Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в Александровска болница. Там се намира единствената в страната университетска структура по детско-юношеска психиатрия.
В навечерието на Международния ден за информираност за аутизма д-р Маслинкова и психологът Александра Антонова споделят, че колкото по-рано се установи такова състояние, толкова по-голям шанс има за развитие на потенциала на детето.
Избягване на очния контакт, затруднено общуване между родителя и детето – тези белези на аутизма вече са добре познати на семействата у нас. При някои деца те се проявяват още преди да са навършили една година. И въпреки че все повече родители следят за тях, решението им да потърсят обяснение отнема време, отчита д-р Десислава Маслинкова, като цитира проучване, направено сред семействата на 200 деца пациенти на клиниката. Според тези данни около 60% от родителите са забелязали трудности в развитието на детето между годинка и две, но средната възраст, на която идват в клиниката, е между три и половина и четири години.
Много труден процес е да се приеме, че при детето може да има проблем. Особено при малко дете надеждата, че то ще израсне проблема, е голяма, като това се подкрепя от семейната общност. Личните лекари обръщат внимание повече на физическото развитие на детето. Стигмата за психиатричното разстройство продължава да бъде много голяма, споделя наблюденията си д-р Маслинкова.
Детските психиатри все пак разчитат на личните педиатри, които имат най-чест контакт с децата. А колкото по-рано се установи състояние от аутистичния спектър, толкова по-големи са възможностите за развитие, категорични са специалистите.
"Както учи детето до 5-годишна възраст, с тази сила, интензитет и ефективност, никога вече не успява да го направи. Учим до края на живота си, но качеството в ранната възраст е голямо", изтъква д-р Десислава Маслинкова.
По данни на Световната здравна организация едно на сто деца е с аутизъм, като състоянията са разнородни. В поставянето на диагнозата участват и психолози, които след това обучават родителите да стимулират развитието на децата, разказва Александра Антонова. Важно е възрастните да разбират какво иска да изрази детето, да опознаят силните му страни и основните му затруднения.
"Децата с аутизъм имат много страхове от околната среда. Те се чувстват по-защитени в по-тиха среда, с по-малко хора, които имат по-предвидимо поведение. Те разчитат възрастният да ги разбира, да се адаптира към техните нужди и потребности и така да моделира ситуациите, че детето да си остане разбрано, да се чувства спокойно."
По какъв начин ще се развият основните умения на дете с аутизъм е непредвидимо, допълва Александра Антонова. Тя твърди, че на всеки етап от развитието си децата имат нужда от консултиране и от терапия. Не бива родителите да остават дълго време без подкрепа, подчертава тя.
Две деца с една и съща диагноза от спектъра могат да се различават съществено в развитието си, подчертава д-р Маслинкова. А то зависи от биологично заложените способности и от средата.
Има много проучвания за деца, диагностицирани с аутистично разстройство под 2-годишна възраст. На 16-годишна възраст 9 на сто от тях вече не покриват критериите за този тип разстройство. Единият фактор са добрите когнитивни и интелектуални възможности на тези деца, а другият е ранното начало на интервенциите.
Според различни проучвания, цитирани от д-р Маслинкова, между 50 и 75 процента от децата с аутизъм имат изоставане в развитието си. Често, след като чуят оценката на способностите на детето, родителите я питат: моето дете ще бъде ли като останалите?
"Важно е родителите да разберат, че имат прекрасни деца, които имат затруднения и трябва да бъдат подкрепени. Колкото по-рано, толкова по-добре."
Родителите да изпробват алтернативни начини за общуване с детето, ако то не се научи да говори до 5-годишна възраст, съветва Александра Антонова. Например системата за комуникиране чрез картини PECS или устройства, които говорят вместо детето. Защото когато детето остане невербално, то се сблъсква с неразбирането на света около себе си.
Според д-р Маслинкова високите технологии са шанс за развитие, ако се прилагат адекватно.
"Но ако са използвани просто да успокоят детето или да го ангажират по-дълго време в някаква област – стереотипно да прави някакви неща, това не е добре."
Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..
Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...