Минерални извори, подобно на два пръстена, обграждат планината Витоша, в подножието на която е и все по-гъсто населената и разрастваща се столица София. В герба на града от древността до днес неизменно присъства символът на минералните извори, чийто състав и лечебни свойства в северната, южната, източната и западната част на Софийската котловина са разнообразни и лекуват различни заболявания. Изворите някак хармонично покриват дори територията на съвременната българска столица и според експерти са с голяма дълбочина и добро възпроизводство, което улеснява практическото им приложение.
В навечерието на Световния ден на водата започваме нашата звукова среща с любопитен исторически ракурс по темата, даден от проф. Илия Илиев от БАН.
Има ли отзвук от гражданското недоволство срещу проекти на Столична община, касаещи ползването на минералните извори, през Седмицата на водата, чиято кулминация е на 22 март – Световен ден на водата? Какви са исканията на Българската асоциация по водите и други неправителствени организации по отношение на проектите за реконструкция на рушащите се минерални бани и околните пространства в Овча купел и Горна баня? Необходимо ли е допитване до столичани за съдбата на тези и други обекти, свързани с минералното водно богатство на столицата?
Отговор на тези и други въпроси дава Антоанета Салфидж от „Термално-нормално“.
Темата е с продължение.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg