Арогантният език влошава средата. Работата на хората, овластени в политиката, все пак е да съхранят висотата на отговорността и да не профанизират, да не опростачват и да не елементаризират политиката, препоръча преподавателят в СУ "Св. Климент Охридски" Албена Танева в интервю пред БНР.
В предаването "Нещо повече" тя коментира нивото на комуникация между политиците от различни формации в НС, развалянето на МЕЧ като парламентарна група и защо гражданите ясно трябва да си дават сметка какво чуват и какво е посланието.
"А заплахите, не знам дали си дават сметка колко влошават средата и това е наказуемо. Като няма какво да кажат, търсят шума. Това е преходно и недалновидно. По-голям е потенциалът да се обединят политиците и да бъдат на нивото на парламентаризма", обясни Танева.
Според нея отношенията, които уреждат живота ни, са политически и отговорността на гражданите е да си дадат сметка какво изобщо са чули:
"Ако това е крясък и разрушава политическия ред, да не се окаже как отправят послание - животът на всички да се влоши. Когато има радикализация, тя пречи за развитието на всяко общество. В края на 90-те години имаше период, когато доларът стигна 3000 лева, пенсията беше около 3 долара и от там започнахме развитието си".
За поведението на МЕЧ тя коментира, че това, което наблюдавахме по повод решението, "беше активно възползване от него на потърпевшите, за да експонират себе си колкото се може повече":
"Имаме ситуация, в която виждаме две неща. Първо - приятна изненада за уравновесено предложение за решения, намерена е принципна формула и отговаряща на правилата. От друга страна нещо, което съпътства вътрешно политическия живот – разнообразни формации да получат обществено внимание и да изглежда, че те са с потенциала за управление, защото са кресливи. Фактът, че се търси решение, е положителен".
Албена Танева посочи, че политически формирования се стремят да събират внимание не чрез политически послания, а се възползват от формални процедури – взимат непрекъснато думата от една и съща група и така изтощават парламентарното време за други цели. За пример даде, когато в НС се дискутира темата за еврозоната.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Народното събрание прие на първо четене предложените от правителството законодателни промени, с които хора, подали сигнал или оповестили публично информация за нарушения, ще получат защита. С промените става възможно такава защита да получат и хора, които подават сигнали за престъпления, извършени повече от две години назад във времето...
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите не депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Три четвърти от работещите в Кипър не са доволни от заплатите си и се чувстват финансово несигурни да покрият основни нужди за живот, жилища, образование и други. Това показва мащабно изследване на заплатите и стандарта на живот, проведено по поръчка на един от най-големите синдикати в страната. "Потискащи" и "тревожни" констатации за..
Вотът на недоверие ще е загуба на парламентарно време. Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Трябва да са притеснени българите, както и аз. Това ще бъде една говорилня. Идната сряда няма да има законодателна инициатива, защото има закони, които да се гледат, и ще се превърне в една реклама на корупцията от..
Обединеното кралство и Франция ще бъдат домакини на срещата на министрите на отбраната от "Коалицията на желаещите", която започва следобед в щабквартирата на НАТО в Брюксел. По неофициална, но все още непотвърдена информация, България ще бъде представена на ниво заместник-министър. Среща на министри на отбраната от "коалицията на..
Общинските съветници в София почетоха с минута мълчание паметта на 12 годишната Сияна, която загина в катастрофа край Телиш. В проекта за бюджет на София, който е качен на сайта на Столичната община, за тази година са заложени средства за пътна безопасност, обезопасяване на районите на училищата и възстановяване на осветлението около тях. Красимир..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..