Eмисия новини

Гласът на времето

"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.

Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински. 

Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност. 


Публикации

Войната – икономически и (дез)информационни аспекти

Нападна ли Русия Украйна заради слабата си икономика? Какви са първопричините на войната и как тя е подготвяна и обяснявана през манипулации, внушения, лъжи и пропаганда? Това са част от въпросите във фокус на дискусията от 10 април 2022 в „Гласът на..

публикувано на 11.04.22 в 08:50

Социално равновесие и душевен мир

Напоследък често мислим за думата „мир“. С тъга, с гняв от това, че някъде се развива война. Когато колегата Даниел Ненчев избра думата „мир“ за тема на един от предходните броеве на „Гласът на времето“, се замислих за ситуациите, в които война (вече)..

публикувано на 05.04.22 в 08:40

Накъде плава корабът на цивилизацията

Корабът „Арго“ е тръгнал за славно приключение, или за обикновен грабеж? Ами „Пияният кораб“ на Рембо, и трагичният път на „Титаник“ в поемата на Ханс Магнус Енценсбергер? Нашата история, ако е кораб, стига ли до своя край, по Фукуяма, в светлината на..

публикувано на 28.03.22 в 09:15

Аспектите и проявленията на хуманизма

Хуманизъм. Какви са аспектите и проявленията на хуманизма, как се създава и как се мисли през различните исторически периоди? Ще бъде разгледан хуманизмът от философска, литературна и политическа гледна точка, заедно със събеседниците: проф. д-р Димитър..

публикувано на 21.03.22 в 18:03
Пикасо, Гълъб на мира, 1949

Мирът – защо словото е по-силно от меча

Мирът е думата във фокус в това издание на “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР. Мирът, като обратното на войната, която се води днес, 13 март 2022 година, в най-голямата държава, чиито граници са в Европа – Украйна, след като Русия я..

публикувано на 14.03.22 в 09:12

Изоставаме ли, или времето прекалено бърза

Ускорение е думата, около която се дискутира. Времето се е забързало, особено ако съдим по технологичните промени, по промяната на политическите практики, налагани и от тези промени; по различно устроените умове на младите – те например следят..

публикувано на 28.02.22 в 10:50

Какво е архитектурно наследство и как го преживяваме

Живеем във време, в което съществуват много архитектурни пластове, но за разлика от археологическите, те са на повърхността, виждаме ги. По интересна начин се преплитат времена, идеи и течения.  Архитектурата отразява естетическите и политически гледни..

публикувано на 21.02.22 в 14:21

Мрежите трябва да насърчават емпатията, а не разделението

"Мрежа" е думата във фокус на широката дискусия в това предаване. Мрежата от медии, промените в радиото, интернет и социалните мрежи, въпросът с данните и регулациите се обсъждат в това издание на “Гласът на времето”. То започва с възгледи на..

публикувано на 14.02.22 в 10:49

Може ли бизнесът да спаси света

Какви са перспективните и иновативни бизнеси, включително и българските, които имат потенциала да променят и дори да спасяват света? Понятието “бизнес” е във фокуса на това предаване. Контекстът е дигитализацията в икономиката и живота ни. А..

публикувано на 17.01.22 в 08:45

„Мръсните дни“ или „Поганите дни“ – откъде и защо

Дни след Нова година говорим за татове, караконджули, вампири, самодиви, тенци, плътеници и какви ли не приказни и страшни създания. Дедите ни внимавали през тези дни – между Коледа и Йордановден, да не отговарят, ако се почука по прозореца, да не излизат..

публикувано на 04.01.22 в 08:08