Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Молете се за площад „Славейков”!

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Отново се разбуни столичната общественост – в града пак се подготвят промени и пак не се знае дали ще бъдат за добро. Този път общината си е наумила да ремонтира улица „Граф Игнатиев” и площад „Славейков”, който наистина си е за ремонт, понеже от години на нищо не прилича. Само че за целта ще трябва да бъде преместен или ликвидиран прословутият книжен базар, който ни е наследство от първите години на прехода. И най-вече заради него се вдигна шум.
Израсъл съм недалеч и си спомням този площад от повече от половин век. Беше като кория насред паважа и бетона, в короните на дърветата цвърчаха безброй врабчета и човек рядко можеше да мине от единия до другия край, без те да му изцапат дрехите. Но на иначе малкото площадче имаше цели три кина и там винаги беше оживено.
После идваха промяна след промяна и положението ставаше все по-лошо. Мръсният въздух прогони врабчетата, дърветата оредяха, електричеството в един фонтан уби човек, а след най-голямата промяна книгите на България бяха изхвърлени на улицата. Мнозина се възторгнаха от това, видяха в него най-прогресивен факт и родство с Париж и Лондон, но то си беше срам и позор за държавната културна политика. Най-голямата книжарница в страната си беше и продължава да е битак, на който под съдрани платнища в студ и пек изтормозени случайни хора се препитават, като продават каквото им се стори търсено.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56

"Кошер" – където се срещат хора и идеи

Предстои най-мащабното досега издание на "Кошер" – един от най-интересните формати за среща на идеи, хора и бизнеси, място за ежегодни срещи, които мотивират десетки млади хора да се завърнат и работят в България. За събитието, което ще се състои на 18 септември, разказва в "Нашият ден" Лилия Мерджанова . Инициатор на "Кошер" е..

публикувано на 17.09.24 в 09:22