Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Необходима е глобална среща на върха, но без участието на Съединените щати"

Чрез търговски войни към Златния век на Америка

Драмендра Канани: Ако Европа се съгласи да играе тази игра по неговите правила, духът ще бъде изпуснат от бутилката

| Интервю
Американският президент Доналд Тръмп с указа за вносните мита за стомана и алуминий
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Доналд Тръмп изстреля в края на миналата седмица първия залп от мита в най-глупавата, както я нарече консервативният "Wall Street Journal", търговска война в историята.

Най-глупавата, защото оръдията бяха насочени срещу Канада и Мексико, които са точно обратното на врагове на Съединените щати, и които тъкмо Тръмп принуди през първия си мандат да предоговорят споразумението за свободна търговия в Северна Америка. Мита от 25 процента за внос на техни стоки трябваше да влязат в сила във вторник. Но Тръмп все пак го отложи с един месец срещу някои ангажименти от Отава и Мексико сити, които можеше да получи и без да гърми с мита.

Истинският противник - Китай - получи 10 процента мита над вече наложените върху неговите стоки. Пекин отвръща на този първоначален "залп" с мита върху вноса на американски енергийни суровини.

"Може и да ни заболи малко", призна Тръмп - "но пък си струва, иде Златният век за Америка!"

Митата и санкциите са оръжията в арсенала на MAGA президента, който показва, че е готов на всичко, за да опази сънародниците си от безскрупулни съюзници и търговски партньори, които крадат работните им места и въобще пречат на Америка да стане пак велика.

Марта Младенова разговаря по темата с Драмендра Канани от мозъчния тръст "Приятели на Европа":

- Европейският съюз вероятно ще е мишена за някой следващ залп. Засега обаче сме само на ниво закана от Тръмп. Но ако ще трябва да има сделка, какво можем да му предложим?

- Какво Европа може да предложи на Съединените щати? Позволете ми коментара, че отправната точка на въпроса е погрешна, защото предполага слабост. Излиза, че Европа по някакъв начин е обезпокоена от играта и позьорството на Тръмп в търговската политика. Вярно е, никога не е имало такъв подход в исторически план. Никога търговията не е била използвана като разменна монета в отговор на вътрешни проблеми и външна политика. Никога не е било така, нали?

Ако Европа се съгласи да играе тази игра по неговите правила, духът ще бъде изпуснат от бутилката. Това означава, че търговията може да бъде превърната в оръжие, да се използва за всякакви цели. Смятам, че трябва да бъдем много внимателни в реакцията ни. Европа може да спечели или да изгуби всичко. Да, това е игра, а Европа трябва да е мъдра и проницателна, когато я играе.

Банкерът Марк Карни, който е бил управител и на Английската, и на Канадската централни банки и сега е потенциален претендент за премиерския пост в Канада, е прав, че Тръмп "надушва" слабостта и удря по нея. Затова трябва да се действа със сила. Европа има какво да спечели. Има и какво да изгуби. Зависи как постави себе си в тази игра.

- Карни вече се закани, че Канада трябва да отговори на митата, наложени от Съединените щати, независимо от 30-дневната отсрочка.

- Мъдрият подход е да бъдем силни. Нека помислим за всички партньорства с държави, които не харесват посоката, в която Съединените щати потеглиха при управлението на Доналд Тръмп. Струва ми се, че ако партньорите отворят вратите си за европейския модел, може да се стигне до нов баланс на силите, изобщо да се стигне до различна основа за всичко, което досега се базираше на американските правила.

Доктрината на управлението на Тръмп може да се опише с три думи - хаос, смут и кръвопролитие. Не мисля, че той самият си е представял, че ще извоюва толкова категорична изборна победа и че зад него ще застане огромната част от американците. Затова сега се чувства напълно свободен да прави това, което според него е в интерес на американския народ. Тръмп вярва, че мандатът му е даден от Бога, следователно - постъпва както сметне за добре и няма нужда да търси съвет нито от някое правителство, нито от когото и да било. Волята на Господ и на американския народ, според Тръмп, е "Америка на първо място" в един "Аз-свят".
- Как Европа би демонстрирала сила в този "Аз-свят" на Доналд Тръмп, когато тук икономиката - не просто, че е доста зависима от американските инвестиции и износа отвъд океана, но и има толкова много вътрешноевропейски проблеми?

- За да бъде силна, Европа трябва да овладее собственото си бъдеще и съдба. Това означава демонстрация на сила на всяко ниво. Икономическите връзки между Съединените щати и Европейския съюз почиват на много стабилни исторически основи. Това е реалност, която не може да бъде променена за една нощ или само с един подпис под указ за налагането на мита.

Икономическите връзки и взаимоотношенията между хората от двете страни на Атлантическия океан е много трудно да бъдат променени, независимо какво си мислят избирателите. Между Съединените щати и Европейския съюз има някаква емоционална връзка, ако мога така да я определя, но това е слаб аргумент в контекста на действията на Тръмп и неговите възможности.

На трето място бих отбелязал, че е необходима глобална среща на върха, но без участието на Съединените щати. Явно при тази администрация Вашингтон няма да участва във форум с лидерите на държави, които имат еднакво разбиране за демокрация. На тази среща трябва да се създаде нов вид Световна търговска организация, Световна здравна организация. Всъщност, има много голям списък със сфери, в които има глобални проблеми. Добре, Съединените щати избраха да излязат от различни организации и споразумения, но светът трябва да продължи напред. Промените в климата засягат всички ни. Въпрос на време е да се появи нов голям здравен проблем и ние трябва да сме готови. Добре, г-н Тръмп, ако не искате да участвате, чудесно. Останалият свят ще го направи.

