Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Храмовете в различните култури”: Храмовете на Азия

| обновено на 22.07.15 в 12:07
Снимка: Архив
Ще разкажем за будистките и хиндуистките храмове в Индия, в които не се влиза, а са предназначени за разглеждане отвън; наричат го „даршана” от глаголния корен „дриш” – „гледам”. Какво символизират изображенията по стените на тези храмове, сред които понякога има и еротични сцени?
В Япония архитектурата на будитския храм се е доразвила, в него се появява и характерната пагода. Шинтоистките и будистките храмове в Страната на изгряващото слънце днес са средища не само на религиозния, но и на обществения живот, в тях хората общуват помежду си, там понякога се раждат и граждански инициативи. А на големи празници японците масово посещават и будистките, и шинтоистките храмове, независимо от това към коя религия се самоопределят. Азия, въпреки многото божества в които вярват жителите й, се оказва пример за мирно съществуване на различни религии.
Всичко това научаваме от нашите събеседници: доц. Нако Стефанов, д-р на философските науки в катедра „Езици и култури на Източна Азия” в Центъра по източни езици и култури към Софийския университет „Св. Климент Охридски”, и Надежда Розова, преподавателка по хинди, по иконография на индийския пантеон, храмова архитектура и изкуството на тантра.
По публикацията работи: Гергина Дворецка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Маца, директор на Италианския културен институт

"Висящото кафе" е дошло у нас от Неапол

Когато попитах директора на Италианския културен институт Мария Маца за коя част от родната ѝ страна би искала да говорим, тя мигновено отсече – Кампания. Но преди да започнем разходката с нея из тази италианска област,   помолих г-жа Маца да се представи с няколко думи. Оказа се, че по образование тя е оперна певица, но преди да започне..

публикувано на 11.08.24 в 08:35

Олимпийските игри между идеала, политиката и телата машини: Епизод 4 - Кризи и употреби

Цикълът разказва в четири епизода за Олимпийските игри от тяхното създаване в Античността до наши дни. Фокусиран е в няколко конкретни тези: смисълът на спорта за човечеството от древността до днес; защо ги забраняват и как се възраждат; мястото на жените в спорта и олимпизма; кризи по време на Олимпийските игри – разделянето на света на два..

публикувано на 10.08.24 в 12:05

44 отбора от 33 държави участват в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

От 9 до 15 август България посреща над 200 ученици и младежи от цял свят, които ще се включат в първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, създадена от българи. Бургас е домакин на форума и на 14 август ще станат известни победителите. В организацията, съставянето на задачите и журито участват водещи учени от световни университети...

публикувано на 10.08.24 в 10:00

Радослав Балкански: Без математиката и точните науки няма да има развитие

Със златен медал, 3 сребърни и 3 бронзови медала, и звезда на Азия по математика приключи поредното участие на България в откритото първенство на Азия по математика, което се проведе в Сеул, Южна Корея, и приключи в края на юли.  До финала се класираха 1600 ученици от Азербайджан, Бразилия, България, Виетнам, Индонезия, Индия, Казахстан,..

публикувано на 09.08.24 в 17:30

Олимпийските игри между идеала, политиката и телата машини: Епизод 3 - Жените, един извървян път

Цикълът разказва в четири епизода за Олимпийските игри от тяхното създаване в Античността до наши дни. Фокусиран е в няколко конкретни тези: смисълът на спорта за човечеството от древността до днес; защо ги забраняват и как се възраждат; мястото на жените в спорта и олимпизма; кризи по време на Олимпийските игри – разделянето на света на два..

публикувано на 09.08.24 в 16:05