Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният облик и мащаб. Пространствата са оформени не само като красив ботанически парк, но и като художествена среда, разказа Марина Александрова пред БНР.
Изложбата е позиционирана в галерия, която е бивша плевня. Художественият замисъл е свързан със светлината - природно явление, което първосигнално свързваме с цвета, топлината, началото, отраженията и положителните чувства, с огъня, искрата, изгрева, слънцестоенето. Диаметрално противоположна на светлината е тъмнината, която може да бъде синоним на залеза, здрача и сенките, на пълния мрак.
В предаването "Преди всички" авторката сподели, че е работила върху психологията на сянката, емоционалните проблясъци в нея и потапянето в тях като в градина.
Понякога живеем в преходното състояние, преминаваме между тъмното и светлото, много пъти без да го осъзнаваме. Може би се намираме някъде по средата между тъмното и светлото. Преминаването между тъмно и светло е свързано с изкуството, което е "утеха, спокойствие, удовлетворение", смята художничката, която е асистент по живопис и цветознание.
Цветовете са основен инструмент в живописта. Всеки цвят има своята символика и според състоянието на зрителя може да предаде различна емоция, допълва Марина Александрова.
"На сянка" е нейната втора самостоятелна изложба. Марина вярва, че "на светло е по-хубаво", но остава с добро чувство към тъмното като художествен резултат в творбите си.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..