- Смятате, ли че това действително би интересувало Тръмп? Всяка от изброените мерки изисква много дълго време, а той действа с размах.

- Администрацията на Тръмп си вреди с това, което прави, защото неизбежните последици от политиката му ще ударят пряко обикновените американци, особено в щатите с висока подкрепа и вяра в неговото лидерство. Що се отнася до Европа и как изглежда тя за Тръмп, мисля, че това се определя от действията й. Не става дума за това какво прави Тръмп, а какво прави Европа. Трябва да помислим много спокойно, много мъдро и стратегически за бъдещето си в контекста, в който се намираме.

И също така трябва да се потърсят другите видове партньорства, възможности за икономическо развитие, търговски възможности, може би и за преосмисляне на глобалните търговски системи, веригите за доставки. Може да се инвестира стратегически в Африка като икономическо партньорство и части от Азия. Европа вече засилва отношенията с Латинска Америка. Така че в известен смисъл съдбата на Европа е в собствените й ръце.

- Изглежда, че политиката на санкции и мита е като моркова и тоягата в подхода на Тръмп за постигане на целите му. Обнадеждаващи за край на войната срещу Украйна ли са заявките за удвояване на санкциите срещу Москва?

По отношение на Украйна не можем да знаем. Когато хаосът е в основната на политическата тактика на Тръмп, няма как да се прави извод на база на вече предприети действия, свързани с други войни или проблеми. Изобщо - не знаем какво му се върти в главата. Видяхме как действа в Газа, където всичко е изключително крехко и чупливо. Мнозина занемяха от изявленията му, хората буквално са ужасени, че най-силният, най-могъщият западен лидер може да каже, че трябва да превземе Газа и да я превърне в Ривиера.

Какво казва това за изгубения живот както на израелци, така и на палестинци? Броят на загиналите е огромен. Мисля, че тук няма грам емоционална интелигентност. Украйна, за която попитахте, е много сложен набор от геополитически и икономически въпроси, които Тръмп трябва да обмисли. Ясно е, че продължаване на войната би означавало, че ще може да продава повече оръжия, повече отбранителна инфраструктура и способности. Но той в същото време не иска да загуби американски войници. Затова няма директен отговор на въпроса ви, но знаем, че от негова гледна точка всичко може да бъде заграбено.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: 18 милиарда теменужки в Дупката

Бойко Борисов:  …Ако я нямаше дупката в бюджета, найш колко лесно щеше да се е приел бюджетът!... Дупката я знаете - 18 милиарда!” *** Тези от нас, които ни е брулил повечко животът, имахме късмета да натрупаме лирически опит през романтичното десетилетие на 90-те години. И живелите по онуй време сигурно си спомнят колко беден беше..

публикувано на 08.02.25 в 13:55
МВР - Монтана

Полицията в Монтана е задържала трима души за притежание на наркотици

19-годишен жител на Монтана е задържан в ареста на местното районно управление за притежание на наркотици. Още двама са прекарали нощта зад решетките, след като в колата им униформените открили канабис. След получена оперативна информация за притежаване на наркотици вчера към 17 часа полицаите спрели за проверка лека кола на кръстовището на..

публикувано на 08.02.25 в 13:54

Агенцията по безопасност на храните затвори магазин във Враца

Областната дирекция по безопасност на храните - Враца преустанови дейността на магазин в града, извършвал производствена дейност без регистрация. Проверката е извършена след подаден сигнал от граждани, съобщиха от Българската агенция по безопасността на храните (БАБХ).  В резултат на проверката са възбранени и насочени за унищожаване общо 630..

публикувано на 08.02.25 в 13:04
Дейвид Лами

Лами: Плановете за съкращения в бюджета за международна помощ на САЩ може да са голяма стратегическа грешка

Плановете на Доналд Тръмп да направи драстични съкращения в бюджета за международна помощ на Съединените щати може да са "голяма стратегическа грешка", която позволява на Китай да се намеси и да засили глобалното си влияние, коментира британският външен министър Дейвид Лами в интервю за "Гардиън". Дейвид Лами предупреди, че собственият опит на..

публикувано на 08.02.25 в 12:55

Трима израелски заложници бяха освободени от "Хамас"

Пред много камери и след като бяха интервюирани от маскиран представител на групировката, заложниците бяха предадени на Червения кръст, в селището Дир ал Бадах, в Северна Газа. Случващото се там беше наблюдавано на живо и аплодирано от близки на заложниците и още стотици израелци събрали се в центъра на Тел Авив. На събитието в Газа освен..

публикувано на 08.02.25 в 12:48
Калоян Паргов

Какви са очакванията преди пленума на БСП?

Националният съвет на БСП се събра на пленум седмица преди провеждането на 51-вия конгрес на партията. Основна тема на заседанието се очаква да бъде организацията на висшия партиен форум. Конгресът трябва да се проведе следващата събота и неделя. Днес ще бъде засегната и темата за изборните документи за форума. Дора Янкова коментира за БНР..

публикувано на 08.02.25 в 12:30
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Докъде стигна процесът с българските шпиони в Обединеното кралство?

Преди две години - през февруари 2023-а - в Обединеното кралство бяха арестувани петима български граждани по подозрение, че шпионират в полза на Русия. Орлин Русев, смятан за ръководител на шпионската клетка, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Ваня Габерова и Иван Стоянов бяха изправени пред съда да отговарят по обвинения в следене на хора и опит..

публикувано на 08.02.25 в 12:05