IBAN: BG16 UBBS 8888 1000 1168 63.
Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор преди
В продължение на почти 100 години читалище „Отец Паисий-1927“в радомирското село Извор е имало водеща културна роля за хората от района на градовете Радомир и Перник. Освен традиционните библиотечни и театрални дейности, читалището в Извор е било място за организиране на сватби, тържества и срещи заради ритуалната зала и двете конферентни помещения, с които разполага.
Авангардният архитектурен проект не се изчерпва с това. Читалището включва голяма изпълнителска зала за 240 зрители, две гримьорни със самостоятелни санитарни възли, по-малка репетиционна зала и допълнителни инсталационни помещения. Големият салон на читалището е оборудван с кинокабина, повдигната сцена със сценична механизация за декори и уникален окачен таван дело на архитекта на сградата Петър Радев. Всичко това е давало възможност на жителите на село Извор и околността да гледат филми, да поставят театрални представления, да изнасят концерти, да посрещат големи народни и християнски празници.
Читалище „Отец Паисий-1927“ село Извор сега
Съвременният облик на читалището обаче е плачевен. Следи от паднала мазилка и прах са покрили седалките и пода на зрителския салон. В помещението е студено и влажно, а уникалният окачен таван, който иначе е изключително впечатляващ, създава усещането, че всеки момент ще се сгромоляса.
„Виждаме един прекрасен салон, който е напълно разрушен. Един салон, който е уникален, с 240 места, който може би в община Радомир е най-големият салон за сценични изяви. Като изключим салонът в градското читалище в Радомир, но в общината друг такъв салон няма.“, казва секретарят на читалище „Отец Паисий-1927“ в село Извор Димитрина Мирчева. Мирчева е свидетел на подема и разрухата на емблематичното културно средище. Работи в читалището от над 30 години.
От 2009 година насам в читалището не са провеждани културни или празнични мероприятия. От тогава са започнали и проблемите с покрива.
„Безхаберие на всички нива, защото ние тук не сме спирали да опитваме по някакъв начин да търсим разрешени. Опитвали сме се с проекти, не сме спрели. По Програмата за развитие на селските райони, но не ни достигнаха точки там, за да бъде отремонтиран най-вече покрива.“, допълва Мирчева.
Основната цел в момента е сградата на читалището да бъде обявена за паметник на културата. По този начин тя би могла да получи финансиране от Министерството на културата, за да бъде ремонтиран покрива, но и да бъдат опазени уникалните ѝ архитектурни елементи.
Според инженер Чавдар Стоянов сградата на читалище „Отец Паисий“ в село Извор отговаря на всички необходими изисквания, за да получи статут паметник на културата с национално значение.
„Имаме уникалната архитектура, която не е характерна за едно читалище извън града. Имаме неговата автентичност, която е запазена почти на 100%, както в обзавеждането, така и във външния си облик.“, подчерта Стоянов.
В залата за радостни обреди се намира уникален стенопис на Асен Старейшински, който е единствения негов стенопис. Старешински е знаменит български художник, работил най-вече в областта на плаката.
Отделно сградата има свой собствен облик, който разказва за онези времена, в които е строена. Всички това според инженер Чавдар Стоянов са предпоставки Министерството на културата да започне процедура за обявяване на читалището за обект на недвижимото културно-историческо наследство за паметник на културата.
Докато се водят разговори с Министерството на културата и с Националният институт за недвижимо културно наследство, стопаните на читалището не спират да търсят начин да съберат пари за ремонт на покрива.
Много хора, привлечени към каузата да помогнат на читалището се включват с финансова, експертна или организационна подкрепа. Инженер Чавдар Стоянов е един от тях. Той инициира обследване на сградата, което включва издаване на технически паспорт, енергийна ефективност и архитектурно заснемане. Всички тези дейности възлизат на около 30-40 хиляди лева.
Освен да привличат съмишленици към каузата, от читалището преди близо 2 години инициират голяма благотворителна кампания, която включва организиране на благотворителен концерт с участието на известни изпълнители, благотворителен базар, както и национална DMS кампания. От всички тези дейности успяват да съберат близо 50 хиляди лева. Но за да започне ремонтът на покрива, ще са им необходими още около 200 хиляди.
Независимо от всички проблеми, свързани със сградата, читалището продължава да развива дейността си в другите по-малки помещения. Провеждат се занимания по фолклорни танци, словесен фолклор, читателски клубове и други. Освен това читалището не спира да кандидатства и да работи по проекти. Някои от тях са със Министерството на образованието и науката, работи се и съвместно със селското училище ОУ „Иван Вазов“.
Повече чуйте в звуковия файл.
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..