Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стефанов: Никой не оттегля факта, че има изменение на климата

Георги Стефанов
Снимка: Личен архив

Отказът на Тръмп от Парижкото споразумение де факто няма да доведе до големи сътресения. Проблематична точка може да бъде приносът на САЩ в глобалното подпомагане на преодоляването на негативните аспекти на климатичните промени - този т. н. Глобален фонд за адаптация" в размер на 300 милиарда долара годишно.

Това каза за БНР Георги Стефанов - експерт по политики и климатични промени. За разлика от спирането на парите обаче, юридически отказът е "много бавен процес":

"Предният път отне 3 години и 8 месеца. Буквално 2 месеца преди да си тръгне Тръмп се получи юридически този факт. И Байдън го върна още на втория ден след встъпването си".

Климатичните промени обаче вече са политика на местно, на регионално и бизнес ниво и много райони в САЩ ще останат ангажирани.

"Много различно отпреди 8 години е, че вече решенията за декарбонизация имат своята пазарна функционалност, без те да получават субсидии. Преди десетилетие това не беше така".

"Той (Тръмп) може да си говори каквото иска по телевизията и да се подписва каквито иска харти и те де факто няма да имат пряко приложение, защото е ясно, че е много по-изгодно да се работи с възобновяеми източници на енергия".

Експертът коментира и намерението на новия президент на САЩ да усили институционалната подкрепа за изкопаемите горива.

"Това е нещо много притеснително, защото, за да може изкопаемите горива да са конкурентни на глобално ниво, 2/3 от субсидиите, които държавите дават, отиват за горива, а 1/3 е за възобновяема енергия. В този смисъл има нечестна битка между Голиат и Давид, която се печели от фосилните горива и той желае това нещо да се случи".

Политики на подкрепа за изкопаемите горива най-вероятно отначало ще доведат до спад в цените им, "но на финалната права винаги ще спечелят тези източници и тези технологии, които са безотпадни, чисти, нисковъглеродни".

Геотермалната енергия е близка по КПД до АЕЦ и е 2 пъти по-евтина и 3 пъти по-бърза изграждане, отколкото един АЕЦ.

"Тогава идва икономическата логика: Защо ние трябва да стоим ядрени мощности, при условие, че в България конкретно имаме много висок геотермален потенциал и това ни дава възможност да сме по-икономически печеливши".

Никой не оттегля факта, че има изменение на климата. Има нужда от скоростна адаптация! Сушата в България, пожарите в Лос Анджелис, наводненията в Испания - това нещо се случва всеки Божи ден някъде по света. България не е изключение. Ние нямаме готовността да преодолеем и, ако цената не стане твърде висока, обществото много бързо ще реагира".

"Нови енергийни източници навлизат, но не бива да забравяме, че всичко това се случва с растеж на икономиката, ускорен растеж на населението. Отдавна вървим към 8 милиарда души и всички искат телефони, коли… осигуряването на тези природни ресурси вече не е на цената, откакто преди половин век. Те са налични, но цената за добив е вече двойно по-скъпа. Трябва да вървим по други места и източници, където преди това са били твърде скъпи".

България ще се справи ли

"Скромният мащаб на българската икономика може само да спечели от този процес, защото икономическият скок, икономическата трансформация може да ни спести десетилетия на повтаряне на лоши грешки и примери и по този начин всъщност ние да постигнем дълго желаната цел за стабилно повишаване на доходите, преодоляване на бедността на населението, справяне с демографските проблеми и регионални специфики като обезлюдяване на цели региони".

"Вчера новият министър-председател на България твърдо заяви подкрепа на реформите и инвестициите по Плана за възстановяване. Това е икономически обоснованият начин България да напредне финансово и икономически и да постигне поне средните нива на икономическо развитие на Европейския съюз".


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протестиращите на митинг пред Бранденбургската врата в Берлин, Германия, 2 февруари 2025 г.

Около 160 000 души излязоха по улиците на Берлин, за да протестират срещу крайната десница

Около 160 000 души участваха в демонстрацията в Берлин срещу крайната десница и сближаването на ХДС на Мерц и с "Алтернатива за Германия", наблюдавано по-рано тази седмица във връзка със законодателни мерки в областта на ограничаване на имиграцията, предаде АФП, като се позова на говорител на берлинската полиция. Германският парламент отхвърли..

публикувано на 02.02.25 в 20:11
Младеж с жест показва подкрепа за студентите по време на блокадата на

Протестиращите сръбски студенти прекратиха блокадата на "Моста на Свободата" в Нови Сад

Протестиращите студенти в Сърбия прекратиха блокадата на "Моста на Свободата" (Most Slobode) в град Нови Сад, предадоха  РТС и АФП. Блокадата край Дунав започна вчера, когато се навършиха три месеца от инцидента, при който козирката на железопътната гара в града се срути и отне живота на 15 души. Протестите в Сърбия продължават Студентите..

публикувано на 02.02.25 в 19:51
Прокурор Наталия Николова на брифинга по случая с убийството на двете деца в с. Вакарел -  2 февруари 2025 г.

Повдигнато е обвинение на майката за убийството на двете деца във Вакарел

Прокуратурата е повдигнала обвинение на майката на двете деца, които бяха намерени убити вчера във Вакарел. Обвинението е за убийството на повече от едно лице, в случая две малолетни лица, обясни окръжният прокурор на София Наталия Николова на брифинг. Разследват смъртта на две деца във Вакарел Бащата на убитите във Вакарел деца е намерил..

публикувано на 02.02.25 в 19:13

Арести на опозиционни лидери в Грузия

Двама от ръководителите на опозицията в Грузия бяха арестувани днес, съобщи "Франс прес". Очакват се нови протести в Грузия Задържаните са бившият кмет на Тбилиси Гиги Угулава и бившият лидер на партията "Единно национално движение" Ника Мелия. Те бяха арестувани в момент, в който хиляди демонстранти се опитваха да блокират един от главните..

публикувано на 02.02.25 в 19:03

5 нови професии за гимназисти във Великотърновска област през новата учебна година

Във Великотърновска област през новата учебна година ще се обучават гимназисти по 5 нови професии. Разкриват ги училища в Свищов, Стражица, Горна Оряховица и Елена, съобщиха от Регионалното управление на образованието.  Новите специалности, които са получили подкрепата на бизнеса и на Регионалното управление на образованието, са -  "Автотранспортна..

публикувано на 02.02.25 в 19:00
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Американският държавен секретар Марко Рубио на посещение в Панама

Новият ръководител на американската дипломация Марко Рубио пристигна в Панама с намерение да защити интересите на САЩ и да обсъди претенциите на президента Доналд Тръмп към Панамския канал, съобщи кореспондент на "Франс прес". Панамският президент: Каналът е и ще продължи да бъде панамски При първата си визита в чужбина държавният..

публикувано на 02.02.25 в 18:49
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Канада да се превърне в "нашия скъп 51-ви щат", призова отново Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че американците може да усетят икономическа "болка" от митата, наложени за вноса от ключови търговски партньори, но подчерта, че "цената си заслужава", за да се гарантират интересите на САЩ. Тръмп: Ще направим Америка отново велика и ще си струва цената Наред с това президентът на САЩ повтори призива..

публикувано на 02.02.25 в 18:40