Германското трио „ClockClock“ беше сред 15-те номинирани за наградата ММЕА 2024 и за първи път ги гледах на живо през януари в нидерландския град Грьонинген, където беше и церемонията по награждаването на петимата носители на тази европейска награда за насърчаване на млади европейски таланти. Няколко месеца по- късно съдбата ме срещна с тримата усмихнати млади германци от „ClockClock“ по време на международния мултижанров фестивал „Цветовете на Острава“ в чешкия град Острава. Пред сцената се бяха събрали хиляди възторжени фенове и след края на концерта на „ClockClock“, благодарение на организаторите на фестивала „Цветовете на Острава“ се срещнах с триото „ClockClock“. Все още развълнувани от изявата си, от невероятно топлото посрещане на феновете, се срещам с тримата от групата и им споделям, че вече съм ги гледала в Грьонинген. Следват радостни възклицания и добавям, че едната от наградите ММЕА за 2024 година спечели Bulgarian Cartrader, който макар че живее и работи от много години в Германия и по- точно в Берлин, се представи от името на България и това му донесе признанието и наградата ММЕА. И така започваме нашия разговор с представянето на тримата усмихнати германци. Първи взема думата вокалистът Боян Караджич и с типичното за тях чувство за хумор се представят: „Здравейте на всички, аз съм Боки от „ClockClock“, аз съм Марк от „ClockClock“, аз съм Физи от „ClockClock“. Тримата заедно сме „ClockClock“. Не знам дали го споменахме, но ние сме групата „ClockClock“.“
Когато създават„ClockClock“, тримата музиканти живеят в Ландау, в област Пфалц в Германия. През 2018 г. се местят в Манхайм и засега не смятат да сменят местоположението си. Ето как започва всичко, думата взема вокалистът и основен автор Боян или както се представя- Боки.
„Срещнахме се преди седем или осем години в нашия роден град в югозападната част на Германия, където и тримата сме израснали. При това и тримата живеехме близо един до друг; аз живея в града, докато те са в по-малките градчета наоколо. Видях постовете им в социалните медии, където бяха пуснали свои неща със специфичния си бийт. Тъй като и аз се интересувах от музика, се срещнахме и направихме няколко много хубави песни. Така станахме много добри приятели. Това е нашата история, ние сме трима приятели, които започнаха да правят музика заедно и това продължава и до днес.“
Триото „ClockClock“ се състои от двамата продуценти Fabian Fieser и Mark Vonsin и от певецът Bojan Kalajdzic. Триото изпълнява електропоп, като музиката на двамата продуценти е електронен денс, а поп звукът идва от вокалиста и автор Bojan Kalajdzic. Други влияния оказват стилове като хип-хоп, инди и рок музика.Хипнотичната поп музика, с подчертано енергичните битове и въздействащия глас на Bojan Kalajdzic създават неповторимия саунд станал типичен за ClockClock. През март тази година групата издаде своя първи мини албум “When The Sun don’t Shine”. В него са включени синглите „Someone Else“ и „Sorry“. И двете песни се изкачиха до № 1 в Германския еърплей чарт. През април ClockClock, предприеха турне в Германия, което беше напълно разпродадено.Последваха и много летни участия, а като най- голямото си постижение триото сочи участията си като подгряващи в концертите на Пинк и Симпли ред. По време на международния мултижанров фестивал „Цветовете на Острава“ гледах Боки, Марк и Физи в действие, пред хилядната публика по време на концерта им в рамките на този мащабен фестивал в чешкия град Острава, където публиката не искаше да ги пуска и ги изпрати с шумни и бурни аплодисменти. Но все пак времетраенето на концертите е строго фиксирано и не са предвидени бисове. И така се отправих към бекстейджа, където ме очакваше София, мениджърът на ClockClock за обещаното интервю. Разговорът ни продъжи с името на групата, чието значение се опитвах да разгадая и им споделих, че някъде прочетох, че името „ClockClock“ е заимствано от термина ономатопея, което означава интерпретиране на звуци от всякакво естество.Обяснението дойде от Марк- единият от продуцентите, който дори ми показа звуково какво се крие зад името ClockClock, впоследствие допълван от останалите трима- Физи и Боки.
„Това е саундът, който използваме често в песните си, звучи по този начин- като Клок Клок- тиктакането на часовника. Ако ударите двете палки за барабани или две здрави пръчки, също се чува този звук. Осъзнахме, че е подобен на часовника и така решихме, че е страхотна идея и го избрахме за името си.
Питам Боки, който слага своя отпечатък с характерния си глас, дали името Боян Караджич не означава, че корените му са от Балканите. Оказвам се права и Боки го потвърждава: „Сто процента…..“ и допълва: „Срещнахме се преди седем години, в които сме преминали през различни неща. Имали сме страхотни дни, разбира се имали сме и лоши дни, но винаги в крайна сметка сме били тримата заедно и заедно преминаваме и през хубавите и през лошите дни. Ето например днес изнесохме първото си шоу в Острава и това определено е ден, който ще запомним. Основно такива преживявания ни сближават. Подкрепяме се винаги, без значение през какви трудности преминаваме. Така беше и преди седем години; така продължава и до днес.“
Междувременно ClockClock отбелязаха своя трети №1 хит в германската класация за радиоизлъчване, с най- новата им реализация- синълът „Over“.И разбира се тук е мястото да разбера как се чувстват от факта, че имат сингли на върха в класацията на Германия. Боки взема думата:
„Чувството е невероятно, без съмнение. Разбира се, всеки музикант мечтае да бъде чут, да бъде видян, така че да правим музика, която хората слушат и харесват, за нас е номер едно; това е най-важното нещо. В това отношение ние сме благословени. Все още не можем да повярваме и също ни се струва невероятно, че хората дори и в Чехия ни слушат и ни познават добре. Направо е лудост! Оценяваме го; това наистина е благословия.“
Питам моите забавни събеседници от триото „ClockClock“ с какво се занимават извън групата, думата отново има вокалистът Боки, но Физи го прекъсва.
