Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Живот във високото“: Хижа "Козя стена" и библиотеката във високото

БНР Новини
Хижа "Козя стена"
Снимка: Wikipedia
Стара планина, Троянски дял на Национален парк “Централен Балкан”, хижа „Козя стена“. Място, което е изключително красиво, но и трудно достъпно. Най-прекият път до него е след 3 часа ходене пеша по билото на планината. По този път до хижата, пренесени на гръб, са били доставени стотици книги, за да се създаде тук една от първите библиотеки във високото.
Таня Даскалова е културен антрополог, учител по испански език, екскурзовод, планински водач, но през последните се чувства най-добре в кожата на „хижар”. Заедно със съпруга си, а и заедно с техни приятели, се грижат да има уют в планината. През последните години тук, във високото се провеждат литературни четения, представяния на книги, работилници по плетене, снимат се документални филми.
За историята на хижа „Козя стена“, построена с доброволен труд на поне две поколения планинари, за библиотеката на 1562 м. надморска височина и за ритъм на живот в планината ще ни разказват Таня Даскалова, съпругът й Иван и приятелите им.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кварталът Ла Бока

В квартала Ла Бока на Буенос Айрес от всеки балкон маха Марадона

В "Покана за пътуване" излъчихме като сериал разказите на художничката Петя Илиева за петседмичното ѝ пътуване из Куба, Бразилия и Аржентина. Неусетно стигнахме до Игуасу – водопадите, поделени между три държави Бразилия, Аржентина и Парагвай. Разказът ѝ започва от град Фос до Игуасу. Художничката Петя Илиева в имението на Фидел Кастро..

публикувано на 01.09.24 в 12:10
Проф. Емир Филипович

Кирилицата е знак за идентичност в средновековна Босна

"От края на XII век почти цялата писмена комуникация в Босна се е водила на кирилица и това е било важно, защото Босна от север и запад е била обградена от страни, в които се е използвал латински език и азбука... В Босна през Късното средновековие повечето от литургичните и църковни текстове, но също и светски четива са написани на кирилица. Това е..

публикувано на 31.08.24 в 09:25

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43

Образци на котленски килими грейнаха като стенописи в Котел

Още три стенописа с мотиви от котленски килими украсиха фасади на сгради в Котел. Те са от серията класически образци на Котленската килимарска школа с имена "Фучилà", "Сурвакниците" и "Динени кори". Стенописите са на фасадите на средно училище "Георги Ст. Раковски" и на Общинския медицински център в Котел по проект "Повишаване на атрактивността и..

публикувано на 29.08.24 в 16:20