Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Игнажден почитаме свети Игнатий Богоносец

Снимка: Ани Петрова

Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек първи влезе в дома, такава ще е годината. На Игнажден имен ден празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни. 

Свети Игнатий Богоносец е живял през първи век след Христа. Става епископ на една от най-значимите и влиятелни църковни общини в ранната история на християнството Антиохия. 

Отец Дилян Цветков от столичния храм "Св. пророк Илия” в кв. "Княжево" обясни, че названието му "Богоносец" е свързано със събитие описано в едно от евангелията:

"Когато Спасителят взима едно дете, за да покаже на Апостолите, че трябва да бъдат смирени, като се смята, че Свети Игнатий е бил този младенец".

(Евангелие от Матея глава 19)

Когато Свети Игнатий нарича себе си "Богоносец", той има предвид, че живее и носи в сърцето си Христос като начин на живот, като светоглед и упование.

"Той бива взет в плен, тъй като устоял в това да не се поклони на идолите на римските богове", разказа отец Делян.

Свети Игнатий е известен с писмата до християните, които той пише през времето на неговото пътуване към Рим, където умира мъченически заради вярата си.

"Говори за тялото, за емоциите, за волята".

В петте дни от Игнажден до Рождество Христово, църквата приканва християните да усилят своята подготовка за празника чрез пост и молитва, чрез взаимно общение в църквата и изчистване на душата чрез изповедта.

"Много често сме като църковната камбана – бием, звъним, говорим за празника, но когато дойде празникът ние оставаме извън църквата, сами. А църквата ни говори, че трябва да се съберем вътре, където е Евхаристията, където е причастието, където е Христос, за да бъдем заедно и за да се зарадваме на неговото изкупително дело, което е не за Него, а за нас".

Свети Игнатий е роден в град Антиохия, Сирия. Името му е латинско (съответства на Огнян), но според запазени сведения той е с източно потекло. Смята се дори, че е юдеин, тъй като на младини общувал с някои апостоли - Петър, Йоан и Павел, който вероятно го е кръстил. 

Свети Игнатий бил епископ на църквата в Антиохия в продължение на 40 години. Усърдно проповядвал Божието слово и довел мнозина до познаване на Христос и вяра в Него като Господ и Спасител. 

В записа на мъченичеството му се казва, че Игнатий бил "апостолски мъж във всичко" и "грижливо управлявал църквата в Антиохия", като я превел през гоненията на император Домициан. Според църковния историк Евсевий Кесарийски Игнатий е третият епископ на Антиохия след свети апостол Петър и Еводий. Той пръв въвел пеенето на богослужебните песни от два хора (антифонно), което после било прието и от другите църкви.

Осъден на смърт при император Траян, свети Игнатий бил изпратен за изпълнение на наказанието в Рим. По пътя написал послания до християните в малоазийските градове Ефес, Магнезия, Тралес, Филаделфия и Смирна, както и в Рим, а също и до Поликарп, епископ на Смирна. Свети Игнатий умрял мъченически през 107 г. в Рим, разкъсан от зверове в цирка. 


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Янка Такева

Учители заплашиха с национален протест, искат по-високи заплати

Учители са в готовност за национален протест, ако не бъде предвидено увеличение на заплатите им в новия бюджет за тази година. Пред "Хоризонт" Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, обясни: "Причината за националния протест е това, че ни обещаха 125% да бъде учителската заплата над средната работна заплата за..

публикувано на 04.02.25 в 12:36
Станислав Балабанов, ИТН

Станислав Балабанов: Огромна е дупката в бюджета

Заместник-председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов очаква днешната среща да е финална, преди окончателното изготвяне на бюджета на страната. По думите му всички от управляващото мнозинство са наясно, че финансовото състояние на държавата е тревожно. "Огромна е дупката в бюджета и тука някакви хора, които сринаха..

публикувано на 04.02.25 в 12:22
Чърчил, Рузвелт и Сталин в Ялта, 1945 г.

80 години след Ялта - по-сигурен ли е светът?

Вече се намираме в мултиполярен свят , но няма баланс и няма правила, отчита Росен Плевнелиев, президент на България в периода 2012 – 2017 г.  Той определя ситуацията днес в света като "много опасна", визирайки ревизионистки амбиции на лидерите на САЩ, Русия и Китай, и предупреждава, че н енаучените уроци от историята водят до тежки..

публикувано на 04.02.25 в 12:04

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител за включване на техника за..

публикувано на 04.02.25 в 11:47

Директорът на СДВР: Нападателката на бул. "Витоша" – с тежка диагноза

"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..

публикувано на 04.02.25 в 11:45
Д-р Миглена Дикова

Миглена Дикова: Студентите в Гент в специалност "Славистика" не се плашат от българския език

Вече повече от 20 години в Университета в Гент, Белгия има едно малко кътче България - това е секцията по български език в катедрата по славистика . Там от 11 години д-р Миглена Дикова преподава и нещо повече, предава любовта си към българския език на своите студенти.  " Българският език се преподава в рамката на образованието по..

публикувано на 04.02.25 в 11:25
DIA

За смелостта да обичаш в "Късно е" на DIA

Певицата DIA , която комбинира звученето на съвременната музика с фолклорни мотиви, представи нова песен в предаването "Понеделник вечер". Тя носи името "Късно е" и е най-баладичната ѝ композиция до момента.  Посветена на смелостта на българките, историята в песента ѝ разказва за забранената любов на лирическата героиня...

публикувано на 04.02.25 в 11:12