Една различна година за културния сектор изпращаме. Вместо успехи и постижения, на преден план изпъкнаха скандалите. Като този, свързан с кражбата за 3 милиона лева от бюджетите на два регионални театъра чрез десетки фиктивни назначения. Бармани, общи работници, строители и електротехници се оказаха назначени с високи заплати и премии в смолянската и разградската трупа.
Единият директор е ощетил държавния бюджет с повече от половин милион, а втория – с милион и 700 хиляди лева. Всичко това се случи за много кратко време и мнозина вече се питаха наистина ли е възможно малки културни извънстолични институти с много скромен репертоар да правят кухи разходи за милиони и кой одобрява това.
Въпреки прокурорските проверки и заведените вече дела едва ли ще разберем колко дълго е действала престъпната схема и кой е бил нейния покровител. За този и други скандали, случили се в културата през тази година, коментира Светослава Кузманова.
Преди 12 месеца изпратихме 2023-та със заплахата от ефективни стачни действия в театрите заради липса на пари. Планираната форма на протест беше сцените да останат празни поне за седмица в началото на настоящата година, след като на миналия Никулден актьорите протестираха под прозорците на Министерския съвет, вярвайки че „Народ без култура е народ без бъдеще“.
Със сигурност слогънът им на онова недоволство е верен, но едва ли са предполагали какво ще се случи през 2024-та – че ще говорим за абсурден, грозен и позорен скандал, свързан с източването на и без това оскъдния бюджет за култура. И че една на пръв поглед читалищна постановка, която известен наш актьор определи като „малко тъпичка“, но холивудско име дойде в България да режисира, ще предизвика истински бой и опит за щурм на Народния театър.
В един от иначе най-бедните сектори у нас, в който се предполага, че моралът и ценностите са водещи, през есента на тази година лъсна схема за шокиращо източване на средства чрез измами схеми. Директорите на разградския и смолянския театри Левон Манукян и Румен Бечев се сдобиха с обвинения за кражби, попаднаха в ареста и излязоха от там срещу парични гаранции.
Причината – назначили са работа десетки хора на заплати, драстично надвишаващи възнагражденията на старите служители. Схемата беше разкрита от Галин Гавраилов, наблюдаващ прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив.
Договорите в театрите са сключвани през фирми на едно и също лице – компютърния специалист Петко Писков. Той беше посочен от прокуратурата за „мозъка“ на престъпната схема и разбира се той го отрече.
И докато останалите публично замесени в схемата, вече бивши директори на театрите в Смолян и Разград, запазиха мълчание, служебния министър на културата Найден Тодоров обяви в интервю пред БНР, че е шокиран от престъпната схема.
Скандалът коментира пред БНР от чужбина и един от най-успешните ни режисьори навън и директор на театъра във френския град Тулуза Галин Стоев.
Председателят на Съюза на артистите у нас Христо Мутафчиев разказа, че наред с директорите, които са участвали в измамата е имало и такива, които са отказали на сочения за мозък на схемата Петко Писков.
И докато всички се чудеха къде е върха на схемата служебния премиер Димитър Главчев разпореди проверка в министерството на културата, която да бъде направена от инспектората на министерския съвет и каза, че няма да позволи т.нар. театрална афера да се превърне в „евъргрийн“:
Резултати от проверката имаше след близо месец. В разпространения документ имаше внушения, че лично министърът на културата е одобрил завишените плащания на културните институти. Найден Тодоров реагира незабавно, като отрече това, обяви, че премиерът е бил подведен, защото той като министър на културата е подписал единствено предложените мерки за ограничаване на плащанията към културните институти до края на годината и налагането на месечни лимити.
В доклада на инспектората към Министерския съвет бяха дадени препоръки да се потърси дисциплинарна отговорност от главния секретар на министерството на културата и от директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“. Имената им не бяха посочени, но след бърза справка в сайта на ведомството е видно и сега, че Тодор Керанов и Елиянка Михайлова още са в министерството.
