Младите художници Аменун Женева и Стефан Чинов ни дават ценни съвети от какви хапчета се нуждаем, за да бъдем по-здрави и щастливи в забързаното ни ежедневие. Съвместната изложба на артистичното семейство „Вземи моето хапче“ обединява серия от плакати с най-важните елементи, които лекуват душата и тялото. Според авторите те са забравени от нас и е нужно само малко усилие, за да си ги припомним и съзнателно излекуваме душите и умовете си. Красивите акварели, придружени с обяснителни текстове, търсят връзката между човека, природата и изкуството и ни припомнят естествените източници, дадени ни от природата за нашето усмихнато състояние.
„Най-старото хапче остава красотата, следвана от любовта, секса, фантазията, музиката, литературата, смеха... Животът ни подкани да обърнем внимание на употребата на днешната фармацевтична индустрия и нейните продукти или по-точно казано – злоупотребата с тях. Вниманието ни е насочено отвъд химията и изкуствено създадените хапчета за лечение на едно, и унищожаването на друго. Вярваме, че взимайки нашите хапчетата, хората биха били по-здрави в светоусещането си. Всъщност, първоначално хапчетата са представлявали елементи извличани от природата и изкуството. Насоката, която ни води, е точно тази!“, споделят авторите на проекта.
Изложбата „Вземи моето хапче“ ще продължи до 30 юни в столичната галерия „Ракурси“.
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
"Романът "Последна стъпка" е монотонно болезнен: стъпваш изречение след изречение – все стабилни и еднозначни – и изведнъж усещаш под читателското си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg