Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алпинистът Боян Петров: Вече не ме страх от нищо

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Как изглежда светът, погледнат от върха му? Отговорът не е един може би, но в думите на Боян Петров ще намерите пътеките на въображението, за да си го представите. Света.
Боян Петров е алпинистът, успял тази година за 72 днида изкачи три от 14-те осемхилядници: Броуд Пик (8047 м), Канчендзьонга (8478 м) и втория по височина връх в света К2 (8611 м).
За подготовката, успехите и преодоляването на препятствия - вътрешни и външни. За халюцинациите в борбата за въздух. За малките паяци, живеещи на 5000 метра височина и адаптивните гарвани, кацащи на над 8000 метра, които умеят да отварят консерви с храна. За незначителните трудности в бита след срещата с внушителната сила на природата.
Или как България се превърна в 16-а нация в света с рекорд от 3 подобни върха за под 100 дни. Благодарение на Боян Петров.
Всичко това в разказа му в „Нашият ден”. Един разказ сред 21% кислород.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пермакултурната градина

Наташа Маринова е специалист по околна среда и   управление на природните ресурси, но и градинар, сред основателите е на "Споделена зеленчукова градина" в София и "Градски фестивал на семената". Тя е преподавател и изследовател  в университета на Вагениен, Нидерландия, където са и първите ѝ опити с пермакултурна градина. Наташа е и автор на..

публикувано на 08.10.24 в 14:10
Силвия Котева

От финанси до изкуство с артиста Симона Котева

Дизайнерът Симона Котева разказва за изработката на мебели с иновативни дизайни от смола, както и единствени по рода си свещи с огромни размери.  След образование във финансите решава да последва сърцето си. Когато вижда на почивка огромни свещи, които я впечатляват, това е моментът, в който решава да се занимава с тяхната изработка и изкуството..

публикувано на 08.10.24 в 12:16

Климатични бедствия и хранителна сигурност: Идва ли краят на изобилието?

От последните 10-15 години насам, живеем във време, в което повечето хора по света страдат не от недостиг на храна, а от прекаляване с нея. Свикнахме на изобилие и разнообразие в хранителните продукти, каквото предишните поколения не са познавали. Но възниква въпросът: идва ли краят на тази ера на изобилие? Нарастващият брой новинарски емисии, свързани..

публикувано на 08.10.24 в 11:04

София е домакин на среща на Световния комитет за културно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.

На 7 октомври, в Националния исторически музей, се проведе международният форум "История и бъдеще – световно културно наследство на България и Италия". Това беше второто издание на събитието, което се състоя след успеха на миналогодишния форум. Както и преди, събитието събра множество приятели и съмишленици, включително представители на..

обновено на 08.10.24 в 10:59

Фондация "Заедно в час" и каузата за качествено образование

Как започва учебната година за фондация "Заедно в час" , която се стреми да осигури качествен достъп до образование за всяко българско дете – разговор в "Нашият ден" с изпълнителния директор на фондацията Траян Траянов . Качественото образование развива умения и нагласи у децата, които биха ги направили автори на своя живот, а не потребители..

публикувано на 08.10.24 в 08:55