Всеки гражданин на ЕС трябва да се запаси с храна и вода поне за 72 часа в случай на криза като природно бедствие, война или въоръжено нападение срещу страна членка.
Това се съдържа в оповестената от Европейската комисия "Стратегия за готовността на ЕС за предотвратяване и реакция при възникващи заплахи и кризи". Тя бе представена от заместник-председателката на Комисията по подготовката Роксана Мънзату и еврокомисаря по готовността и управлението при кризи Хаджа Лабиб. Също така, в училищата трябва да бъде въведен и Ден на готовността.
Стратегията съдържа 30 ключови действия и подробен план за действие. Те са в случай на кризи като природни бедствия, предизвикани от човека катастрофи, хибридни заплахи, геополитически кризи като въоръжени конфликти, включително възможността за въоръжена агресия срещу страна членка на ЕС. Като ключови цели на стратегията са посочени разработване на критерии за минимална готовност за ключови сфери като болниците, училищата, транспорта и телекомуникациите, по-добро запасяване с критично оборудване и материали, подобряване на адаптирането към климата и по-голямо наличие на критични природни ресурси като водата.
Важна част от стратегията е запасяването. То ще включва всички съществуващи действия в тази сфера, за да бъде осигурен достъпът до критични ресурси в ЕС. Приоритет ще се дава на ключово оборудване, материали и ресурси, необходими за отговор на природни и предизвикани от човека бедствия, ваксини, лекарства и медицинско оборудване за спешни случаи, критични суровини, енергийно оборудване и евентуално селскостопански продукти и безопасност на водата за преодоляване на недостига при криза.
Една от ключовите сфери на стратегията е сътрудничеството между гражданските и военните власти. Затова се предвижда изграждането на рамка за гражданско-военна готовност. На територията на целия Европейски съюз ще бъдат провеждани редовни учения за всеобхватна готовност. Предвижда се и засилено сътрудничество с НАТО.
Кралят на Йордания Абдула II ще бъде на официално посещение в България утре по покана на президента Румен Радев. Двамата ще обсъдят перспективите за развитие на двустранните отношения между София и Аман в икономиката, отбраната, науката и образованието, земеделието и туризма, както и теми от международния дневен ред в сферата на сигурността...
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президента на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana ("Майстор в изкуството на италианската кухня"). Церемонията се състоя в палатът Киджи..
Десетки хора се събраха пред Съдебната палата в София с искане за по-строги наказания при случаи с насилие върху деца. Проявата се провежда паралелно в няколко от големите градове в страната и е провокирана от случая с насилието над 5-годишния Адриан от Пловдив. Протестиращите настояват за мининум удвояване на наказанията лишаване от свобода за..
Британският външен министър Дейвид Лами даде уверения по време на посещението си в Косово, за интереса на Великобритания към региона на Западните Балкани, като призова Косово и Сърбия да постигнат напредък в преговорите за нормализиране на отношенията, съобщиха британски издания. Дейвид Лами се срещна през втория ден на посещението си в..
"Чували сме много налудничави неща, които идват от Путин и от Русия. Не ги приемам много сериозно, но те показват как той се опитва да преговаря" - това каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте на въпрос какво би отговорил Алиансът на искането на руския държавен глава да се оттегли до границите преди 1997-ма година. Рюте даде брифинг в..
Окръжният съд в Ловеч отложи за 16 април делото по молбата за предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост“ Десислава Иванчева. Тя изтърпява шестгодишна присъда за корупция, от която ѝ остава около година. От защитата на Иванчева поискаха да бъдат представени допълнителни доказателства от затвора в Сливен,..
Увеличава се производството на зеленчуци и плодове, и основни полски култури в страната – сочат агростатистическите данни на министерството на земеделието. Произведените плодове и зеленчуци, обаче, продължават да са крайно недостатъчни за задоволяване на нуждите на българския пазар. Общото производство на зеленчуци за реколта 2024 г. е..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...