Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.
Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова.
Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение.
"С изгрева трябва да се храним, а със залеза - да приключим, това е според циркадните ритми на нашия организъм. С изчезването на слънчевата светлина започват едни непроменими от нашия начин на работа хормонални промени в организма ни, циркадни ритми се наричат", обясни доц. Николова.
Тя подчерта, че 100-те години еволюция и развитие на икономиката и хранителната индустрия не могат да променят толкова бързо това, което е заложено у нас като геном, нутригеном и циркадни ритми:
"Социалното и икономическото развитие много бързо изпревари това, което може да навакса променянето на човешката физиология. Те изпреварват с хилядолетия способността на нашия организъм да се адаптира".
По думите на доц. Мария Николова организмът не обича резките завои, т.е. "глад, хранене, глад, хранене, защото се изгражда една т. нар. метаболитна адаптация":
"Когато се храним повече, ние увеличаваме нашия енергоразход - организмът влиза в режим на повишаване на цялостния си базален метаболизъм в определен период от време и съответно трупане и на запаси, защото той няма какво да ги прави тези излишни калории. ... Един килограм мастна тъкан съдържа около 7 хиляди калории. ... Едно продължително прехранване на фона на намален енергоразход ще доведе натрупване на излишни килограми. Но не е толкова просто, защото е много важно с какво се прехранваш, какъв е хормоналния ти статус, спиш ли, движиш ли се, има ли високи нива на стрес, има ли наследственост. Две до три седмици е периодът, в който тръгваме нагоре, стигаме плато - изравнява се енергоразходът и енергоприемът. След което, когато искаме да тръгнем в посока надолу, не е толкова лесно. Отново са необходими външни въздействия с режим на хранене и увеличаване на физическата активност, за да може да сработи механизмът и да преодолее този променен базален метаболизъм в посока редукция на тегло".
Храната не е средство за забавление, изтъкна тя и препоръча храната да се приема на малки порции и бавно:
"Науката доказа, че помирисването на храната, дъвченето и храненето за дълго време стимулират определени хормони в нашия стомашно-чревен тракт, които казват на мозъка, че храната е тук. ... 30 минути са необходими за едно хранене".
Интервюто на Стефан Кунчев с доц. д-р Мария Николова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
Нямам отговор защо точно сега беше взето решението на Върховния касационен съд (ВКС) да регистрира Българска православна старостилна църква (БПСЦ) , но..