„Различни неща, понеже и тримата сме много различни. Ще ви дам пример- Физи обича да става рано сутрин, ние двамата по принцип ставаме по- късно.
Физи допълва: „Например, когато напускам хотелската си стая, задължително я почиствам. Чистя всичко в нея, сякаш е моята собствена стая вкъщи, защото държа всичко да е чисто, подредено и строго организирано. Правя това всеки път, защото точно това ме кара да се чувствам комфортно, точно тази рутина.“
Боки добавя: „Както вече споменах ние и тримата сме много различни в нашите рутини.
Затова пък Марк е категоричен: „Не, аз нямам някакви рутинни навици. Може би дишането - задължително дишам дълбоко преди всяко наше шоу, за да се отпусна. Всъщност мога да кажа, че релаксът е моят ритуал.“
И понеже срещата ни се случва в рамките на фестивала „Цветовете на Острава“ в Чехия в разгара на лятото в една много особена част на град Острава, в промишлен район, на мястото на изоставена фабрика за производство на стомана, със сцени разположени между огромни ръждясали заводски конструкции, доменна пещ висока 180 метра, превърната в музей. Споделям това с тримата от „ClockClock“, чието впечатление от фестивала и мястото съвпадат с моето. Вокалистът Боки обобщава: „Невероятно и красиво е. Мястото на събитието е стара фабрика за стомана, която е изоставена, така че и това е изумително само по себе си, но отворената сцена, където се изявявахме между конструкциите, ни се стори най-впечатляваща. В началото на шоуто ни, пред сцената нямаше никой, но само две минути след като започнахме, изведнъж се насъбраха толкова много хора, че това ми вдъхна невероятна енергия. Определено беше страхотно преживяване!
И понеже фестивалът се нарича „Цветовете на Острава“, в какъв цвят виждате оцветен според вас този мащабен международен фестивал. Боби ме изненадва с отговора си: „За мен е като залеза; цветът е пурпурен, това е нещото, което виждам като цвета на Острава. Точно тогава беше и нашата изява - слънцето залязваше, докато свирехме. Беше много красиво за мен. Лично аз асоциирам музиката понякога с цветове, защото за мен всяко нещо си има свой цвят. Не знам защо, но понякога виждам някои от нашите песни в червено. Просто така е за мен.“
Разделяме се с вокалиста Боки и продуцентите- Физи и Марк с пожеланието им: „Това, което искаме да кажем на хората в България, е, че искаме да дойдем в страната ви и да свирим пред вас. Надявам се да слушате нашата продукция. Имате страхотна радиоводеща и наистина усещаме подкрепата за нашата музика. С радост ще дойдем при вас да се срещнем и да ви посвирим. Ще бъде страхотно, така че ни поканете. А и когато бяхме в Грьонинген на наградите ММЕА, се запознахме с вашия музикант, Bulgarian Cartrader, който спечели наградата. Той е страхотен – специални поздрави за него – и може би пак ще се срещнем с него на някой фестивал.“
Това споделиха специално за предаването „Евробокс“ Боки, Физи и Марк от германската електро поп група ClockClock. И както бяха планирали издадоха дебютния си албум на 26 септември. Албумът се нарича „Dreamers“- Мечтатели, каквито са и тримата от ClockClock. Да им пожелаем да покорят европейските и световните сцени!
Чуйте цялото интервю в приложения аудиофайл тук:
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..
Младата мюзикълна актриса Александра-Йоана Александрова е израснала в Германия, живее в Австрия и се изявява в немскоезичните театри в няколко европейски държави. През месец октомври на церемония в Берлин тя беше удостоена с Наградата на Германския музикален театър за 2024 г. в категорията “Най-добра актриса в главна роля“ за изпълнението си в..
Американският музикален фентъзи филм на режисьора Джон Чу “Wicked“ /“Злосторница“/ е първата част от филмова адаптация в две части на едноименния бродуейски мюзикъл на Стивън Шуорц. Мюзикълът е свободна адаптация на романа на Грегъри Магуайър от 1995 г. “Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West“, който пък е базиран на..
През месец декември във втория сезон на поредицата “Опера в киното“ имахме възможността да гледаме “Отело“ от Верди – запис от 2023 г. във Виенската държавна опера, със знаменития германски тенор Йонас Кауфман в заглавната роля. Може би си спомняте, през 2017 г. Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след..
Батшева – най-разпознаваемата по света израелска балетна трупа, навърши 30 години. Отбелязва го с реновиран вариант на спектакъла “Анафаза“, игран пред близо 300 000 зрители в Европа, Азия и Америка и получил наградата на Израел за високи постижения в културата, науката и спорта. Сдържано и с достойнство хореографът Охад Нахарин представя..
Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
За доброволците 2024 г. беше гореща. Акцент са големите пожари в страната ни. Това каза в интервю за БНР Ясен Цветков, председател на..