Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласове и лица от Симфоничния оркестър на БНР: Маргарита Калчева

Петък, 20 октомври, от 23.00 часа

| обновено на 21.10.17 в 15:00

Маргарита КалчеваТози петък предлагаме продължение на разговора с Маргарита Калчева – водач на контрабасовата група в Симфоничния оркестър на БНР. Редовните ни слушатели вече познават талантливата българска изпълнителка. Родена е в Плевен, завършила е СМУ „Панайот Пипков“ при Ирина Петрова и НМА “Панчо Владигеров“ в класа по контрабас на професор Тодор Тошев. Специализирала е камерна музика при професор Виктор Чучков. От 1995 година е оркестрант в СО на БНР, а от 1998-а – водач на контрабасовата група. Свирила в много състави у нас и в чужбина (Португалия, Швейцария, Малта). От 2009 година е водач на контрабасите в Orchestra Ensemble Kanazawa – Япония. На въпроса имало ли е мигове в интензивния ѝ творчески път, в които е искала да се откаже от професията си, Маргарита отговаря:

Честно, искрено – никога не съм се замисляла да оставя музиката. Никога... Когато съм се чувствала най-зле във всяко отношение (всеки има срив, всеки получава от живота какви ли не „подаръци“ – не толкова приятни, не може винаги всичко да е подем и нагоре), точно в тези моменти единственото, което ми е давало сила и което ми е помагало, единственото – това е било музиката и контрабасът! Това се оказа моят избор и това е в сърцето ми... Във всеки един момент от живота ми, когато имам нужда от сила и подкрепа, аз я намирам, сядайки да свиря... Не мога да кажа, че музикантът работи! Това не е работа, това е творчество... Един творец – творейки, това е неговата работа!...

Аз наистина съм щастлива, защото Ирина Петрова, която ме постави на контрабаса... впоследствие срещата ми с проф. Тодор Тошев – изключителна личност, изключително име. Човекът – Школа в контрабасовото изкуство, който създаде нещо много трудно и рядко срещано в днешно време. Той създаде поколение контрабасисти, които и до днес поддържат изключителни отношения помежду си. Той ни направи семейство... ние бяхме едно цяло. Изключително съм благодарна... На Ирина и на проф. Тошев дължа това, което съм, докъдето съм стигнала...

На финала на атрактивния и много интригуващ разговор Маргарита Калчева споделя:
Мечтая да сме по-добри всички. Мечтая да сме по-усмихнати, да сме по-ведри. И нека да бъдем с хората, с които сме истински. Нека да даваме от себе си най-доброто. По този начин то ще се върне към нас. За това мечтая – мечтая да сме по-добри!


ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30