Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Икар” за чест и достойнство за актьора Михаил Илийков

Снимка: theatresliven.com

На 27 март честваме Световния ден на театъра
Там, където има човешко общество, там се проявява неукротимият дух на представлението. Под дърветата в малките селца и по високо оборудваните сцени на световните метрополиси; в училищните зали, на полето и в храмовете; в бедните квартали, по площадите, в социалните центрове и градските сутерени, хората се събираме, за да преживеем заедно ефимерните театрални светове, които създаваме, за да дадем израз на своята човешка сложност, своята ранимост и многообразие в живи плът, дъх и глас. Събираме се, за да плачем и да си спомняме; да се смеем и да съзерцаваме; да се учим, да утвърждаваме и да фантазираме. За да се възхищаваме на техническите умения и да въплъщаваме божествата. За да спрем заедно дъха си пред способностите ни за красота, състрадание и чудовищност. Идваме, за да получим енергия, сила. За да честваме богатството на своите различни култури и да разсейваме границите, които ни разделят.
Думи на южноафриканския драматург, режисьор и сценограф Брет Бейли по случай Международния ден на театъра, който от 1962 година се чества по цял свят на 27 март, по решение на ООН. На този ден всеки театър по света избира сам спектакъла, който да играе по случай празника, а след представлението представя пред публиката посланието на един изтъкнат театрален творец. Тази година избран да направи обръщение към публиката по целия свят е Брет Бейли.

Нашата страна също чества Международния ден на театъра и вече стана традиция тъкмо на този ден Съюзът на артистите в България да връчва своите награди „Икар” за най-добрите постижения в театралното изкуство през сезона. Кои ще получат престижното отличие, ще стане ясно на церемонията по връчването на наградите в Народния театър „Иван Вазов” тази вечер (27 март). Отсега са известни обаче носителите на двете почетни награди – „Икар” за изключителен творчески принос ще бъде връчена на актьора Стефан Мавродиев, а „Икар” за чест и достойнство – на колегата му Михаил Илийков от сливенския театър.
Ето какво сподели Михаил Илийков за слушателите на „Артефир“, часове преди да получи своята награда.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10