Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Безлов: Индексът за корупция не отчита добрите неща, случили се в България

Снимка: Стефан Кунчев

Едно от нещата, по отношение на корупцията, е, че в България все пак за тези 12 години се случиха положителни неща, но тези, които измерват корупцията, не ги отразиха.  И обратно - цялото безвремие в последните 4 години отново не го оценяват, каза Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира данните за възприятието за корупция у нас, проблемите и какви са решенията.

Според него сме на челни позиции спрямо страните членки на ЕС и действително нивата са много високи:

"Да коментираме самия инструмент, как ни измерват? Защото началото на този индекс е от 2012 г. Ние се движим в диапазон между 41 и 45 точки. В Центъра за изследване на демокрацията имахме академични спорове, че се измерва "възприятието". Ако погледнете индекса, как е конструиран, макар че има непрозрачни неща, те имат 13 източника, а България е оценена по 9", обясни методиката на изследването Безлов.

И посочи, че данните не са емпирични, а на оценки на експерти, събират се някакви хора и те казват - "тази страна е някъде там". 

Какво става с корупцията в администрациите, данъчните администрации?

"За съжаление е вярно, че възприятието за нас е доста негативна оценка, накрая на ЕС сме. От друга страна не е ясно какво точно изразява - политическа представа за България или действително има емпирични данни. За мен интересно е това, което хората имат като опит с корупцията. Навремето правихме измерване и питахме хората: "Дадохте ли и на кого?". Можем да измерим това, което хората ще ни споделят на всекидневно ниво – общинско, например. Рекордни бяха нивата за КАТ. И същевременно, освен че отразяваме всекидневието, то пък зависи от институциите, политиците как контролират институциите. Големият проблем е, че обикновеният човек, като попадне на такава ресурсна позиция и влезе в политиката или администрацията, то поведението му става корупционно. Защото, за да ви даде, той мисли, че така си решава проблема", коментира Безлов.

Според него проблем №1, който е нерешим, е политическата корупция, свързана с клиентелизма. 

"Като тя не е само при политиците, имате я в съдебната система, местните администрации – с клиентелите. Имате големи проблеми при усвояването на еврофондовете", допълни Безлов.

И според него "за съжаление преходът създава тази култура за решаване на проблеми с малкия подкуп":

"Като влизахме в ЕС през 2007 г., използваха две неща за България - организирана престъпност и корупция. Организираната престъпност изчезна. Сега няма нищо общо с тази през 2005 г. Има и обективни показатели – незаконните цигари. И действително от ниво 30% паднаха до 2-3% в Европа. България стана стандарт и рязко свали контрабандата на цигари, а ние бяхме страна с традиция в незаконните цигари в прехода. Имаме огромен спад и в ДДС измамите".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Огнян Минчев

Проф. Огнян Минчев: И 4 партии очакват парче от властта, а съществена ѝ част е концентрирана в регулаторите

Българската политическа криза продължава 5 години и не е приключила. Наличието на редовно правителство е един добър знак, но това едва ли е белег на окончателно приключване на всички тези кризисни процеси, които разтърсиха България в последните 5 години , предупреди политологът проф. Огнян Минчев в интервю пред БНР. В предаването "Нещо..

публикувано на 12.02.25 в 17:05
Отляво надясно - кметът на Тутракан д-р Димитър Стефанов, посланикът на България в Румъния Радко Влайков и кметът на Олтеница Михайца Бещя

Кметовете на Тутракан и Олтеница се ангажираха да работят за ферибот между двата града

Кметовете на Тутракан Димитър Стефанов и на румънския град Олтеница Михаица Бещя подписаха днес документи, с които двете общини поемат ангажименти да работят съвместно за пускането на фериботна линия през Дунав. Очаква се първите курсове да тръгнат през месец май.  Фериботна линия между Тутракан и Олтеница ще бъде пусната още през май тази..

публикувано на 12.02.25 в 16:43

"Морето, празници, танци" - самостоятелна изложба живопис от Стефка Аройо

"Когато се случи човек да има минути безсънни, това може да се каже и "безсънни нощи", защото в малкото се съдържа и голямото .  И тича животът, спомен от вчера, отпреди година... Малко тъга, малко сълзи и по-близки хора до мен, скъпоценни.  Но винаги си давам сметка и се радвам, че оценявам, че съм жива и че съм същество в тоя свят...

публикувано на 12.02.25 в 16:35

Общините очакват 600 млн. лв. за проекти, в сметката на МРРБ има 200 млн. лв.

Държавата не е разплатила близо половината от договорените и изпълнени проекти на общините по Инвестиционната програма за миналата година. Опасенията на местните власти са, че тези 500 млн. лв. ще бъдат за сметка на очакваните за тази година над 1 милиард лева.   Зад тези цифри стоят замразени проекти, разкопани улици, недовършена ВиК..

публикувано на 12.02.25 в 16:29

НС прие правилата за номиниране на кандидати за управител на НЗОК и конституционен съдия

Парламентът прие процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за управител на Националната здравноосигурителна каса. Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Приети бяха и правилата за условията и реда за предлагане на кандидати за избор на съдия в Конституционния съд на Република България от квотата..

публикувано на 12.02.25 в 16:26

КЗК: Ценово регулиране не е в компактността ни, подавайте сигнали за антиконкурентно поведение

Комисията за защита на конкуренцията  (КЗК)  извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган.  Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като  насърчава всеки, който разполага с информация и/или..

публикувано на 12.02.25 в 16:09
Градският прокурор на София Илияна Кирилова

Прокуратурата ще преценява дали отново да иска Европейска заповед за арест на Пепи Еврото

Изнесените от разследващия сайт "Бърд" и Гражданското сдружение "Боец" документи, за които се твърди, че са на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, не са част от разследването срещу него. Това заяви градският прокурор на София Илиана Кирилова като се позова на наблюдаващия делото на т.нар. Пепи Еврото прокурор. Тя призова хората,..

публикувано на 12.02.25 в 16:05