Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники "Фолклор и композиторско творчесто"

Фолклорни фантазии на квартет „Кронос“ – ІІ

БНР Новини
Кронос квартет по време на записи, 2012 г.
Снимка: Wikipedia

Уникалността на квартета не е просто в перфектното свирене – тя е в амбицията за съзидание, за постоянно творчество; амбицията да облича в музика всяко явление, да превръща музицирането в средство за общуване. За „Кронос“ фолклорът е не само модел, той е среда, в която музиканти и слушатели се разтварят.
Предаването включва два контрастни музикални свята: един проект, наречен Floodplain – тук са включени различни географски точки, в които културата е свързана с водата. Водата е въпрос на оцеляване, но и проклятие; тя дарява плодородие, но и отнема...Това са места като Египет, Азербайджан, Индия, Казахстан, Етиопия...
На другия полюс е музиката на Черна Африка. Друг свят, друга енергия, друго светоусещане.
Включени са творби от автори от тези географски точки, през призмата на „Кронос“, съчетали несъвместимото: класическия квартетен звук и местните инструменти, тембри, етос...

Слушайте в "Звукови хроники", понеделник, 5 ноември от 17.30 по програма „Христо Ботев“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Емир Филипович

Кирилицата е знак за идентичност в Средновековна Босна

"От края на XII век почти цялата писмена комуникация в Босна се е водила на кирилица и това е било важно, защото Босна от север и запад е била обградена от страни, в които се е използвал латински език и азбука... В Босна през Късното средновековие повечето от литургичните и църковни текстове, но също и светски четива са написани на кирилица. Това е..

публикувано на 31.08.24 в 09:25

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43

Образци на котленски килими грейнаха като стенописи в Котел

Още три стенописа с мотиви от котленски килими украсиха фасади на сгради в Котел. Те са от серията класически образци на Котленската килимарска школа с имена "Фучилà", "Сурвакниците" и "Динени кори". Стенописите са на фасадите на средно училище "Георги Ст. Раковски" и на Общинския медицински център в Котел по проект "Повишаване на атрактивността и..

публикувано на 29.08.24 в 16:20

Борис Илиев: Истинските проблеми на образованието са болезнени

Бързо приетата в началото на август от народните представители поправка в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняваща пропагандата, популяризирането и подстрекаването към идеи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация, предизвика (очаквано) остра реакция, крайни мнения, обвинения, дълги обяснения, аргументиране, манипулативни..

публикувано на 29.08.24 в 12:40