Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков: Тръмп ще сплоти канадската политическа система

| Интервю
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"Той не спомена Канада в речта си, но по-късно уточни, че смята да въведе мита. Не виждам канадските медии да са реагирали по особен начин. Няма заглавия с удивителни".

Това каза пред БНР Красимир Гаджоков, IT специалист, който живее от 29 години в Канада.

Във връзка с изявленията на американския президент спрямо Канада като "51-ви щат" той посочи, че това са "абсурдни бълнувания".

Канада е най-големият търговски партньор на САЩ по обем на внасяните стоки. В либералната партия се говори твърдо за ответни мерки, обясни Гаджоков във връзка с митата, анонсирани от Доналд Тръмп.

Според него американският държавен глава се проявява "като трол" със своите заявки, свързани с икономически натиск и "завземане" на Канада, а неговите изявления и "зли намерения" биха заздравили канадската политическа система, разклатена заради оставката на Джъстин Трюдо.

"Тези груби изказвания на Тръмп, фантастики и сънища само ще сплотят канадската политическа система".

"От една страна експанзия – обяви, че иска да завладява Гренландия, Панамския канал, от друга страна прави заявка за изолиране на САЩ. Той съпоставя тази защита на границите от нелегални мигранти със защитата на Украйна", коментира IT специалистът в предаването "Хоризонт до обед".

"Златният век на отказа от базиране на факти започна отдавна", отбеляза Гаджоков, като направи препратка към метафората, използвана от Доналд Тръмп в речта му при полагането на клетва като президент.

По думите му Тръмп "не критикува диктаторите", а българите в България виждат в негово лице "оправдание за връщане назад".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Значително увеличение на случаите на морбили е регистрирано в Европа

Значително увеличение на случаите на морбили в Европа има през последните 12 месеца, отчитат от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията .  Данните сочат, че има осезателно повишение на заболелите в сравнение с 2023 г. Това показва, че вирусът циркулира в региона и броят на новите случаи вероятно ще се увеличи през пролетта...

публикувано на 12.03.25 в 05:26

Нов регламент ще предпазва пациентите в ЕС от недостиг на критично важни лекарства

Европейската комисията предложи регламент за критично важните лекарства, за да може пациентите да имат достъп до медикаментите, от които се нуждаят.  През последните няколко години държавите от Европейския съюз изпитаха сериозен недостиг на лекарства, а ситуацията се усложни по време на пандемията на Ковид-19. Целта на на Регламента за критично важните..

публикувано на 12.03.25 в 04:57

Капитанът на товарния кораб "Солонг“ е арестуван

Капитанът на товарния кораб "Солонг“, който се сблъска с танкер край британските бреговете в Северно море, е бил арестуван по подозрения в убийство заради груба небрежност в рамките на започналото разследване на инцидента. Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море Собственикът на кораба, плаващ под португалски флаг,..

публикувано на 11.03.25 в 22:09
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня

Американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня. И добави, че би поканил украинския президент Володимир Зеленснки в Белия дом. Изявлението идва след новината, че Украйна е подкрепила предложението на Вашингтон за 30-дневно взаимно прекратяване на огъня с Русия след разговорите между Украйна и САЩ в..

публикувано на 11.03.25 в 22:00

Румъния: Калин Джорджеску призова привържениците си да гласуват по съвест

Победителят от анулирания първи тур на миналогодишните президентски избори в Румъния Калин Джорджеску, чийто опит да се кандидатира повторно бе отхвърлен днес от конституционния съд на страната, отказа да подкрепи кандидатурите на други политици. Конституционният съд на Румъния спря окончателно Калин Джорджеску за президентските избори В съобщение..

публикувано на 11.03.25 в 21:56

Канада ще отмени 25-процентното мито за тока към САЩ

Премиерът на канадската провинция Онтарио Дъг Форд заяви, че след "продуктивни“ разговори с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник ще прекрати 25-процентната такса за електроенергия за три американски щата. Форд и Лътник ще се срещнат във Вашингтон в четвъртък с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, "за да обсъдят подновения..

публикувано на 11.03.25 в 21:48
Андрюс Кубилюс

Еврокомисарят по отбраната: Изправени сме пред ясна заплаха

ЕС изпитва недостиг на военно оборудване най-малко от 500 милиарда евро, каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на Бялата книга за отбраната. Тя трябва да бъде представена от Европейската комисия другата седмица. "На ЕС не достигат хиляди танкове, бойни машини,..

публикувано на 11.03.25 в 20:56