Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия"

Милко Петров: Нека не обръщаме толкова внимание на пазаруването и нещата, които са добавени към празника

"Музиката и мелодията помагат на молитвата"

| Интервю
Милко Петров
Снимка: Личен архив

"В празничните дни да обърнем внимание на това, което се е случило във Витлеем преди повече от 2000 години. Нека не обръщаме толкова внимание на моловете, на пазаруването и на всички други неща, които са добавени към този празник".

За това призова в ефира на БНР Милко Петров, водещ в Радио Пловдив, църковен музиколог.

Той разказа как българските католици се подготвят да посрещнат празника.

"Довечера на литургията, която се отслужва в полунощ, ще бъде изпят химна, с който се възвестява рождението на Исус Христос. Във всяка една от католическите църкви вече има подготвени коледни пещери. Това е традиция, която идва от Италия. 

Има обаче повече неща, които ни сближават при отбелязване на празника, отколкото различия. Двете църкви – православната и католическата, са сестри. Те са много близки".

В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия, разказа още Милко Петров в предаването "Преди всички". 

"Те идват от българския фолклор. Това е типично за българските католици. В края на литургията влизат и народни инструменти, освен орган. Кавалджии отсвирват тази църковна песен с народна мелодия". 

В нашите семейства се събираме на празничната трапеза и спазваме традицията за постните храни, посочи той.

"В някои католически държави ядат пуйка, но ние си спазваме поста до 25-ти декември".

Милко Петров вярва, че всеки човек има призвание и е сигурен, че е намерил своето.

"В началото на 90-те години, след като падна комунистическият режим, имахме свободата да влизаме в църквата. Аз много се впечатлих от всеки детайл в храма, но най-силно се развълнувах, когато успях да се докосна до музикалния инструмент - един хармониум. Усетих някакъв порив, вълнение, което ми казваше, че трябва да се науча да свиря, да бъде църковен музикант. Това бяха първите моменти, в които усетих призванието. 

Заминах за Варшава, за да уча църковна музикология. Там започна моят път като църковен музикант.

Бях диригент на Папския хор при първото посещение на Свети папа Йоан Павел Втори през 2002 г. Преди пет години, когато папа Франциск беше в България, бях координатор за музиката и диригент на хора. Дори имах лична среща с папа Франциск". 

Един от нашите светци казва, че който пее, два пъти се моли, отбеляза Милко Петров.

 "Музиката и мелодията помагат на молитвата".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" твърди, че нови израелски условия са забавили споразумението за прекратяване на огъня

Палестинската въоръжена групировка "Хамас" заяви в сряда, че Израел е поставил нови условия, които са довели до забавяне на постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщава Ройтерс. "Хамас" обаче каза, че проявява гъвкавост и че преговорите за прекратяване на огъня, с посредничеството на Катар и Египет, вървят в..

публикувано на 25.12.24 в 15:27
Папа Франциск

Папа Франциск отправи силен призив за мир по целия свят

На традиционното си коледно обръщение "Към града и към света" (Urbi et Orbi) от централната лоджия на базиликата "Св. Петър" в Рим,   Папа Франциск отправи силен призив за смелост за постигане на мир навсякъде, където има военни конфликти и проблеми. В своето вълнуващо обръщение в деня на Рождество Христово, Папа Франциск отправи покана,..

публикувано на 25.12.24 в 15:05
Снимката е илюстративна

Много населени места в Ловешка област са без ток заради аварии в електропреносната мрежа

Много населени места в Ловешка област са без ток заради аварии в електропреносната мрежа, породени от продължаващия снеговалеж. Има и затворени пътища, а снежната покривка в някои части на областта достигна 30 см. Прекъснат електропровод на главния път София – Варна в района на село Българене остави без ток ловешките села Стефаново, Българене,..

публикувано на 25.12.24 в 14:55
Кметът на Хасково Станислав Дечев връчва наградата

Да държиш сърце в ръцете си

На Коледа кореспондентът на БНР в Хасково ни среща с трансплантирания с бъбрек и сърце Георги Пеев от Хасково, който изкачва върхове и печели златни медали от олимпиади и с един от лекарите, осъществили една от трансплантациите му - д-р Йордан Македонски. Да държиш сърце в ръцете си. Това не е метафора, а част от работата на доктор Йордан..

публикувано на 25.12.24 в 14:55
Православен храм

"Да добруваме заедно": Дружество "Свети Мина" с подкрепа към горнооряховския храм "Свети Три светители"

Стотици жители на Горна Оряховица се обединиха по Рождественските празници и дариха, за да бъде изградена камбанарията и кръщелнята на храма "Свети Три светители" в града. Инициативата е част от каузата "Да добруваме заедно" на женското благотворително дружество "Свети Мина".  Православният храм "Свети Три светители" в горнооряховския..

публикувано на 25.12.24 в 14:30
Поетите

Как "Поетите" се превърна в един от най-успешните проекти на родната сцена?

"Поетите" е един от най-успешните проекти на родната сцена. Любими български артисти представят любими български стихове, но без обичайната скованост на рецитала, с необходимото уважение към поезията и нов, съвременен прочит.  Диана Алексиева е вдъхновител на проекта. "През 2017 година това беше видео проект", промопни си тя.  Започна с..

публикувано на 25.12.24 в 14:16

Мостът на река Струма при село Мурсалево е в критично състояние

Мостът на магистрала Струма при село Мурсалево е в критично състояние. Подкопан е прагът и устоите на моста с дължина от 102 метра, обяви областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Съоръжението е построено преди повече от половин век. В момента е въведено ограничение за преминаването по него на камиони, но то не се спазва. По..

публикувано на 25.12.24 в 14:11