За разлика от финансовия директор и началника на финансовата дирекция, които Найден Тодоров отстрани като виновни, че са одобрили източените средства от театрите в Смолян и Разград. Те обаче веднага се върнаха на предишните си работни места в регионалното министерство. Междувременно Найден Тодоров написа подробна стратегия за развитие на сектора.
В денят, в който министър Найден Тодоров обясняваше пред медиите какви мерки предлага, за да се сложи ред в културата, вечерта на 7 ноември предвещаваше да е бурна, но това, което се случи надмина очакванията.
Шумен протест, съпроводен от физически сблъсъци и опит за щурм на Народния театър направиха нечувана реклама на постановката „Оръжията и човекът“, режисирана у нас от Джон Малкович, за която билетите са разпродадени два месеца напред. Спектакълът възмути патриотични организации, а членовете им без да са го гледали, голяма част и без да са чели текста, блокираха входа на театъра, за да попречат на премиерата.
В опит да успокои страстите директорът на Народния театър Васил Василев излезе да говори с хората, но тълпата му отвърна с обиди и няколко удара.
Протестът се пренесе и върху актьора Владимир Пенев, на когото протестиращ грабна очилата и върху аниматора Теодор Ушев, който пък с билет в ръка не успя да влезе в театъра, а върху главата му се изсипаха събраните през деня чували с есенни листа и опаковки от енергийни напитки.
В крайна сметка хората с билети за премиерата на „Оръжията и човекът“ не влязоха в театъра, а постановката се игра пред журналисти и неколцина актьори от трупата. Сред публиката беше и Николай Поляков, режисирал пиесата преди години.
И вторачени в злободневните скандали, дали зрелище на публиката, е хубаво да си спомним, че през есента на тази година загубихме наистина големи творци.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Лидерът на ГЕРБ Борисов реагира на упрека от ПП-ДБ за сроковете за попълване на регулаторите. "Помня как партията на промяната започна да сменя регулаторите, когато ГЕРБ беше "изчегъртан" и не участвахме в процесите. Аз си спомням, когато в моя кабинет започна да се работи по Здравната каса. Тогава срокът беше три дена, толкова бързаха..
Изискването на Европейската комисия за увеличаване на разходите за отбрана до 5% от БВП е предизвикателство за много държави в Европа, каза президентът Румен Радев в словото си пред форум на сп. "Икономист", който се провежда в София. Според държавния глава по този начин се задълбочава икономическата пропаст между "малки" и "големи" и..
Община Перник заделя половин милион лева за текущ ремонт на улични и тротоарни настилки с паваж, паркинг елементи и тротоарни плочи. У личната и тротоарна настилка на територията на община Перник не е в добро състояние и изисква ежегодна поддръжка. Необходимо е извършване на локални ремонти, цялостна подмяна на съществуваща настилка, подмяна на капаци..
От ПП-ДБ заявиха, че управляващото мнозинство ударно вкарва процедурните правила за всички регулатори в комисиите на Народно събрание, без публикувани правила за избор. Предвидените срокове са 7 дни, или в най-добрия случай - 14 дни, за номинирането на членове на органите. "Проблемът, за който сигнализирахме на Председателски съвет..
Предложение да се разшири обхватът на "синя зона" в центъра на града, който сега е за около 150 автомобила, да стане над 200, ще разгледат на предстоящото си заседание съветниците в Дупница. Предложението съдържа и вариант да се плаща и в събота - до 14 ч. "Над 200 автомобила, без да вдигаме таксата за престой за платеното паркиране. Има..
Скандал в пленарната зала прекъсна заседанието на Народното събрание. Заради физическо стълкновение между депутатите от "Възраждане" и ПП-ДБ – председателят на НС Наталия Киселова даде почивка, още преди да започне работата по точките от дневния ред. Повод стана декларация, прочетена от парламентарната трибуна от депутата Стела Николова..
Над 800 000 души в момента получават месечно ваучери за храна. Повечето работодатели предоставят ежемесечно до 200 лева ваучери за храна на служител. Сумата последно беше увеличена през 2022 г. Тази стойност в момента не е същата – не можем да купим същите продукти, които сме купували през 2022-ра. Минималната заплата в тези три години е..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..