Тази седмица Фридрих Мерц внесе в Бундестага две предложения за значително затягане на миграционната политика - в сряда депутатите подкрепиха остра декларация, но без юридическа стойност, а вчера отхвърлиха - макар и с малка разлика - обвързващ законопроект. Броени дни след поредния атентат, извършен от мигрант без статут на бежанец в Германия, Мерц разбуни обществото с пет точки за радикален обрат в миграционната политика, които сякаш са излезли изпод перото на дясната екстремистка партия "Алтернатива за Германия". Нещо повече - лидерът на консерваторите изрично заяви, че не му пука дали крайната десница ще подкрепи петте точки за затваряне на границите и изпровождане на нелегални мигранти към родината им. След бурна критика, че християндемократите са готови да жертват санитарния кордон около "Алтернатива за Германия" в името на изборната победа Мерц трябваше многократно да повтори:
"С тази партия няма да водя никакви разговори за каквото и да било партньорство. Няма да го направя! (аплодисменти) Да излезем от НАТО? Да излезем от еврозоната? Да седнем в скута на Путин? Не съм начело на ХДС за да захвърля всичко, което направи Германия голяма и силна!"
При гласуването в Бундестага обаче съвсем не изглеждаше така. "Алтернатива за Германия" подигравателно ликуваше:
"Започва нова епоха, водена от новите сили! Новите сили сме ние от "Алтернатива за Германия"! Можете да ни следвате, г-н Мерц, ако имате смелостта!"
Ще поеме ли Фридрих Мерц протегната ръка на "Алтернатива за Германия" за втвърдяване на миграционната политика?
Темата коментира за БНР проф. Урсула Мюнх, директор на политическата академия в Туцинг, Бавария.
"Християндемократите се надяваха, че вградената в проектодекларацията критика към "Алтернатива за Германия" ще ги накара да се въздържат от гласуване. Но те решиха да я подкрепят. Много е важно да се разбере, че тази декларация няма никаква юридическа стойност, но носи много символика, разбира се. Има огромна разлика между двете гласувания. Декларацията е без правна стойност, но законодателният текст - не. И въпреки това - не бих определила тези гласувания като отпадане на санитарния кордон и начало на партньорство с "Алтернатива за Германия".
Но потърси ли ХДС наистина подкрепа от социалдемократите и Зелените, както увещаваше преди гласуванията?
"Социалдемократите и Зелените са прави като казват, че ХДС/ХСС не се постараха достатъчно да изработят заедно текста на декларацията."
Защо не помогна аргументът на социалдемократите и Зелените, че петте точки на консерваторите за затваряне на границите и депортиране на нелегални мигранти без право на закрила нарушават европейското законодателство?
"Защото не е убедителен. Има анализи на консервативно настроени конституционалисти, които не виждат разминаване между европейското и германското законодателство. Но има и консервативни политици, които са прави в разсъжденията си, че европейското право в областта на миграцията трябва да бъде променено. Тази промяна няма да настъпи от днес за утре, но все отнякъде трябва да се започне.
Усещането на ХДС/ХСС е, че хората вече не могат да бъдат успокоени с аргумента: Видите ли, европейското законодателство ни връзва ръцете и не можем нищо да направим. Тази позиция издава слабостта на националните държави членки на ЕС, което видяхме много ясно на евровота през юни. А това от своя страна засилва посланията на "Алтернатива за Германия" срещу Брюксел. Затова християндемократите се притесняват, че ако продължат тази линия на безпомощност в миграционната политика антиевропейските настроения в Германия само ще се засилят."
Проф. Мюнх, наивно е опитното ръководство на ХДС да е смятало, първо, че "Алтернатива за Германия" няма да подкрепи искания, които партията поставя от години, и второ - че това ще мине без последици. Още в сряда вечерта пред партийната централа се събраха близо хиляда души на спонтанен протест. Да не говорим за острите упреци на Зелените и социалдемократите. Вкара ли си Фридрих Мерц във вихъра на предизборната кампания автогол? В социологическите проучвания консерваторите веднага загубиха около 3 процента.
"Целта на Фридрих Мерц беше да покаже на избирателите преди вота на 23 февруари, че който иска по-твърда миграционна политика, няма нужда да гласува за "Алтернатива за Германия", а може да даде гласа си за християндемократите. Мерц в никакъв случай не искаше да предизвика еуфорията на крайнодесните депутати, които се изкараха победителите в Бундестага. Но посланието му, че ограничаването на нелегалната миграция може да бъде постигнато с подкрепа за неговата партия е важно и правилно."
