Единственото конституционно и законосъобразно правилно решение към момента е Народното събрание най-накрая - след двугодишно забавяне - да изпълни задължението си да избере парламентарна квота в състава на Висшия съдебен съвет, което автоматично ще сложи край на цялата тази криза и на този дебат.
Това заяви пред БНР Владимир Николов, председател на Асоциацията на прокурорите.
"Другият аргумент за това защо възразявахме срещу законопроекта (за промeни в Закона за съдебната власт) е, че там е записано, че едва ли не чрез него щял да бъде мотивирано Народното събрание да избере парламентарна квота във ВСС и НС, цитирам, ще успее да направи това. Това задължение на НС тежи върху него от повече от 2 години, тежи и в момента. ... От кризата се излиза по един прост начин - всеки орган да спази Конституцията и законите такива, каквито са. Иначе тази временна ситуация в държавата, в изпълнителната власт, в законодателната власт - се прехвърля и в съдебната власт, където ще се репродуцира някакво временно положение, временни ръководители", коментира той.
По думите му, ако се спазват Конституцията и законите, нямаше да се стигне до ситуацията ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор:
"Вкарани сме тук от неизпълнение на задължения, предписани в Конституцията от определени власти. ... Има решение на КС, то е ясно. Аз си мисля, че ВСС, след като процедурата един път беше спряна, той трябваше да я възобнови, както и направи, защото и върху него тежи това конституционно задължение да изпълнят правомощията си. Върху ВСС тежи и отговорността тази процедурата да е прозрачна, законосъобразна и да бъде избран ръководител на прокуратурата, който да покрива всички необходими критерии с оглед на обществения интерес".
Николов подчерта, че не се защитава конкретен човек (кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов - б.р.), а принципи:
"Казваме какви са опасностите, ако се върви по този път, както се случи грешката с Конституцията, може отново да се тръгне по този път, който аз вярвам, че той не е правилен".
Във връзка с поисканите имунитети на народни представители председателят на Асоциацията на прокурорите заяви:
"Прокуратурата по никакъв начин, категорично, не трябва да бъде употребявана в политически противоборства и да бъде използвана за политически цели. Всички заедно трябва да гарантираме, че няма да се случва".
Според него прокурорите, които са водили досъдебните производства, трябва да обяснят защо точно сега са поискани имунитетите на конкретните депутати.
Интервюто на Снежана Иванова с Владимир Николов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Мисията..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша. "И това да не..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..
Инвестирането е модерният начин за спестяване. Това обясни пред БНР Георги Захариев, финансов консултант, изпълнителен директор и съосновател на Финансовата академия. 73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят "По-голяма част от хората не разбират значението на думата инвестиция. Тя има една конкретна функция –..
Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в безопасност. Дори Германия, която страда от исторически комплекс за вина, започва да си дава сметка, че..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..