Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Запазена марка Радиотеатър" - "Михал Мишкоед" от Сава Доброплодни или „Зех тъ, Радке, зех тъ!”

Преследва ме странното чувство, че онова дребнаво, затворено и заблатено време, в което живяхме - тоталитаризмът, раждаше въпреки всичко духовни аристократи, колоси на българската култура и изкуство. Понякога дори ми е жал за съвременните млади, техният елит се измерва по сантиметрите силикон или по гигабайтовете памет в лаптопа. Вероятно някога, когато отмине тази вълна, ще се обърнем отново към истинските творци, населявали и новото време, и новия век. Но сега да поговорим за онези, които добиха известност в далечните 70 години на по-миналия век..
Сава Доброплодни създава „Михал Мишкоед” набързо като нагажда за целта гръцка преводна пиеса. Доброплодни я побългарява и създава шедьовър. Така се потвърждава максимата, че гениалните творби често са плод на случайност.
Режисьорът Методи Андонов обаче пристъпва към постановката на същата пиеса напълно наясно с неувяхващия й хумор и за жалост, още по-наясно със закостенелостта, пословичната завистливост и още по-пословичното подлизурство на тогавашните нрави.
Да не говорим, че ролята на глупавия богаташ Михал, когото всички лъжат и грабят, ласкаейки суетата му, сякаш е писана за неповторимия и незабравим Георги Парцалев.
Методи Андонов беше един от култовите творци на нашето време. Ние, студентите от ВИТИЗ, сега НАТФИЗ, десетки пъти гледахме неговите постановки „Суматоха”, „Смъртта на Тарелкин”, „Старчето и стрелата” и „Михал Мишкоед”, насядали по стълбите в салона на Сатирата. Методи беше блестящ творец, своенравен и затворен, подчиняващ се на свои вътрешни закони. Той издигна Сатиричния театър до неповторими висоти. А Михал Мишкоед остана може би най-ярката роля на Георги Парцалев.
В радиопостановката на „Михал Мишкоед” ще чуете и гласовете на Невена Коканова, кинобогинята на онова време, на Иван Андонов, на Стоянка Мутафова и на Георги Калоянчев, все суперзвезди, запазили силното си присъствие и до днес.

петък, 29 януари, от 23.00 часа
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три книги от млади български автори четем това лято

Сянка, лед и добра книга – рецептата срещу летните горещини. Какво четем през лятото в "Артефир" – Симеон Аспарухов и Ива Спиридонова от "Библиотека България" представят три нови заглавия на млади български автори.   Романът "Тунел към изгрева" Лъчезар Ангелов е дълго подготвяна книга. Издателите открояват изключителното авторово боравене с..

публикувано на 14.07.24 в 09:10

Международният младежки фестивал "Музите" завладя Созопол

Созопол е домакин на 18-ото издание на Международния младежки фестивал "Музите" от 5 до 16 юли 2024 г. Екипът на "Домът на музите" има възможността да предава директно от Созопол и да бъде част от този вълнуващ младежки фестивал, който събира на една сцена над 1000 участници на възраст от 5 до 35 години от 12 държави, сред които Молдова,..

публикувано на 13.07.24 в 17:10

Хасковският Каунь е мястото!

Ако пишете кратка хумористична проза или стихотворения и се чудите кой би оценил таланта ви, Хасковският Каунь е мястото. Но не отлагайте много!  До 15 август можете да изпратите до три творби, съобразени с единственото ограничение, което организаторите стриктно спазват – без политически или расистки шеги .  И още – във връзка с 25-годишнината..

публикувано на 12.07.24 в 17:21
Богдана Костуркова и Емил Янев

Отчетът на "Кукерикон"

В епизод 550 "Трамвай по желание" представя на своята публика отчета на "Кукерикон" за сезон 2023/24 на Сатиричния театър "Алеко Константинов". Популярният символ на Сатирата започва своя разказ с една нестандартна проява – участието на театъра в онлайн фестивала OPEN STAGE EUROPE. Там театърът представя две свои заглавия, а именно "Една задръстена..

публикувано на 12.07.24 в 16:45

"Пейзажът в скулптурата" – където следите на човека изчезват

До 29 юли в галерия "София Прес" може да  бъде видяна една уникална експозиция – проектът "Пейзажът в скулптурата" на Света Атанасова. "Пейзажът в скулптурата" е реализиран в галерийното пространство като награда за участието на авторката в Националната изложба-конкурс за живопис и скулптура "Млади български художници" на СБХ. В..

публикувано на 12.07.24 в 16:11