Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция "Традиции и преходи" за 90-годишнината на катедра "Англицистика и американистика" на СУ "Св. Климент Охридски"

Катедра "Англицистика и американистика" на СУ "Св. Климент Охридски“ през 2018 отбелязва своята деветдесета годишнина с Международна конференция под мотото „Традиции и преходи“. Събитието е съвпада и с честванията на 130-та годишнина от създаването на СУ "Св. Климент Охридски". Международната конференция "Традиции и преходи" (Traditions and Transitions) събира 85 учени от различни поколения, държави и теоретични нагласи, от почетни професори до докторанти.
Почетен гост на събитието е Джеймс Дойч – куратор по фолклористика и културно наследство към музейния комплекс „Смитсониън“ във Вашингтон, САЩ. Той е разработвал програми и организирал изложби на различна тематика, като Корпусът на мира, Театър "Аполо" в Ню Йорк, Националната агенция за аеронавтика и космонавтика на САЩ (НАСА), Горската служба на САЩ, Китай, Втората Световна Война, Пътят на коприната, служителите на Белия дом и много други.
Джеймс Дойч е професор в Катедрата по американистика на университета "Джордж Вашингтон", където преподава американски фолклор и история на американското кино. Води курсове по американска история, култура и кино в университети в Армения, Беларус, България, Германия, Киргизстан, Норвегия, Полша и Турция.
Преподаването на английски като университетска дисциплина в България започва през 1888 г., когато е създаден и самият Софийски университет. Първоначално обучението по англицистика се предлага в рамките на Катедрата по германистика на СУ. Четиридесет години по-късно университетската англицистика се обособява в самостоятелна специалност. Пионерските усилия на нейните първи професори Константин Стефанов и Руси Русев, а от трийсетте години насетне и на придобилия международно признание шекспировед проф. Марко Минков, утвърждават високи стандарти и формират специалност английска филология като една от най-изявените области на българската академична хуманитаристика. И най-краткият исторически обзор не може да не отбележи най-изявените представители на тези поколения преподаватели в катедрата - учени от ранга на лингвистите проф. Жана Молхова и проф. Андрей Данчев, и забележителни литературоведи и преводачи като проф. Владимир Филипов и проф. Александър Шурбанов, почетен доктор на университетите на Кент и Съри.
Катедра "Англицистика и американистика" предлага и четири утвърдени магистърски програми: "Комуникация: език, литература, медии", "Език и култура", "Превод с английски и френски език" и "Конферентен превод".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както се отваря небе

Хераклитова река Не можеш да нагазиш на плитко във времето като в река, без то да не те повлече така, както реката на Хераклит. Застиват реките от лава, но реката на времето не спира. Сякаш от безкрая извира и към безкрая тя продължава. Плават по течението речно трупове на дървета голи, камъните на дъното се заоблят. Ах, нищо, нищо не е..

публикувано на 31.07.24 в 16:35
Кристин Димитрова

Кристин Димитрова: Да намерят своя глас в писането е най-трудното за младите

"Конкурсът и уъркшопът "Петя Дубарова" нямаше да ги има без помощта на Елица Дубарова, която е много активен и истински човек, – казва поетесата Кристин Димитрова – тя организира всичко, защото вярва в литературата, в смисъла и в това, че нещата не могат да останат на едно място. Второто нещо, което е важно, е Бургаската община, която гъмжи от..

публикувано на 31.07.24 в 16:01

"Сънувам на български" – животът на бесарабските българи във фотоизложба

Фотодокументалната изложба "Сънувам на български" в галерия "Синтезис" представя културата и изследва идентичността на бесарабските българи. Това е първото цялостно показване на дългосрочния проект на Михаела Аройо за българите в Молдова и Украйна, който ѝ носи две награди.  Изложбата има звукова среда, която потапя в автентичната атмосфера на живота..

публикувано на 31.07.24 в 15:25

ART House – пространство за всички

ART House е новото пространство за изкуство, култура, образование, креативни идеи и личностно развитие.  Николина Харизанова разказва какво точно се случва в тази къща и на кого е подслон.  Нейните обитатели варират от всички сфери на изкуството и предлагат различни ателиета, където то върлува. ART House е пространство за всички,..

публикувано на 31.07.24 в 14:30

Sofia Summer Fest Underground – от 19 август в "Чистилището"

След края на Sofia Summer Fest 2024 в Южен парк II на 18 август любимият фестивал за култура на открито продължава с Underground Edition в “Чистилището”. Втората част от фестивала ще покаже още много концерти, театрални постановки, стендъп комедии и прожекции под открито небе, а домакин е клуб “Чистилището” на ул. "Индустриална" 7, на минути от..

публикувано на 31.07.24 в 10:40