Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пророческият феномен

Снимка: uni-sofia.bg
Книгата на проф. Цветан Теофанов е академичен труд, който разглежда феномена на пророците. Първоначалната идея на автора е да се фокусира върху Мохамед, за да сподели с читателя „дългия си и сякаш безкраен път към дълбините и лабиринтите на кораничното послание и към личността на неговия носител“. Тя се преобразува и разширява в процеса на изследване и работа по темата, която първоначално е „по-скоро върху съдържанието на откровението, отколкото върху трансмисията му до хората“. Постепенно книгата се оформя като разширява изследователското поле назад във времето. Ето какво споделя за това проф. Теофанов в предговора към своя труд „И биде към мене словото Господне“: Обикновено авторите, които работят по тази проблематика, я разглеждат през призмата на библиоцентризма. За мен като арабист се оказа по-удобно и логично да тръгна по обратния път – от Корана и исляма към юдео-християнската традиция и още по-ранния профетичен архетип. Настоящият интердисциплинарен труд се простира в твърде широка хронологична и географска рамка, но в центъра му се поставя мистичният опит на Мухаммад, Пратеника на Аллах. Неговата личност наистина се идеализира и разкрасява от последователите му, както и се оспорва и охулва от противниците, но все пак предоставя достатъчно документирани сведения, за да се извлекат от тях по категоричен начин опциите на пророческата парадигма в Близкия изток.

За пророците, които са връзката между „горния“ и „долния“ свят, има свидетелства от древността, та до наши дни. Как нещата се променят през времето и как човешкото въображение работи в тази посока – това е част от задачите на авторитетния труд „Феноменология на пророка“ на проф. Цветан Теофанов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28