Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разгледани са образите на над 30 личности, които се определят като търновски светци

Проф. Пламен Павлов разказва за търновски светци и духовни водачи в най-новата си книга

Историкът апелира БПЦ да официализира някои от култовете

| Репортаж
проф. Пламен Павлов
Снимка: Здравка Маслянкова

Историкът от Великотърновския университет професор Пламен Павлов днес ще представи в ритуалната зала на общината в старопрестолния ни град най-новата си книга, посветена на търновските светци и духовни водачи. Представяйки нови моменти в почитта към светците и небесни закрилници на Търновград и България още от времето на царете от династията на Асеневци, книгата подчертава значението и облика на историческата столица като вековен духовен център, средище на Българската патриаршия с трайни следи в историята на българската култура и църква.

Книгата е посветена на Велико Търново като историческа, духовна и свещена столица на България, особено в периода 12-14 век.

"Тук имаме една много неприятна провокация, че от този светителски пантеон, който е правил средновековния Търновград втори след Цариград, трети Рим, не е останало почти нищо. Няма град, който така да е ограбен, опустошен, да е понесъл такива щети. Въпреки всичко, той не губи своето очарование и продължава да носи слава този град", казва професор Пламен Павлов за последната си книга "Търновски светци и духовни водачи".

В научно-популярна форма и с много илюстрации медиевистът разказва за известни, но и за забравени светци, чиито мощи са пазени в средновековните търновски храмове.

"Защитата на един град, особено на столичен град, се е осигурявала не само от дебелите крепостни стени и войската, но и от тази сакрална благодат, която се олицетворява и от самите светци. Разгледал съм над 30 личности, които можем да наречем търновски светци, а те най-вероятно са били много повече. Имало е мощи на свети Димитър Солунски или на много тайнствения свети Варвар - арабин, който е приел християнството още в далечния осми век. Имало е византийска императрица - Теофана, съпруга на Лъв Шести. Първата съпруга на Иван Александър – Теодора, става монахиня и приема името Теофана и това съвсем не е случайно, тъй като има много големи сходства в нейната съдба с тази на византийската императрица  векове по-рано, чиито мощи обаче са били съхранявани в Търново".

Царствено Търново е пазило мощите на св. Иван Рилски и на св. Петка Търновска, но много популярна е била св. Филотея Темнишка.

"Тя носи името и Темнишка, и Търновска. Днес нейните мощи са в Румъния. Вероятно част от днешното Първомайци – Темниско и Сергювец, може би са били дарени на църквата от някой от българските царе. Култът към нея е много силен в днешна Румъния, а у нас е почти заглъхнал. Тя върви редом със св. Петка. Паисий е писал житие за нея. Даже в румънските указания как се рисуват икони, казват, че тя трябва да бъде в българска носия".

Разказва се за св. Евтимий Търновски, който идва от Видинското царство, за св. Ромил. Имаме царици, които са светици – Ана-Неда, която е била канонизирана от Българската православна църква още в Средновековието и Теодора-Теофана, канонизирана през 2022 година от Румънската православна църква, обяснява проф. Пламен Павлов. Това е и намек към Българската православна църква да официализира някои от тези култове към търновските светци и духовни водачи, подчертава историкът.

"Говорим за Иван Асен Втори и за Иван Александър. Дори призовават и някои личности от по-близката ни история, например отец Сергий Плаковски, който е един от водачите на Велчовата завера, а днес не се споменава в църковния календар. Или д-р Стефан Черкезов. Това е един образ на мъченик за ближния, който няма аналог в най-новата ни история, този млад лекар“.

Апелът е да се замислим какво означават тези ценности, тези светци и духовни водачи за нас, съвременните хора, отбелязва проф. Пламен Павлов.

Книгата му ще бъде представена тази вечер от 17,30 часа в Община Велико Търново.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Ограничения в Англия и Шотландия, за да бъде забавено разпространението на птичи грип

В цяла Англия и Шотландия са наложени ограничения в опит да бъде забавено разпространението на птичи грип. Всички гледачи на птици, от частни лица до фермери с огромни количества, вече са задължени да следват стриктни хигиенни мерки, наложени от правителството.  В някои графства, най-вече в източна Англия, се въвеждат още по-строги правила,..

публикувано на 25.01.25 в 20:25

Италиански фармаколог: Лекарите да предписват не само лекарства, но и добри навици

В Италия излезе книгата "Да живеем добре" (Vivere bene), на видния учен Силвио Гаратини, фармаколог, основател и президент на Института за фармакологични изследвания "Марио Негри" в Милано.  Книгата пояснява ролята на физическата активност и значението на нейното практикуване за физическото и психическо благополучие на хората и за..

публикувано на 25.01.25 в 20:22

Почетен знак на президента за БНР

Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава. Това се случва по  повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния принос на БНР във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб  на..

публикувано на 25.01.25 в 19:26

22 чуждестранни групи участват в международния фестивал "Сурва" в Перник

22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния, Испания,..

публикувано на 25.01.25 в 18:17
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: Тръмп може да сложи край на войната, само ако включи Украйна в преговорите

Украинският президент Володимир Зеленски се надява, че Европа и Съединените щати ще участват във всички преговори с Русия за прекратяване на войната.  На съвместна пресконференция с президента на съседна Молдова Мая Санду, Зеленски каза, че Украйна също трябва да бъде включена в дискусиите за мир, за да имат подобни преговори някакво значимо..

публикувано на 25.01.25 в 18:16

Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник"

На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева, която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт".  "Не мога да скрия вълнението си, че тази награда идва точно за предаване за традиционна..

публикувано на 25.01.25 в 17:34
Милена Димитрова и Иво Тодоров

Видеокастът "Говори..." с наградата за мултимедиен проект на БНР

Видеокастът "Говори...", който е продукт на дирекция "Дигитални програми", взе наградата в категория "Радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР" на церемонията на годишните награди "Сирак Скитник". В проекта се представят интересни, любопитни и по-слабо коментирани моменти от живота и дейността на известни..

публикувано на 25.01.25 в 16:47