А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Познаваме ли правата си на пътуващи граждани от Европейския съюз

Чертаем планове. Правим графици. Резервираме отрано билети за командировка или пък за мечтания отпуск. Опитваме се да подредим делниците и празниците в живота си. Докато не ги объркат снежни бури или мъгли. Самолетът не излита навреме. Стачки на персонала..

публикувано на 22.03.13 в 14:08
Уникални двойни стъклени пластини, с гравирани във вътрешността странни златни човешки фигури.

Странните златни хора от стъкленото съкровище на Плиска

Плиска, първата българска столица, в продължение на два века е главен административен, военен, икономически и културен център на страната. Всеки от владетелите допринася Плиска да се нареди между най-внушителните средновековни европейски примери за..

публикувано на 14.03.13 в 10:27
Доц. д-р Кръстина Панайотова на Кула № 3 от крепостната стена на полуостров Урдовиза, Китен, 2012 г.

Съвременните амазонки на археологията

Те винаги имат готов куфар за път. Прибират се у дома за Коледа. Тръгват отново, щом отмине 14 февруари. За другите – това е Трифон Зарезан или Св. Валентин… За тях е Денят на археолога. Събират се на празник. И между годишните отчети на отминалия сезон..

публикувано на 08.03.13 в 09:38

Възроденият монумент на Цар Освободител - Александър II

Така се нарича и тематичната изложба в Националния археологически институт с музей при БАН, посветена на 135-годишнината от Освобождението на България през 1878 г. Над 300 фотоса и различни експонати представят извършената цялостна реставрация и..

публикувано на 27.02.13 в 10:46
Златен накит от находките, състоящи се от 242 златни украшения и части от конски муниции, открити при археологическите разкопки през 2012 г. от екипа на проф. Диана Гергова в Голямата могила край Свещари, IV-III век пр. н. е.

Успешна година за българската археология

Шеста археологическа изложба очаква посетителите на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при БАН. Тя е резултат от проучванията върху 350 обекта, по които българските учени работиха през 2012 г. Находките са много и изключително интересни...

публикувано на 13.02.13 в 13:19

Шладминг - как едно минно селище стигна до златната жила на устойчивия туризъм

За любителите на бели спортове Шладминг е известно име: австрийският курорт се нарежда сред първите 10 най-добри места в света за практикуване на снежни дисциплини. През февруари 2013 регионът Шладминг е домакин на 42 състезания за Световната ски купа...

публикувано на 05.02.13 в 09:12

Деултум – град на римските императори

Познаваме ли древните градове по нашите земи? Когато учените заговорят за Деултум, най-често добавят и думата Дебелт. Къде се намира Деултум-Дебелт? На юг от Стара планина, на брега на Мандренското езеро, около 15 км западно от Бургас – посока Средец, в..

публикувано на 29.01.13 в 08:45
Людмил Вагалински

Хераклея Синтика

Къде се намира античният град Хераклея Синтика? Първата част на името идва от най-известния митичен герой Херакъл, извършил много подвизи. Херакъл е син на безсмъртния бог Зевс и на смъртната Алкмена. Втората част на името – Синтика, е от древното тракийско..

публикувано на 25.01.13 в 08:43
Село Шищавец, Гòра, Албания

Непознатата Гòра

Що е гòранец? – Гòра не е държава. Изобщо, къде се намира Гòра? Как се стига дотам? Какви обичаи и до днес са се запазили там? Защо мъжете, чиито основен поминък от векове е пътуването на гурбет, имат и славата на отлични майстори на салеп, боза, тънки..

публикувано на 18.01.13 в 08:20

Огледайте се за късмета: той е наблизо

Каква беше 2012 г. за българския туризъм? Какво да очакваме от отрасъла през 2013? Равносметка и перспективи ще чуем от Иво Маринов, ресорен зам.-министър в Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Ще влезем и в Световен бар № 1. Няма да..

публикувано на 17.12.12 в 13:16