Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Марков: Не съм сигурен, че скоро ще има избор на главен прокурор

Надежди за осъществяване на съдебна реформа от новото редовно правителство

Емил Дечев: Асоциацията на прокурорите винаги е била ехо на главния прокурор

| Интервю

Длъжни сме да дадем толеранс от 100 дни на новото правителство. Около това мнение се обединиха в ефира на БНР Емил Дечев от Съюза на съдиите, който е бивш заместник-министър на правосъдието и Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. Те изразяват умерен оптимизъм относно възможността да се стигне до осъществяване на съдебна реформа от новото редовно правителство.

Марков посочи, че се надява да има повече приемственост между различните екипи в Министерството на правосъдието.

"Скептичен съм донякъде, тъй като мнозинството в парламента, което стои зад това правителство, има много разнопосочни послания относно съдебната реформа".

Дечев обясни, че рано или късно идва момент, когато контролиращият една такава система "може да изпусне контрола, да падне от власт и друг да започне да действа като него и срещу него".

"По-добре  е да няма заиграване на политическите сили със съдебната система".

Марков смята, че "това, за което се говори в споразумението като политическо влияние, е стигнало твърде далеч".

"Създаде се едно впечатление за повсеместност на това явление. Информацията, която излиза, е за такова по мащабите си влияние, което е плащещо. Преминаха се някакви червени линии. Време е да се направи нещо, за да се ограничи това явление в своя мащаб.

Ситуацията ми напомня на миналогодишния сценарий – конституционни промени, приети изключително бързо, експедитивно от едно парламентарно мнозинство, което е сформирано скоро. Година по-късно конституционните промени не се прилагат, а парламентарното мнозинство се разпадна. И сме на кота нула. Виждам сериозна опаснот сега за нещо подобно, ако това правителство не се задържи през следващите 6 или 9 месеца".

Дечев напомни, че не  е добре да се пише законодателство за конкретен човек.

Имаме осем десетилетия, в които четири поколения прокурори са минали през тази институция и авторитаризмът в нея е санал нещо нормално, отбеляза още той.

"По тази причина много лесно на мястото на господин Гешев или господин Сарафов могат да бъдат намерени 50 като тях с огромна лекота".

Асоциацията на прокурорите винаги е била ехо на главния прокурор, независимо кой е той, алармира още той.

Марков пък не е сигурен, че скоро ще има избор на главен прокурор.

"Парламентът си е поставил 6-месечен срок, но той многократно наруши различни срокове в посока на избора на нов ВСС.

Притеснително е също, че видяхме едни промени, може би тясно свързани с личността на главния прокурор Сарафов, които предвидиха една много странна ротация на изпълняващия функциите, в случай, че парламентът отново не си спази сроковете. Виждам нещо, наподобяващо т.нар. Домова книга при служебното правителство. При сегашната ситуация го заменяме с една ротация на 6 месеца. Ако се стигне до нова политическа криза и нямаме ВСС до лятото, нямаме процедура за избор на нов главен прокурор до есента, колко души ще се изредят на тази позиция в следващата година и половинта или две?!"

Дечев пък приема като нещо "по-скоро положитително" 6-месечния срок, в който могат да се изпълняват фунцииите на главен прокурор.

"Другата тенденция да си и.д 7, 8, 10 години никак не  е приятна".

Марков коментира какво ще стане, ако текстовете на Закона за съдебната власт стигнат до КС

"Проблемът е кога ще стигнат. Колкото по-напред във времето е това, толкова повече ще се объркат нещата. За съжаление, КС не е от най-бързите институции в България. Период от 6-9 месеца си е нещо нормално, докато излезе с решение. Отново ще има дебат и отново ще сме в сивата зона, когато колкото конституционалисти има в България, толкова и мнения има. Зависи колко неща ще са свършени по изпълнението на закона, които КС може да постави под съмнение".

Дечев обясни, че няма как да има пълно единомислие относно съдебната реформа.

"Има противоречиви интереси. Те се проектират върху самата съдебна система и това дали тя да се реформира. Има съпротива както вътре в системата, така и външни - от страна на определени политически сили. Много често, когато се започне някаква реформа, промяна на законодателството, хората, които не желаят да се случи, казват, че е противоконституционна. Това е едно от дежурните извинения".

Той обеляза, че "както за служебното правителство е предвидено някакво ограничаване на правомощията, защото се ползва с по-малка степен на легитимност и доверие, съвсем нормално е един ВСС с изтекъл мандат да има по-ограничени правомощия от тези, които би имал ако беше в мандата си“.

"В противен случай се нарушава принципът на мандатността. Рискуваме един и същ ВСС да си избере не един, а трима главни прокурори".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест срещу насилието над деца: Сурови присъди и публичен регистър на педофилите!

С настояване за доживотни присъди и публичен регистър на педофилите десетки протестираха в центъра на София срещу насилието над деца. Според организаторите на протеста има подкрепа за законови промени от всички политически партии , включително извънпарламентарни. Да се удвоят минималната и максималната присъди за сексуално и физическо..

публикувано на 03.04.25 в 06:51
Марк Карни

Остри реакции срещу митата, обявени от Доналд Тръмп

Международните лидери разкритикуваха решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи масово мита върху вноса в САЩ. Премиерът на Канада Марк Карни обяви, че страната му ще противодейства на митата, обявени от Доналд Тръмп.  "Ключово е да действаме с цел и сила и точно това ще направим", каза Карни преди заседание на канадския..

публикувано на 03.04.25 в 05:23
Никос Христодулидис

Никос Христодулидис ще опита да привлече американски инвестиции в Кипър

Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната.  Целта на започващото посещение е популяризирането на..

публикувано на 03.04.25 в 04:43
Киър Стармър

Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова

Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..

публикувано на 03.04.25 в 04:24

"Златната ера" на Америка: Тръмп обяви мита между 10% и 49%

Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си.  На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..

публикувано на 03.04.25 в 00:56

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита

Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..

публикувано на 02.04.25 в 22:19

БАИ: Инвестиции за над 2,5 млрд. евро са влезли в икономиката ни през 2024 г.

Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова.  Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места.  От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..

публикувано на 02.04.25 в 22:11