Спомням си добре, че през 2018 година ХСС в Бавария приложи същата тактика да възприеме лозунгите на "Алтернатива за Германия" и резултатът беше, че изгуби дотогавашното си почти гарантирано абсолютно мнозинство в местния парламент в Мюнхен. Просто защото хората предпочетоха да гласуват за "оригинала". Сега не се ли повтаря същото?
"Това е така, но от тогава много неща се промениха. Тогава между посестримите партии в консервативния блок ХДС/ХСС имаше дълбоки различия по отношение на миграционната политика. Докато баварският Християнсоциален съюз искаше ограничаване на бежанския поток, Ангела Меркел отваряше граници. Така се появиха предизборните плакати на "Алтернатива за Германия", че баварската посестрима партия на Меркел дава обещания, а "Алтернатива за Германия" ги изпълнява. И спечели, разбира се. Днес ситуацията е съвсем различна. Инициативата на Фридрих Мерц е категоричен сигнал към избирателите, че миграционната политика на ХДС/ХСС окончателно е скъсала с времената на Ангела Меркел."
"Спонтанните протести след гласуванията тази седмица не са насочени към същността на предложенията на Фридрих Мерц, а защото се притесняват, че санитарният кордон може да падне и християндемократите да поемат протегнатата ръка на "Алтернатива за Германия", коментира в предаването "Събота 150" социологът Щефан Мерц.
"Огромното мнозинство от германците е против партньорство с "Алтернатива за Германия" и категорично против влизане в коалиция. В момента, в който обаче стане дума за подкрепа по отделни политики, делът на хората, които са срещу съвместни действия с крайната десница, видимо намалява. В конкретния случай с гласуванията в Бундестага повечето хора правят разлика и осъзнават, че тези гласувания няма да променят нищо.
В същото време, мнозинството не одобрява конфронтационния стил на Фридрих Мерц, който на практика даде да се разбере, че не го интересува кои депутати ще го подкрепят. Той може и да поставя правилните въпроси, но заради подкрепата на "Алтернатива за Германия" губи подкрепата на своите", отбелязва Щефан Мерц.
А защо темата миграция така разделя обществото и защо демократичните партии не успяват да се обединят, обяснява политологът проф. Мюнх:
"Миграцията винаги е била горещ картоф в германската политика. Още през 70-те години социалдемократи и християндемократи водеха ожесточен спор по тази тема. А след политическите промени и обединението на Германия в източните провинции темата придоби още по-голяма острота. Да не говорим, че миграцията навсякъде е емоционална и трудна тема, в България също.
Намирам паралели между източногерманските провинции и България, където един от големите проблеми е обезлюдяването. И точно там, където не достига работна ръка, където градове и села опустяват, хората са най-ожесточени срещу чужденците. И още нещо - там, където икономическите трудности се усещат най-силно, а това безспорно е в Източна Германия, отхвърлянето на либералната миграционна политика е още по-категорично."
Атентатът в баварския Ашафенбург ли обърна предизборната кампания, проф. Мюнх?
"Атентатите в Солинген, Магдебург и Ашафенбург изиграха огромна роля за това, което се случи тази седмица в Бундестага. Кандидат-канцлерът Мерц усеща промяната в настроението на хората, растящото недоволство срещу притока на мигранти у нас. Недоволството расте дори в либералните и прогресивните среди. Отговорът на Мерц е значително по-твърда политика в сравнение с падналото правителство на Шолц, и тази политика е по-близка до "Алтернатива за Германия". Но едновременно с това Мерц иска да покаже на избирателите, че Меркел вече я няма и те могат да гласуват за традиционните консерватори вместо за крайната десница, ако искат Германия да следва по-строг контрол на миграцията."
Дали някой още вярва на Фридрих Мерц? Предшественичката му Ангела Меркел със сигурност не.
"Наистина направи впечатление, защото Меркел се въздържа от политически коментари. Думите й бяха насочени към онези християндемократи, които все още са в нейния лагер и все още подкрепят либералния курс в миграционната политика. В интерес на истината, с тази политика Меркел спечели през годините нови избиратели за ХДС. Колко ли от тях сега отново биха гласували за християндемократите? Все пак трябва да признаем, че ситуацията в сравнение с 2015 година се е променила много", смята Щефан Мерц.
Част от променената ситуация е икономическото състояние на Германия. По времето на Ангела Меркел икономиката процъфтяваше. След три години управление на тройната коалиция, водена от социалдемократите, Германия изпадна в рецесия. До атентата в Ашафенбург икономиката беше водещата тема на предизобраната кампания. Измести я миграцията.
