Днешното време е пълно със социална несправедливост, генерираща омраза, ксенофобия, възраждане на пагубните за човечеството идеи за чиста раса, чиста нация… Как да опазим умовете и сърцата си от тези зарази? Как да не се поддадем на страха, че другият до нас ще поиска да ни направи като себе си, че чуждата вяра ще поиска да изоставим своята. До много отговори може да ни доведе търсенето на решение. Единият от тях е да се вкопчим в традициите. В добрите стари традиции на българина – традицията да е толерантен към различния, към друговереца, към чужденеца; традицията въпреки разбираемия страх от неизвестното и непознатото, да приема търсещия закрила. Как бургаският Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” се обърна към традициите, за да вдъхнови младите хора за толерантност и дух на разбирателство? Направи го като за втора поредна година обяви литературен конкурс „Евреи и българи – два народа, една родина, една любов”. Откриха ли организаторите това, което търсеха – новите измерения на старите традиции – за това ни разказват Алберта Алкалай от Центъра и Михайлина Павлова, председател на журито. Какво научиха за българските евреи - участници в Първата световна война и за себе си – това ни разказват победителката в конкурса Мирослава Грозева от Ямбол и носителката на почетна награда Седика Гюрсел от Айтос. Как се поддържа традиционното уважение към чуждите култури и религии у българина – своя опит споделя Емилия Владева, учителка в ГПЧЕ „Христо Ботев” в гр. Кърджали. Всичко това в предаването „Познати и непознати” от 19 януари 2015 г.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg