Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хижите - готови за зимата и празниците

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Предстоят силни седмици за българския планински туризъм. Хижите са готови да поемат туристопотока.

Това каза пред БНР Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз.

Над 1600 метра ситуацията в планините е снежна, предупреди той преди първата серия от празници – Никулден и 8 декември. По думите му, на различни места има натрупан 20-50 сантиметра пресен сняг, а по пътищата има много паднали дървета.

Преди да потеглим към планината е добре да знаем дали можем да стигнем крайната си цел с автомобил и дали е добре оборудван. Важно е още да сме добре облечени и екипирани - обувки, якета, топли дрехи, както и да тръгваме с добре зареден мобилен телефон, съветва Венев.

Когато пребиваваме в планината, е препоръчително преди преход да предупредим близки хора и хижаря, ако сме отседнали в хижа, допълни председателят на БТС.

Той напомни при бедствие в планината да се звъни на телефон 112.

Между 100 и 120 са хижите, които стопанисва БТС, като активни през зимата са 80-100.

В момента стандартна нощувка върви 25-35 лева. Нощувка с празнична вечеря излиза 90-110 лева. В рамките на 70-80 лева е нощувката за Нова година + 60-70 лева за празнична вечеря.

Студенти от Университета по хранителни технологии в Пловдив организират кампания за безопасно отбелязване на 8 декември – "Празнувай отговорно!". Инициативата включва и създаване на видеоклип под същия надслов, като условията за участие в конкурса са обявени в Инстаграм.

Мотото тази година е "Някой те обича", обясни Лидия Георгиева, председател на Студентския съвет в университета.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изслушаха прокурорите, обвинени от съдия Мирослав Петров в институционален натиск

Прокурорската колегия изслуша прокурорите Николай Николаев и Йордан Петров, които съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров обвини в институционален натиск. До напрежението се стигна след като съдия Петров отказа да отнеме автомобила на шофиращия след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи, а Сдружението на родители, загубили..

публикувано на 05.02.25 в 13:59

Правителството назначи трима областни управители

Коалиционното правителство започна да попълва втория ешелон в изпълнителната власт. С решения от днес са назначи новите областни управители в Хасково, Шумен и Търговище. Досегашните подадоха оставки след призива на лидера на "ДПС- Ново начало" Делян Пеевски те да се оттеглят. Областен управител на Хасково става Стефка Стефанова. Тя е заемала същата..

публикувано на 05.02.25 в 13:47

24-годишен шофьор с 2,27 промила е задържан на пътя Пампорово - Смолян

Задържаха 24-годишен, шофирал с 2,27 промила по пътя Пампорово – Смолян.  Тази сутрин около 8 часа полицейски патрул спрял за проверка лек автомобил, управляван от 24-годишен жител на Смолян, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Смолян. При извършен тест с дрегер уредът е отчел 2,27 промила. На водача е издаден талон за..

публикувано на 05.02.25 в 13:34
Проф. Ваня Добрева

Проф. Ваня Добрева: Трябваше да има правителство, основано на принципа на експертността

БСП не може да се различава от обществото. Това заяви пред БНР проф. Ваня Добрева, бивш заместник-министър на образованието и бивш заместник-председател на БСП – София. "До този момент партията не е изразила своето отношение за различни процеси през 20-ти век . Първо - не можа да защити антифашистката съпротива.  Второто нещо засяга..

публикувано на 05.02.25 в 13:28
Красимир Янков

Гражданското движение за президентска република започва подписка за референдум

Гражданското движение за президентска република, оглавявано от бившия народен представител от БСП Красимир Янков, започва организация за национална подписка за свикване на референдум и промени в Конституцията за смяна на модела на управление на страната от парламентарна в президентска република, в която президентът да носи отговорността за..

публикувано на 05.02.25 в 13:27
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Има преподреждане на политическите съюзи

Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и коментира: "Управляващите са много неочаквана комбинация, при това - неопределена. Обичайните съюзи, които сме свикнали да виждаме, се разпадат и възникват нови . Въпросът, който ГЕРБ има да реши -..

публикувано на 05.02.25 в 13:21
Йошуа Бенгио

Експерт: Надпреварата в сферата на ИИ крие големи рискове

Надпреварата за надмощие в областта на изкуствения интелект, предизвикана от неотдавнашната паника около китайския чатбот "ДийпСийк" (DeepSeek), рискува да засили екзистенциалните опасности от суперинтелекта, според един от "кръстниците" на ИИ Йошуа Бенгио. Експертът е автор на първия Международен доклад за безопасността на ИИ, който ще бъде..

публикувано на 05.02.25 в 13:17