъдат преки. "Това ще бъдат преки преговори с иранците и искам да го заявя много ясно", каза Левит по време на пресконференцията, отбелязвайки, че е говорила с президента на САЩ Доналд Тръмп за неговите цели за преговорите...
Телефонен разговор между руския президент Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп е „теоретично възможен“ след днешната среща на Путин със специалния пратеник Стив Уиткоф е "теоретично възможен", съобщи агенция Интерфакс, цитирайки говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Песков не посочи възможен час или дата за подобен разговор...
Здравният министър на САЩ Робърт Ф. Кенеди-младши заяви на среща с президента Доналд Тръмп, че министерството стартира мащабни изследвания за заболяванията от аутизъм и до септември месец трябва да има резултати . Приблизително 1 на 36 деца в САЩ са с диагноза аутизъм. За последните 25 години заболяването се среща все по-често, а причините за..
Хазартнозависими от специалните списъци могат да играят в онлайн платформи, регистрирани в чужбина. За това предупреди Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница в Курило. По време на дискусия за хазарта стана ясно, че се мисли за законодателни промени. Броят на зависимите расте и хазартът е новата пандемия, каза психиатърът..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..