Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Илиевски – родолюбец и космополит

БНР Новини
Снимка: личен архив

На 20 юли „Музикалните вечери“ на програма „Христо Ботев“ остават верни на традицията да представят в своите петъчни издания портрети на утвърдени български изпълнители и композитори. Личността, с която ще запознаем меломаните, успява по впечатляващ за младостта си начин да съчетае качествата на космополита и родолюбивия порив на един своеобразен съвременен будител и възрожденец. Това е виртуозният пианист, задълбоченият интерпретатор-диригент, винаги търсещият и вдъхновен композитор и активен музикален общественик Константин Илиевски. Роден е преди 39 години в София, в семейство на музиканти. Музикалното му битие е тясно свързано с два престижни европейски музикални центъра, където учи и впоследствие работи – Братислава и Виена. Най-характерната черта на яркия му талант е, че той еднакво успешно се реализира в инструменталното, диригентското и композиторското изкуство. Като пианист изнася концерти с оркестри в цяла Европа, както и самостоятелни рецитали. Като диригент работи с европейски и световни състави като Wiener Concert-Verein (камерният оркестър на Виенските симфоници), ORF - RSO Wien (СО на Австрийското радио), Occentric Symphonic Orchestra, Florida Youth Symphony Orchestra и други състави от Полша, Словакия и САЩ. Изнася много концерти със създадения от него интернационален оркестър Sinfonietta dell’Arte. В България е дирижирал Софийската филхармония, СО на БНР, оркестъра на „Класик ФМ“ радио. Като композитор насочва своите интереси предимно в областта на симфоничните жанрове, но е автор и на редица инструментални миниатюри за соло пиано, както и камерни творби. Има записи в най-големите радио и телевизионни компании в България, Австрия и Словакия, редовно записва със СО на БНР.
„Дирижирането е професия, при това професия точно както е свиренето на музикален инструмент… Композицията не е професия – това е призвание, от което човек не може да се изплъзне“.
В петъчната вечер на 20 юли от 19.20 часа Константин Илиевски ще сподели още съкровени мисли и спомени със слушателите на програма „Христо Ботев“. Ще прозвучат блестящи интерпретации както на собствената му музика, така и на бисери от световната музикална съкровищница.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30