Държавата да поема една и съща сума при инвитро процедура със собствен генетичен материал и при такава с донорска яйцеклетка или сперматозоиди. Това е справедливият подход, в случай че се стигне до решение Центърът за асистирана репродукция да подпомага и донорските процедури. Мнението е на Стефка Сарафова, председател на сдружение "Зачатие". А за да се стигне до такова решение, трябва да се проведе сериозен дебат със специалистите по репродуктивна медицина, обясни от своя страна д-р Искра Кюркчиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.
Около 5200 инвитро процедури заплаща държавата годишно чрез Центъра за асистирана репродукция. Разглеждането на документи отнема около месец, а при одобрение семейството има право на до 4 опита със средства от този фонд. Към момента се подпомагат двойки, при които има стерилитет при жената или мъжа, а също така случаите на жени с онкологично заболяване. Инвитро процедурите са няколко вида, а освен тях, се поемат разходи хормонални изследвания, ехографски прегледи, стимулация с лекарства. Важно условие е жената да не е навършила 43 години при кандидатстване за финансовата подкрепа.
До 6000 лева поема фондът за една инвитро процедура. Толкова би трябвало да се заплаща и за инвитро с донорски материал, смята Стефка Сарафова.
"Останалото вече пациентът си го доплаща, което би било също огромно облекчение, защото сумата не е никак малка за един цикъл. Всички процедури, без значение от вида им, да си бъдат с еднакво финансиране".
През изминалите дни от фондация "Искам бебе" представиха данни, според които цената на донорската процедура излиза между 8000 и 10 000 лева. През 2023 година са направени около 1800 такива процедури, а общият брой на инвитро опитите, за които семействата са платили сами, надхвърлят 8000. Стефка Сарафова поставя следния въпрос:
"Опитите, които хората са самофинансирали, са повече от тези, които са финансирани от Фонда – защо? Очевидно не е поради липсата на пари. Бюджетът е стигнал, дори са останали някакви средства, т.е. трябва да се промени нещо в разходването на тези средства и правилата, по които се разходват. Включването на поемането на донорските процедури би бил добър вариант".
Дали донорските процедури да се включат в обхвата на дейностите по репродукция, подпомагани от държавата, е въпрос на решение след сериозно обсъждане, смята д-р Искра Кюркчиева, директор на Центъра за асистирана репродукция.
"Едно от важните неща е да се отчете каква е успеваемостта при такива процедури. Този обществен ресурс трябва да бъде насочен правилно и само ако е доказано, че има необходимост от това и че ще очакваме отлични резултати", подчерта тя.
По данни на агенция "Медицински надзор" за периода от 2021 до 2023 година все повече семейства у нас търсят процедури с донорски яйцеклетки. В същото време броят на родените от такива процедури деца намалява, което може да е показател за промени в успеваемостта им. През 2021 година така са се родили 355 българчета, а две години по-късно – само 138.
Отчита се и тенденция донорите от чуждестранни банки да са значително повече от местните донори.
Колкото до други промени в правилата за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми, според Стефка Сарафова не е нужно увеличение на броя опити инвитро.
А директорът на Центъра за асистирана репродукция д-р Кюркчиева обясни, че отказите за отпускане на финансова помощ не са чести.
Преди дни от здравното министерство обявиха, че през тази година са похарчени около 22 и половина милиона лева за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. За догодина сметката е неясна, тъй като 2025-а ще започне с негласуван държавен бюджет.
Целия репортаж на Елена Бейкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Служебният премиер Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли във ваканция, преди да са решили въпроса с бюджета за 2025: "Това, което можеха да направят народните представители, е да отхвърлят бюджета, за да може правителството да внесе нов законопроект за удължаване на стария бюджет. Нищо от това обаче не се случи и ние..
Седми ден продължава издирването на 13-годишния Николай от село Конаре. Над сто души са на терен днес - полиция, жандармерия, спасители, горски служители и доброволци. Те обхождат за пореден път района около селото и близкия язовир. От вчера се появи и лъч надежда, че детето може да се намери, защото се върна кучето на семейството. Според Аксел Азимов,..
"Няма как спорове на политическия терен да нямат отражение в съдебни спорове и как ще бъдат решени тези спорове, разбира се, ще има отражение върху политическия живот. Въпросът е да имаме достатъчно гаранции за това, че съдебната система работи по правила, които са общоприложими, еднакви във всички случаи и че следва логиката на правото, а не..
Дерайлирал влак блокира движението на влаковете в района на град Батановци. Инцидентът е станал днес в 09:20 ч. При транзитно преминаване през гара Батановци са излезли от релсите 4 вагона от 24-вагонна композиция на частен товарен превозвач, превозваща въглища. Движението в междугарията Разменна - Батановци и Батановци - Радомир е..
По железопътното трасе между гарите Царева ливада и Габрово, където снощи пътнически влак дерайлира заради удар в паднала скална маса, влаковете се движат с ограничена скорост, а мястото на инцидента е сигнализирано. Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали Часове наред е била затворена линията Царева ливада - Габрово, а движението..
Майка и двете ѝ деца са настанени в болница "Пирогов“, след като преди обед е избухнал пожар в жилищен блок в столичния квартал "Овча купел". Сред обгазените има жена на 80 години и мъж. Те също са в „Пирогов“. На мястото са били изпратени две линейки. 3 пожарни екипа са гасили огъня.
Започнаха преговорите за нов Колективен трудов договор на работещите в столичния транспорт. Старият договор изтече на 17 декември, а миналия петък шофьори и технически екипи спряха за няколко часа работата на гараж "Земляне“ и движението на автобусите по 26 линии. Тогава кметът Васил Терзиев посочи, че заплатите и бонусите на работниците са гарантирани...
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..