Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на квалифицирани хора за пазара на труда – сред топ 3 на проблемите за бизнеса

Васил Велев: По-голям е рискът да се приеме бюджет в парламент, който се готви за следващи избори

| Интервю
Васил Велев
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

"Проблемите с човешките ресурси, липсата на достатъчно образовани и квалифицирани хора, постъпващи на пазара на труда, е сред топ 3 от проблемите, сочени от бизнеса в последните повече от 5 години. А в последните няколко години е сред първите 2 проблема - веднага след несигурността". 

Това заяви пред БНР Васил Велев - председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България, която организира днес форум за връзката между образованието и пазара на труда.

Образованието е в наши ръце, напомни той и подчерта, че на кръглата маса днес ще изнесат статистически данни, които трябва да ни изплашат. 

"Статистиката ни казва, че от 2018 г. досега са намалели с 1/3 завършилите професионално образование, без за този период да са намалели родените преди 18 години. Завършилите изобщо средно образование намаляват с 20%, а завършилите основно - с 15%". 

По думите му са тревожни и данните за качеството на обучението, мерено чрез тестовете PISA. България показва 2 пъти повече двойкаджии отколкото е средното в ОИСР и 3 пъти по-малко отличници, отбеляза Васил Велев и предупреди, че тези резултати се влошават във времето. Това е на входа на висшето образование, уточни той.

"Освен, че голяма част от децата не завършват, но и структурата на план-приема в професионалното образование не съответства на потребностите на пазара на труда, не съответства на заетостта днес и в динамика. Има в повече отколкото е необходимо икономически специалности, изкуства, туризъм, услуги и по-малко техника, строителство, транспорт, което е потребно на пазара на труда". 

Според него всичко това се пренася и към висшето образование. По думите му неговата структурата също не отговаря на потребностите на пазара на труда

"Има в много по-голяма степен повече обучение по икономически, социални, правни науки и по-малко по технически, природо-математически науки". 

Има ирационално търсене от страна на студентите, което не съответства на техния интерес, изказа мнението си Велев в интервю за предаването "Преди всички".

"Над 40% от завършилите университетите не се реализират на позиции, които изобщо изискват висше образование. Няма никакъв подбор на входа. За всеки завършил средно образование има 2 места в първи курс на държавните плюс платеното в държавните висши училища. Принципът парите следват студента води до това, че имаме ирационално търсене, ниско качество на образование и липса на състезание. Техническите специалности се реализират по-добре на пазара на труда, получават по-високи доходи, в много по-малка степен там е безработицата, а на входа те влизат с по-слаб успех. Това ирационално търсене е в следствие на търсене на по-лесен начин да се продължи безгрижното детство, а не начин да се реализира пълноценно. Учим, за да не работим". 

Поставяме редица въпроси - как да се промени ситуацията, какви стимули са нужни, дали да не се търси задължителна матура по математика, коментира той. Според него важният въпрос е как план-приемът да се структурира така, че да съответства на пазара на труда и заетостта днес. Велев е категоричен, че устойчивият начин на решаване на проблема е постигане на по-добро качество на образованието и образование, насочено към потребностите на пазара на труда.

"След 2020 г. тръгнахме обратно в грешната посока - да разваляме направеното. Поддържаме капацитет за 418 хил. студенти, а обучаваме 182 хил., като около 120-125 хил. завършват. Около 65 хил. се реализират на позиции, изискващи висше образование. Има нужда от много сериозни промени. Те бяха започнали да се правят, но след 2020 г. тръгнахме по по-лесния начин, вместо да продължим".

Търсенето сред хората със средно образование е в промишлеността, техници, машинни оператори, строителни работници, в транспорта. А за тези с висше образование - инженерно-техническите кадри. Имаме излишък на социални, стопански и правни науки, повтори той.

По-голям е рискът да се приеме бюджет в парламент, който се готви за следващи избори, смята Васил Велев. По думите му има популизъм, наддаване за народната любов, опити за купуване на гласове на едро. Няма политическа сила, която да отстоява принципни позиции, а не да върви по пътя на популизма, отбеляза той. 

"Притеснява ни, че разходите са отишли много напред спрямо развитието на икономиката. Постоянно се кърпи дупката, която се получава, с някакви еднократни мерки, които свършват. Веднъж увеличени разходите и то абсолютно неефективно, не могат да бъдат намалени и ще бъдат и по-високи и следващата година, когато няма да има такива еднократни начини за запълване на дупката. Тогава катастрофата е неизбежна. Имаме увеличение на разходите в системи, които и без това са префинансирани", обясни Велев.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Васил Велев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атинската академия, 16 февруари 2021 г.

Дъжд, сняг и бури в Гърция

Продължава лошото време в Гърция, но няма затворени пътища. Гражданска защита предупреждава, че днешният ден ще е изключително тежък със силни дъждове, бури и сняг. В Северна Гърция по високите места от тази нощ вали сняг. Дъжд с вятър засегна по-ниските места в района. Мъгла затруднява трафика. До края на деня снегът ще засегне и по-ниските..

публикувано на 12.01.25 в 10:43

Къде се чупи образованието?

" Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото ".  Това каза пред БНР Неда Кристанова , директор на Института по образование към Министерството на образованието и..

публикувано на 12.01.25 в 10:21
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Необходими са бързи реформи в учебното съдържание

Необходими са бързи реформи в учебното съдържание, системата за оценяване и системата за санкциониране и стимулиране на учениците, коментира пред "Хоризонт" Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник-образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета: "Първата част е..

публикувано на 12.01.25 в 09:47

43 машини почистват пътищата в Смолянско

43 машини са на терен и почистват пътищата в Смолянска област. Между 10-15 см е новата снежна покривка в планинската област. Няма въведени ограничения за движение на автомобилите. Няма и населени места без електрозахранване, съобщи зам. областният управител на Смолян Адриян Петров. В областния град снежната покривка е около три сантиметра. 

публикувано на 12.01.25 в 09:44
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Рияд е домакин на среща за прехода в Сирия

Саудитска Арабия днес е домакин на среща на ниво висши дипломати от европейски и близкоизточни страни и от САЩ, на която ще се обсъжда преходът в Сирия след падането от власт на правителството на Башар Асад, предаде АФП. Ще има две заседания. Първото ще е между арабските държави, а второто между тях и останалите страни, сред които..

публикувано на 12.01.25 в 09:17
Джак Смит

Спецпрокурорът, който водеше разследвания срещу Тръмп, е подал оставка

Специалният прокурор Джак Смит, който ръководеше разследванията срещу Доналд Тръмп за опитите му да отмени резултатите от президентските избори през 2020 година и за незаконното задържане на класифицирани документи, е подал оставка. Това става ясно от федерална съдебна документация. Джак Смит беше назначен от главния прокурор Мерик Гарланд..

публикувано на 12.01.25 в 09:01

Хърватите гласуват на президентски балотаж

Днес хърватските граждани ще гласуват на втория тур на президентските избори в страната. Избирателните секции отварят в 7:00 ч. сутринта местно време (8:00 часа българско време) и ще работят до 19:00 ч., предаде БТА. Хърватите ще могат да избират между настоящия президент Зоран Миланович, подкрепен от най-голямата опозиционна..

публикувано на 12.01.25 в 08:51