"Една блага вест, макар и в един по-материален вид, да съобщим - в годините, през които върви реставрация на Божи гроб в Йерусалим, много неща бяха възстановени, много неща бяха върнати към своя автентичен вид от различните векове, през които те се появяват на това свято място.
Италианският екип, който от 2022 година работи върху възстановяване на пода на Храма, си позволи да погледне малко по-дълбоко под тези кънтящи плочи, които покриват днес пространството на Божи гроб, и съобщиха това, че, достигайки до по-ранни пластове, включително до Желязната епоха, откриват различни артефакти и особено интересно е, че предримският период дава мястото като градина, в която са открити следи от маслинови и лозови насаждения, лампи, погребални обичаи, което напълно отговаря на това, което вече знаем - че Спасителят е положен в гроб, който се намира в градина и в този гроб още никой не е бил полаган. Това е гробницата на Йосиф Ариматейски, едно място, което е било каменоломна, изоставена, изчерпана, превърнала се в градина и, респективно - място за погребение на местни жители в Йерусалим, това разказа в "Нощен Хоризонт" доц. д-р Екатерина Дамянова, преподавател по Библейска археология и Библейска история в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" във връзка с днешния голям християнски празник - Благовещение.
Разбира се, археологията няма вече за цел да доказва, но винаги е много хубаво и приятно, когато видиш как вярата постепенно се уплътнява от редица доказателства и така ни предизвиква ние да разширим още повече нашия поглед, да задълбочим своята вяра, знаейки вече, стъпвайки все по-сигурно и по-сигурно в полета, които до този момент са били част от вярата, тъй като не са били достъпни чрез нашето познание.
Винаги има напред - ако ние спрем и ограничим себе си, духа си, може би ние ще се лишим от тези простори, духовни полета, в които може да встъпим и да пътуваме, подобно на Авраам, който идва в Светите земи. Той не ги е притежавал, няма нотариален акт, но той чрез вярата си ги притежава, по Божие обещание.
И нашето знание не унищожава вярата - много пъти някой противопоставя вярата на знанието, но ние трябва да помним разговора със самарянката, който има Спасителят, там именно се казва за поклонението в дух и истина, ние трябва да имаме своята вяра, но трябва да имаме и знание за тази вяра, каза още доц. Дамянова.
"Темата за светлината е много подходяща и за днешния празник на Благовещение, тъй като непрекъснато виждаме тези събития, особено проявата на Божията милост в света - чрез чудесата, много пъти е съпроводено със светлина - Таворската светлина на Преображение, или светлината на ангела, който благовести за Христовото възкресение, никое човешко същество не може да понесе блясъка, или тази светлина, чудото, което се е случило, но чудо, което ние преживяваме като факт.
И Благовещение - да кажем добрата вест, или началото на изпълнението на това обещание за изпращане на Месия, за идването на Христос и за осъществяването на всички пророчества - през цялото време светлината движи тези пророци, вестители, ангелите, които се явяват в светлина - винаги ги свързваме с блясък, с някаква теофания, с някакви по-особени характеристики от това, което в ежедневието виждаме около нас. Така че светлината е наистина това, което трябва да пазим и да не допускаме тъмнината да ни превземе. Защото, знаем - "светлината в мрака свети и мракът я не обзема".
"Отивайки, срещайки се с християни, с Йерусалимския патриарх, с духовници, виждаме, че те се радваха искрено, те са достъпни и сърдечно разположени към всеки един непознат и те ни посрещат с радостта за благословението, което ние им носим на тях. Ти отиваш да се благословиш в Светите земи, да се видиш с тези хора, митрополити на Назарет, а те ти благодарят за това, че си отишъл там.
С времето разбрах колко е важно, ти да осъзнаеш, че ти си отишъл там, за да подкрепиш своите си - християните, не само да молиш за близки хора, или само за екскурзията, а че това е радост, свързана с вярата, с Бога, допълни още доц. Дамянова.
Ще чуете още интересни факти за Света Богородица, за ангелите и за архангелите, за Благовещение в иконографията, за поклонническите пътувания из Светите земи (такова заминаване предстои в Светлата седмица - на 22 април).
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината. Панайотова е получила над 4,3 точки..
Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..
Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..
Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни. "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..
Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..
България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..