Това разказа пред БНР созополският епископ Серафим от Българската православна старостилна църква, която беше вписана в регистъра на вероизповеданията.
Епископ Серафим я определи като "църква, която гради духовно своето паство и е полезна за обществото" и заяви, че досега несправедливо са били лишавани от регистрация, което е довело до сезирането на Европейския съд по правата на човека.
"Правихме опити за регистриране. Получавахме последователно откази от всички инстанции на съда, поради негативно отношение на Дирекцията по вероизповеданията и най-вече от Българската патриаршия. Имаше субективно отношение към нас."
"Ние се финансираме с дарения от нашите енориаши. Трудно оцеляваме. С новата регистрация не очакваме да получаваме държавни субсидии, понеже сме съвсем малка религиозна общност", посочи още духовникът.
Запитан за напрежението, породено в БПЦ от регистрацията на старостилната църква, той нарече реакцията на патриарха "неочаквана".
Разногласията са на верова основа. Не приемаме сериозните компромиси по верови въпроси, направени от Българската патриаршия, декларира епископ Серафим.
"Юридически никой не може да има претенции към техните храмове. Това положение никой не може да го наруши. Не разбираме от какво се притеснява българският патриарх. Нашият дебат е богословски."
Такива дебати се решават в църковна среда, а Българската патриаршия решава този дебат със средствата на държавната власт, смята той. По думите му насреща си имат единство по отношение на това да бъдат ограничени техните права.
"Българската православна църква е "запазена марка". Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна църква."
Ние претендираме, че сме наследници на християнството от времето на Исус Христос и апостолите. В Гърция, където старостилният разкол е започнал по-отдавна, имаме 7-8 старостилни църкви. Никоя не признава другите. Всяка твърди, че е истинската. И тук ще се получи така, обясни проф. Иван Желев и попита "кой има полза от това".
"Наистина са малка църква, но тези 1000 души трябва да са някакви олигарси или бизнесмени, за да издържат тази църква, с всичките ѝ храмове и свещеници."
Има сведения, че получават финансова подкрепа от Гърция и имат връзки с Русия, допълни богословът.
"Няма надежда да се оправят нещата, докато те твърдят, че имат верови различия с нас. БПЦ не ги смята за еретици, а за разколници. Първите, които се отделиха още 1968-ма година, бяха мои преподаватели от Духовната академия. Те бяха клирици на Българската църква и се отделиха", коментира проф. Желев.
Те признават нашите тайнства, нашите свещенодействия. Къде са тези верови различия, подчерта още той.
Нашите старостилци повтарят опорките на гръцките старостилци, заяви богословът.
БПЦ е част от единната Вселенска православна църква – православната църква по цял свят, напомни той.
"Отцепвайки се от БПЦ, те нямат общение с нито една от другите поместни православни църкви!"
"При старостилците го има този синдром, който е при сектантите. Сектантите не идват просто да предлагат своята стока, както е в търговията. Сектантите започват да плюят по БПЦ, в своите проповеди, в своето общуване. Ние сме отстъпили от православието, твърдят старостилците."
За политическите реакции след регистрацията на старостилната църква той отбеляза, че "сигурно има малко популизъм", но се надява "той да не е водещият".
Проф. Иван Желев изрази мнение, че е можело спорната църква да се регистрира като старостилно вероизповедание, но без дублиране на "православна", което ще привлича хора.
"Те трябва да се откажат от тази своя война срещу БПЦ и благодарение на тази война те съществуват."
Действията на правителството са основателни, изтъкна в заключение той.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани". 31 са пострадалите живи птици, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата , уточни тя. Според аутопсията, става дума за..
Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..
"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай . Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..
Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...