Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Радиоенциклопедия: Пробудените тайни на Националната библиотека

30 септември
Ориенталски сбирки
“Турска архива” има още от създаването на Народната библиотека през 1879 г. Първо е пренесена в София за съхранение библиотеката на Хюсрев паша от Самоков.
Днес във фондовете на отдела "Ориенталски сбирки" се съхраняват около 1 милион листа административни документи, почти 4 хиляди тома ръкописни книги, близо 2 хиляди тома старопечатни книги на османотурски, арабски и персийски, броеве на периодични издания, списвани на османотурски с арабско писмо на територията на България.
Каква информация откриваме в кадийските книги (сиджили), какво са съдържали богатите вакъфски библиотеки разказват проф. д-р Стоянка Кендерова – ръководителка на отдела, и Стоян Шиваров.

23 септември
През петдесетте години на ХХ век историкът Иван Орманджиев събира и подготвя за печат спомените на възпитаниците и учителите от българската мъжка и девическа гимназия в Одрин от края на ХІХ и началото на ХХ век. Те не са публикувани. Съхраняват се в Българския исторически архив при Националната библиотека. В предаването представяме част от документите - спомените на писателя Дамян Калфов.
Участват: доц. д-р Цветолюб Нушев и д-р Любомир Георгиев

16 септември
Учебен сборник от края на ХVІ, началото на ХVІІ век разкрива какво е включвало обучението и възпитанието на младите в руските „братски школи” - основни образователни центрове, действали на територията на Полско-литовското кралство. Как документът попада в Националната библиотека и как е „осиновен” от едно българско училище.
Бояна Минчева представя сбирката „Старопечатни книги” на Националната библиотека и един от скъпоценните документи, съхранявани в нея.

9 септември
Сред реликвите, съхранявани в сбирката “Славянски ръкописи от ХІ – ХІХ век” на Националната библиотека, са два листа от пергамент – част от изборно евангелие с календар, дълго са подминавани от изследователите. Един по-внимателен поглед показва нови изненадващи факти. Пергаментът е палимпсест, а в календара, на датата 19 октомври, е отбелязано името Йоан. Няма спор, че това е св. Йоан Рилски – какви изводи правят учените.
За Националната библиотека, сбирката славянски ръкописи и за фрагмента от изборно евангелие разказват проф. д.ф.н. Боряна Христова и доц. д-р Елисавета Мусакова.

четвъртък, от 16.00 часа

По публикацията работи: Венета Гаврилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25