Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на домашния олтар и Небесни закрилници на дома ни

| обновено на 17.05.17 в 17:51 БНР Новини
Румен Манов, Мариела Стойкова и Румен Леонидов в студиото на "Премълчаната история"
Снимка: Емил Николов

Поканили сме в предаването един българин, който не се среща във всяко време – това е Румен Манов, юрист по образование, историк и колекционер по призвание, филантроп, издирвач на артефакти, свързани с Паметта на България, автор на три уникални в буквалния смисъл книги. Някои ги наричат алманаси, други албуми, трети каталози, но в случа Манов Снимкаопределението не е най-важно. Защото същественото е непатетична любов към родното, към своеобразното, което ни отличава като нация, като битуване и общуване, общонародният дух чут във високите регистри на духовността.
Още през 1982 година Румен Манов дарява първия експонат от своята колекция на Музея за християнско изкуство към Националната галерия. От тогава до днес той дарява още пет произведения, от които две – „Св. Богородица Живоносен източник“ от 1848 г. дело на Димитър Зограф от Самоков и Сребърната мощехранителница с образите на Св. Неделя и Св. Крал Милутин, от 1861 година заемат ключови места в постоянната експозиция, а други три бяха включени в изложбата „Радостта от молитвата“ (2014 – 2017 г.), представена в залата за временни изложби на музея. Отговорното и професионално отношение към българското иконописно наследство на Румен Манов, намира израз и в предоставянето на произведения от неговата колекция за две представителни изложби в Криптата – „Таксидиотите и възрожденската култура“ (2004 г.) и „Димитър Христов Зограф от Самоков“, посветена на 210 години от рождението на зографа (2007 г.). Неговата колекция, не остава скрита от погледа на изследователите. С любезното му съдействие са публикувани редица икони на зографи от Самоков, Трявна и Света Гора, които попълват неизвестни страници от историята на изкуството, създадено в периода ХVІІІ – ХІХ век.
Поредната инициатива на Румен Манов e изданието "Небесни закрилници на дома”, по което предстои да направи и изложбата, озаглавена „Тебе моля, при Тебе прибягвам...”. В тази колекция са подбрани 105 произведения, обединени от идеята да се потопим в света на нашите предци, да надникнем в пропития им с вяра и християнска смиреност дом, и да се докоснем до най-сакралната му част – домашния олтар.
Да се опитаме да притихнем в ъгъла на опушената от огнището стая и да погледнем към домашната икона, пред която преминава целият живот на семейството – от раждането до смъртта, през молитвата за закрила и прошка.
Гости в студиото на "Премълчаната история" са самият Румен Манов и Мариела Стойкова, изкуствовед, който работи в най-духовната ни национална галерия, известна като Криптата, която ще бъде домакин на уникалната изложба от домашните икони от колекцията на Румен Манов. За първи път музеят ще представи изложба, в която всички експонати са от частна колекция, a луксозния каталог към нея е изцяло финансиран от нейния собственик. 

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00