Форумът за мястото на изкуствения интелект в работата на адвокатите в София се превърна словесно бойно поле. Между онова, което мисли българският бизнес за новите регулации за изкуствения интелект и Брюксел, който от тази година поетапно започва въвеждането на първото в света законодателство за изкуствения интелект.
"Битката" беше между Доброслав Димитров, инженер, ИТ специалист, председател на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) и Клара Талабер-Риц, правен съветник в Правната служба на Европейската комисия и ръководител на работната група, подготвила Закона за изкуствения интелект на Европейския съюз. И Доброслав Димитров, и Клара Талабер са на едно мнение, че регулации трябва да има. Сходствата обаче свършват дотук.
Европейските компании, ако не могат да ползват такива инструменти, независимо в коя сфера се намират, те стават неконкурентни спрямо компаниите в останалата част от света, с които се съревновават, изразява опасения Димитров за европейския закон за изкуствения интелект.
Като част от Българската асоциация на софтуерните компании той споделя притесненията си, че големите компании биха били по-склонни на регулации в тази област, защото са стигнали до етап, който никой друг не би могъл да ги настигне. И тези компании са предимно американски, предупреждава Димитров.
"Когато имаш тежка регулация, остават мастодонтните компании, които не правят нищо ново, не експериментират с нищо, съответно няма как да дойде иновация. Новите компании не смеят или не могат да с иго позволят, защото ти трябва армия от юристи, които да те пазят от тези регулации. Вместо да наемеш армия от юристи, отиваш някъде, където ще наемеш армия от инженери и няма да се занимаваш с тези проблеми. В ЕС трябва да започнем да си казваме нещата, каквито са, недипломатично. Да си кажем, че царят е гол. Че Европа изостава, Европа е стагнираща."
"В Европа има регламент, чиято цел е да направи сигурен и ориентират към човека изкуствения интелект. Има общо с конкурентоспособността", уверява Клара Талабер-Риц, правен съветник в Правната служба на Европейската комисия и продължава:
"Във фокуса на новата еврокомисия ще е конкурентоспособността и инвестициите. Всички дискусии в Брюксел са за това как можем да изградим европейски шампиони в дигиталния свят. Както и стратегическата си автономия. Ние трябва да бъдем отворени, но трябва да защитаваме нашите интереси. Как го правим, е въпрос към икономистите. Но и Регламентът за изкуствения интелект вече предоставя известна помощ в това отношение. В Европа имаме т.нар. пясъчници, където стартиращите фирми или други разработчици ще могат да работят основно без спазване на правилата за изкуствения интелект. Това е ограничена зона, където те могат да измислят нови идеи и така не ги задушават, защото важат правилата. Тези пясъчници са от съществено значение и ние наистина очакваме фирми. Много стартиращи фирми вече да работят под този чадър и да предоставят обещаващи резултати. Знам например във Франция хиляди компании са започнали да използват тези възможности. Второ, в Европа вече има суперкомпютър с висока производителност. Тази система е в полза на европейските компании. Така че капацитетът, който е необходим за генериране на AI системи, основно се осигурява от Европейския съюз. За да не се налага всяка отделна компания да измисля своя собствена инфраструктура, а да ползва онази, изградена с европейски пари. Трето - в Европа има много възможности за финансиране. Така държава-членка може да получи финанси за разработването на тези инструменти и в тази индустрия.
Ръководителят на работната група, подготвила Закона за изкуствения интелект, Клара Талабер-Риц уверява дори, че и с възобновяема енергия, Европа ще има ток за обучение на все по-гладните неврони мрежи.
"Миналата или по-миналата година генерираната от възобновяеми източници енергия е била повече от енергията, генерирана от изкопаеми горива и тенденцията продължава. Вярно е, че Китай вложи много повече във възобновяема енергия и особено в слънчеви панели, отколкото останалият свят. Сега цифровизацията не съществува във вакуум. Винаги говорим за зелено и дигитално. Дигиталното има поне два зелени елемента. На първо място, дигиталната иновация се нуждае от електричество, но може да се използва и за повишаване на ефективността на нашата енергийна система. Това е моят отговор за електричеството.
Европейските регулации се правят след задълбочена оценка на въздействието. Това не е просто някой бюрократ в Брюксел да се събуди и да реши да регулира определен сектор. Заинтересованите страни имаха свои лобисти и по време на процеса в Европейския парламент. Разбира се, техният глас беше чут, когато стана дума за регулиране на генеративния изкуствен интелект. Не можете да си представите колко много работа е вложена в това, за да имаме резултат, който е приемлив и желан и от индустрията, и да е в полза на основните права на хората.
Не съм съгласна, че това би убило индустриите. Това е пътят, който може би няма да доведе до това Европейският съюз да е световен лидер в тази технология. С идеята за отворена и стратегическа автономия тръгнахме по него. И ще отстояваме конкурентоспособността на европейските компании."
Никакво законодателство не могло да бъде адекватно заради скоростта, с която се развиват тези системи, категоричен е обаче Доброслав Димитров. Защото още няма определение какво е изкуствен интелект. Още повече - пред адвокатите Доброслав Димитров посочва графиката, че когато ChatGPT излиза през ноември 22-ра е 30% по-умен от хората. Последният модел – от средата на 24-та –вече е по-умен от 99 процента от хората.
"Не можеш да постигнеш иновация чрез регулация. Ако така продължаваме, това ще е краят на ЕС. Защото ако загубим критично предимство, конкурентност спрямо САЩ и Китай, ако икономически се препънем тежко, както вече сме се препънали, не виждам как можем да оцелеем като обединение, което постоянно върви надолу", коментира Димитров.
"В Европа има повече учени, отколкото в САЩ. Имаме хората с идеите, с иновациите и те най-вероятно ще се възползват от тези т.нар. пясъчници за упражнят своите идеи. Но заради тежката регулация извън тези пясъчници, когато намерят тази добра идея, ще се преместват в САЩ. И цялата европейска иновация ще отиде другаде. Второ, със соларни панели не може да се захранва ИИ! ИИ работи и нощно време. (…) Германия затвори своите ядрени електроцентрали, в Европа цената на тока е много пъти по-висока, отколкото в САЩ, което означава, че основният ресурс за смятането на бъдещето в Европа е много по-скъп. Ние се деиндустриализираме като континент."
Казаното от Димитров илюстрира тежките диалози, компромиси и решения, които Европа трябва да взема под внимание по време на преговорите за законодателната рамка, както и какво новата еврокомисия в следващите години. Решения, които погледнати по–глобално, изглеждат трудни. Защото в началото на ноември стана ясно, че новият президент на САЩ Доналд Тръмп може да поиска оттегляне на регулациите от времето на Джо Байдън върху изкуствения интелект в САЩ.
"Докато измислят регулацията, вече е еволюирала технологията", изтъква Доброслав Димитров. Той сравнява случващото се с човек, който се опитва да вдигне от земята нещо със собствени сили и друг, който разполага с лост.
"Кой ще вдигне повече? Е, ние вземаме лоста на европейските бизнеси."
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
Нямам отговор защо точно сега беше взето решението на Върховния касационен съд (ВКС) да регистрира Българска православна старостилна църква (БПСЦ) , но..