"Християндемократите се бяха подготвили за предизборна кампания под знака на икономиката. Това е основната тема на консерваторите, те представляват интересите на бизнеса и са изготвили подробен план как да върнат икономическата мощ на Германия. Те умишлено бягаха от темата миграция, но серията атентати обърна предизборната им стратегия с хастара навън."
Допреди тази седмица изборната победа на ХДС/ХСС на 23 февруари изглеждаше в кърпа вързана. Ще помогне ли обаче на социалдемократическата партия опитът им да обърнат дебата за миграцията в дебат за Европа и за готовността на Фридрих Мерц да срине санитарния кордон?
"Нямам съмнение, че социалдемократите и Зелените са притеснени, че санитарният кордон срещу "Алтернатива за Германия" може да падне, но да не забравяме, че се намираме в предизборна кампания. В този смисъл двете партии се надяват, че политическият противник в лицето на Фридрих Мерц си е вкарал автогол. Напълно разбираемо е, че сега ще използват тази тактическа грешка на християндемократите в своя полза. Друг е въпросът, че гласуването в Бундестага съвсем не означава отпадане на санитарния кордон."
След бурния дебат в Бундестага вчера и в сряда, и след разменените остри реплики, възможно ли е изобщо да се мисли за голяма коалиция след изборите между ХДС/ХСС и социалдемократите или за съвместно управление на консерваторите със Зелените?
"Едно е да водиш предизборна кампания, съвсем друго - коалиционни преговори. Да не говорим, че след изборите няма да има много други възможности за управление. Дори Зелените не са се отказали напълно от коалиция с ХДС/ХСС, въпреки последните събития.
Социалдемократите и Зелените ще имат известни трудности да убедят бъдещите депутати да гласуват за коалиционно управление с канцлер Фридрих Мерц, но в крайна сметка затова се подписва коалиционен договор с конкретни ангажименти, включително за отказ от каквото и да е сближаване с "Алтернатива за Германия".
Бившият президент на Германия Хорст Кьолер, заемал поста от 2004 г. до 2010 г., почина днес на 81-годишна възраст. Той е издъхнал тази сутрин в Берлин след кратко и тежко боледуване, заобиколен от семейството си, съобщи канцеларията на германското президентство, цитирана от БТА. Хорст Кьолер беше християндемократ. Той зае президентския..
Жители на аксаковското село Долище излязоха на протест заради лошо състояние на пътя към Варна. Проблемният участък е с дължина два километра и половина. От община Варна съобщиха, че в бюджета за тази година ще бъдат предвидени милион и половина лева, но проблемът е, че няма изготвен проект за трасето и ремонтът може да се реализира до..
Завеждащият консулската служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен", съобщи министърът на външните работи Георг Георгиев. По думите му консулът през цялото време е контактувал с капитана, и с екипажа. Георгиев повтори, че екипажът на плавателния съд не е "рестриктиран" и няма предприети мерки спрямо него. "Не сме изпускали нито за момент..
Няма да има намаление на социалнитe придобивки при приемането на новия бюджет. За това има пълно съгласие в сегашното сложно управление на страната. Това каза пред журналисти в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той пристигна в града за среща с актива на БСП и левицата, за да рязясни политиките, които партията ще..
Делян Добрев: Асен Василев, когато говорите с него, изглежда много у верен в това, което казва. Той ви гледа в очите. Не мига… Моята теза е, че хипнотизира всички. Делян Добрев: Асен Василев хипнотизира всички, не го гледам в очите! *** Излязох като гражданин тия дни да се разходя в центъра на столичния град. Обаче, разхождайки..
В Австрия продължават мъчителните преговори за съставяне на коалиционно правителство, водено от крайнодясната Партия на свободата и с участието на консервативната Народна партия. Ако се стигне до споразумение, то няма да е първото - двете партии вече са управлявали Австрия, но сега би било с разменени роли - за първи път лидерът на крайната..
От 3 февруари, понеделник, започват ремонтните дейности по подмяна на осветлението в тунел "Кривия" в Кресненското дефиле. От Агенция "Пътна инфраструктура" уверяват, че фирмата-изпълнител ще се вмести в срока от седем дни, който бе даден от премиера Росен Желязков. Нерешен остава въпросът с хидроизолацията на тунела, която при обследване на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Няма истинска демокрация, когато нямаш качествено правосъдие , затова няма и сериозни чуждестранни инвестиции. България е красива страна, но като..